Connect with Us

Zgjidhni një imazh “Zen” dhe merrni disa këshilla për rritjen tuaj të brendshme

Kuriozitete

Zgjidhni një imazh “Zen” dhe merrni disa këshilla për rritjen tuaj të brendshme

Publikuar

-

Imazhi 1: Përkushtimi, Vallëzimi Meera në tempull

Devotshmëria është të lidhesh plotësisht me ekzistencën, është një histori dashurie. Të duash, nga ana tjetër, do të thotë të ngatërrohesh me një person tjetër, të ndash intimitetin e thellë të dy zemrave, bëj që dy zemra të fillojnë të vallëzojnë të njëjtën këngë.

Devotshmëria është vdekja e personalitetit. Zgjidhni të braktisni gjithçka që është e vdekshme për veten tuaj, e lëre më të mbetet ajo që është e përjetshme, ajo që vdekja nuk mund të arrijë. Përkushtimi është forma më e lartë e dashurisë.

Këshilla Zen për ju:

Nëse mbani besim, vendosmëri të devotshëm dhe përkushtim ndaj detyrës suaj, mund të merrni gjithçka që dëshironi.

Imazhi 2: Autenticiteti, mësuesi i rremë

Ju mund të ndiqni çdo rrugë që dëshironi. Për sa kohë që është e sinqertë dhe e vërtetë, në këtë mënyrë ju do të arrini qëllimin tuaj. Disa shtigje mund të jenë më të thjeshta dhe të tjera më të mundimshme, por ajo që ka shumë rëndësi është ruajtja e origjinalitetit tuaj.

Sidoqoftë, nëse nuk jeni autentik, pavarësisht se cilën rrugë zgjidhni, nuk do të shkoni kurrë askund. Vetëm angazhimi për të vërtetën do t’ju çojë aty ku dëshironi, asgjë më shumë.

Këshilla Zen për ju:

Jetojeni jetën tuaj si dëshironi, bëni atë që ju bën të lumtur, mos u ndikoni ose kufizoni nga kritikat e njerëzve të tjerë. Kur i lejojmë të tjerët të përcaktojnë veten, ne nuk jetojmë me origjinalitet. Jeta është shumë më tepër sesa të këndshme për të tjerët. Ju vendosni të jeni të vërtetë me veten tuaj.

Imazhi 3: Meditim, Hakuin dhe fëmija

Për njerëzit e zakonshëm, gjithçka që thonë dhe bëjnë të tjerët është e jashtëzakonshme, sepse nuk kanë asgjë origjinale për
veten e tyre. Mendimet tuaja janë vetëm një kryq ndërmjet mendimeve të njerëzve të tjerë. Prandaj, këta njerëz jetojnë në frikë. Ata kanë frikë të sillen “keq” dhe të humbasin reputacionin e tyre. Mendimet e të tjerëve i frikësojnë sepse gjithçka që ata dinë është ajo që u thuhet. Pa praninë e këtyre njerëzve në jetën e tyre, njerëzit e thjeshtë do të humbasin veten pa e ditur se kush janë në të vërtetë.

Sidoqoftë, ata që meditojnë e dinë se nuk u duhen mendimet e njerëzve të tjerë. Këta njerëz e dinë se kush janë ata në të vërtetë dhe prandaj ato që thonë të tjerët nuk kanë rëndësi. Sidoqoftë, ata nuk përpiqen të ndryshojnë mendimet e të tjerëve sepse besojnë se nuk janë më të mirë se
kushdo tjetër që të përpiqet t’i etiketojë.

Këshilla Zen për ju:

Pranoni se kush jeni vërtet dhe fshini të gjitha etiketat që i vendosni vetes me kalimin e kohës. Jetojeni jetën tuaj në mënyrën tuaj./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

FOTOT-Si është zbukuruar ndër vite “Shtëpia e Bardhë” për Krishtlindjet/ Publikohen fotot nga arkiva

Publikuar

-

Nga

Dhjetori është muaji ku të gjithë shtëpitë në të gjithë Amerikën janë të zbukuruara për festat e fundvitit. Sigurisht që edhe shtëpia më e famshme si ajo e Presidentit, “Shtëpia e Bardhë”, nuk përbën përjashtim. “Shtëpia e Bardhë” është zbukuruar për festat e fundvitit që nga koha e John dhe Abigail Adams në vitin 1800 […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Trendi që përfshiu dhe ushqimet/ 10 produktet më të preferuara të dekadës së fundit

Publikuar

-

Nga

Ashtu si shumica e tregjeve, industria ushqimore është në ndryshim të preferencës së konsumatorit, veçanërisht në botën e sotme virale. Gjatë dhjetë viteve të fundit ka patur shumë risi në ushqim ku përfshihen tost me avokado dhe ëmbëlsirat e ndryshme shumëngjyrëshe. Nga çajrat dhe kafetë deri tek ëmbëlsirat e përpunuara, këtu janë tendencat ushqimore që […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

8 mitet rreth gjumit që dëmtojnë shëndetin/ Ja veprimet që nuk duhet të bëni para se të flini

Publikuar

-

Nga

1/3 e jetës njerëzit e kalojnë në gjumë. Përveç kësaj gjumi ka mbetur ende një dukuri misterioze. Gjithsesi ne dimë që gjumi është i lidhur ngushtë me mirëqenien tonë, humorin dhe shëndetin. Një natë me një gjumë të keq do t’iu bëjë të ndiheni tejet i lodhur ende pa nisur ditën. Por privimi kronik i […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

VIDEO- Një bukuri e jashtëzakonshme/ Ky është një nga destinacionet më mahnitëse

Publikuar

-

Nga

Liqeni Barracuda ose liqeni Luluyuan  është kthyer në një nga vendet më të bukura në botë. Ky liqen ndodhet në ishullin Coron në Filipine. Është i njohur për termoklinën e tij, pasi e ndryshon disa herë temperaturën e trupit nën ujë. Liqeni përmban të dy llojet e ujërave, të ëmbël dhe të kripur. Gjithashtu është […]

LEXO TE PLOTE