Connect with Us

5 arsyet përse të bësh masazh është mirë për shëndetin tuaj mendor

Life Style

5 arsyet përse të bësh masazh është mirë për shëndetin tuaj mendor

Publikuar

-

Një masazh mund t’ju ​​sjellë dobi fizikisht dhe mendërisht.Masazhi është një mënyrë shumë e efektshme për tu relaksuar pas një dite të gjatë. Eshtë gjithashtu e shkëlqyeshme për shëndetin tuaj fizik, pasi ndihmon në relaksimin e muskujve, lirimin e tensionit, përmirësimin e qarkullimit te gjakut dhe më shumë.

Falë një masazhi, ju do të keni një fleksibilitet më të madh dhe do të jeni në gjendje ta mirëmbani atë nëse beni masazh rregullisht.

Nga ana tjetër, kjo mund të ju ndihmojë të qëndroni të dobët dhe të shmangni dëmtimet. Sidoqoftë, ajo që mund të mos e kuptoni është se sa e rëndësishme është masazhi për shëndetin tuaj mendor.

1. Ai lehtëson depresionin dhe ankthin

Depresioni dhe ankthi janë të vështira për tu trajtuar dhe prekin 67 përqind të Kanadezëve . Kjo ka një ndikim negativ në jetën tuaj dhe mund të jetë e vështirë për tu trajtuar.

Megjithatë, lajmi i mirë është se studimet tregojnë se terapia me masazh mund të ulë simptoma të tilla . Studiuesit në Tajvan rishikuan 17 studime duke zbuluar se masazhi përfiton ata që vuajnë nga depresioni dhe çon në një ulje të simptomave të tij.

Për më tepër, studiuesit në Japoni zbuluan se masazhi aktivizon sistemin nervor simpatik , gjë që zvogëlon ankthin dhe përmirëson gjendjen shpirtërore. Pra, nëse jeni duke luftuar me depresion ose ankth, një masazh mund të jetë rruga për ta ndaluar.

2. Ul ankthin dhe stresin.

Terapia me masazh aktivizon neuronet në trupin tuaj, të cilat mund të ulin hormonet tuaja të stresit dhe të ulin ankthin. Në fakt, studiuesit kanë gjetur një rritje prej 30 përqind të niveleve të dopaminës dhe serotoninës tek ata që i nënshtrohen masazhit.

Nëse jeni duke luftuar me ankthin ose stresin, atëherë marrja e kohës për të marrë një masazh mund të jetë pikërisht ajo që ju nevojitet – jo vetëm emocionalisht, por edhe fizikisht – për të ulur stresin tuaj. Programoni një takim me terapistin tuaj lokal për të gjetur lehtësim. 

3. Ndihmon me emocionet që lidhen me sëmundjet e vazhdueshme.

Shumë njerëz me një sëmundje kronike ndjehen të pafuqishëm dhe nuk janë të sigurt se ku mund të drejtohen. Kjo mund të çojë në ankth, stres dhe zemërim. Terapia me masazh është treguar për të  lehtësuar këto simptoma  te njerëzit me sëmundje serioze.

Për më tepër, njerëzit që marrin masazh kishin më pak ankth, stres dhe zemërim dhe gjithashtu kishin më pak neurotransmetues të lidhur me depresionin.

4. Ndihmon me simptoma të PTSD.

Veteranët që kthehen në shtëpi nga lufta me simptoma të PTSD kanë probleme të përshtaten në jetën e tyre në shtëpi. Kështu, terapia me masazh mund të jetë pjesë e një programi gjithëpërfshirës që i ndihmon ata të mësojnë të pushojnë përsëri dhe të marrin gjumin e shëndetshëm që u nevojiten.

Për më tepër, terapia me masazh është treguar se ndihmon veteranët të zvogëlojnë dhimbjen, nervozizmin, tensionin, shqetësimin dhe ankthin. Si pjesë e një programi gjithëpërfshirës të tranzicionit, terapia me masazh mund të bëjë një ndryshim të madh në jetën e atyre me PTSD./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Takimi me shpirtin binjak/ Kjo është mosha kur do të njihni dashurinë e jetës tuaj sipas astrologjisë

Publikuar

-

Nga

Dashi Dashi do ta takojë shoqen e tij të shpirtit rreth moshës 25 vjeç; një kohë kur ajo është e pjekur dhe po përpiqet të kuptojë veten. Kjo është gjithashtu një kohë thelbësore për shoqen e tij për ta parë saktësisht ashtu siç është. Demi Demi do ta takojë shoqen e tij të shpirtit ne […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Vajzat e jetimores marrin lajmin tronditës/ Zbuloni se çfarë do të ndodhë sot në serialin “Lule të vetmuara”

Publikuar

-

Nga

Ejlyl gjatë operacionit sheh në ëndërr të gjitha të këqijat që ka kaluar prej Kemalit. Doktori njofton Nazanin se Defne duhet të bëhet operacion. Nazan dhe Defne tronditen. Nazan i premton Defnes se do të bëjë të pamundurën që ajo të shërohet. Ejlyl dhe Songyli dalin nga operacioni. Shoqet e shokët i presin mes lotësh. […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Horoskopi sipas Paolo Fox/ Parashikimi për ditën e parë të muajit Prill, dashuria në fokus

Publikuar

-

Nga

Dashi Dita e sotme do të jetë veçanërisht e ndërlikuar për të lindurit në këtë shenjë, jeni bërë shumë të padurueshëm, si të gjithë të tjerët në këtë periudhë. Në ditët qendrore të javës, astrologu rekomandon të qetësoheni. Sa i përket dashurisë, këshilla është të tregoheni të kujdesshëm. Demi Venusi në hapësirën tuaj zodiakale ushqen […]

LEXO TE PLOTE