Connect with Us

5 mënyra se si këmbët mund t’ju tregojnë nëse organet tuaja të brendshme janë në rrezik serioz

Life Style

5 mënyra se si këmbët mund t’ju tregojnë nëse organet tuaja të brendshme janë në rrezik serioz

Publikuar

-

Disa sëmundje mund të çojnë në çrregullime të këmbëve. Për shembull, diabeti mund të rrisë qarkullimin e ngadaltë të gjakut dhe të çojë në probleme me enët e gjakut. Për të parandaluar simptomat e padëshiruara, duhet të zbulojmë se cili organ i brendshëm është i dëmtuar që shkaktoi komplikimet.

1. ënjtje në këmbët tuaja dhe pjesen e poshtme te kembes

6 mënyra se si këmbët tuaja mund t'ju tregojnë nëse diçka është e gabuar me organet tuaja të brendshme

Ënjtja në këmbë dhe pjesen e poshtme te kembes mund të shkaktohet nga qëndrimi ulur për periudha të gjata, por është gjithashtu një simptomë e shumë gjerave te tjera. Edhe pse mund të ndikojë në çdo pjesë të trupit tuaj, mund ta vini re më shpesh në krahë, këmbë, kyçin e këmbës.

Sëmundjet e zemrës . Shumë sëmundje të zemrës bëjnë që lëngu të ngecet në këmbët tuaja dhe në këmbët e poshtme.

Probleme me venat . Venat mund të bëhen të paafta për të pompuar gjakun në mënyrën e duhur, kështu që gjaku grumbullohet në këmbë.

Probleme me sistemin limfatik . Ne kemi nyjet limfatike dhe enët e gjakut në trupin tonë që ndihmojnë në bartjen e lëngjeve në të gjithë trupin. Kur ka bllokim në sistemin limfatik ajo shkakton ënjtje në këmbë dhe krahë.

Probleme me mëlçinë . Enjtja mund të shkaktohet nga paaftësia e mëlçisë për të bërë proteina të mjaftueshme të gjakut.

2. Ngjyra blu ose vjollcë e lëkurës në këmbë

6 mënyra se si këmbët tuaja mund t'ju tregojnë nëse diçka është e gabuar me organet tuaja të brendshme

Të gjithë e kanë vërejtur kur është jashtëzakonisht ftohtë, që lëkura juaj mund të kthehet në blu. Por ka kushte kur këmbët tuaja mund të ndryshojnë ngjyrën, edhe kur është e ngrohtë.

Ekziston një gjendje e quajtur sindromë e shputës blu , që ndodh kur bllokohen enët e gjakut.

3. Gunga të dhimbshme në gishtat e dores dhe te kembes

6 mënyra se si këmbët tuaja mund t'ju tregojnë nëse diçka është e gabuar me organet tuaja të brendshme

Gunga të dhimbshme mund të zhvillohen papritmas dhe të zgjasin ose disa orë deri në disa ditë. Rekomandohet të mos i injoroni ato dhe të bëni një takim menjëherë me një mjek.

Ju mund të keni një infeksion në zemër të shkaktuar nga bakteret. Normalisht, antibiotikët funksionojnë në mënyrë perfekte në këto raste dhe nuk nevojitet kirurgji.

4. Nxirje të pashpjegueshme në këmbë

6 mënyra se si këmbët tuaja mund t'ju tregojnë nëse diçka është e gabuar me organet tuaja të brendshme

Të gjithë jemi përplasur në diçka dhe kemi marrë një nxirje, por ka raste kur njollat ​​blu shfaqen në mënyrë të rastësishme pa ndonjë shpjegim dhe qëndrojnë për një kohë të gjatë në lëkurën tuaj.

1. Sëmundja e mëlçisë

2. Disa sëmundje autoimune , kur vetë sistemi juaj imunitar sulmon gabimisht trupin tuaj

3. Inflamacioni i enëve të gjakut

4. Crregullimet e gjakderdhjes

5. Skuqjet e kuqe në këmbë

6 mënyra se si këmbët tuaja mund t'ju tregojnë nëse diçka është e gabuar me organet tuaja të brendshme

Skuqjet e lëkurës janë një ankesë e zakonshme e pacientit. Këto pika mund të jenë të kuqe të ndritshme, të kuqe të errëta, apo edhe të purpurta. Në disa raste, ato mund të jenë kruajtëse, kështu që mund të jetë vetëm një reagim alergjik. Në raste të tjera, mund të jetë një simptomë e një sëmundje serioze.

Inflamacioni i enëve të gjakut

Disa sëmundje autoimune si lupusi ose artriti reumatoid./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: