Connect with Us

8 ushqime kundër plakjes që do t’ju ndihmojnë shkëlqimin e lëkurës tuaj

Life Style

8 ushqime kundër plakjes që do t’ju ndihmojnë shkëlqimin e lëkurës tuaj

Publikuar

-

Lëkura jonë pasqyron shëndetin tonë dhe është përshtypja e parë që njerëzit kanë nga ne kur takohemi, kështu që nuk është për t’u habitur që shumë prej nesh dëshirojnë të kenë lëkurën më të mirë të mundshme.

Ushqimi i mirë është çelësi themelor për të mbrojtur qelizat e lëkurës sonë në një nivel qelizor. Trupat tanë janë të mahnitshëm dhe mund të bëjnë gjëra të mrekullueshme nëse u jepet mundësia.

Por kur bëhet fjalë për ushqimin dhe lëkurën tuaj, disa zgjedhje të shëndetshme të të ushqyerit vërtet dallohen për shkak të shumë përfitimeve që ata mund të ofrojnë – duke i bërë ato ushqimet më të mira kundër plakjes për lëkurën tuaj.

Këtu janë 8 nga zgjedhjet më të mira për ushqime kundër plakjes që janë të mira për lëkurën tuaj:

1-Omega 3

Ushqimet që përmbajnë acide yndyrore omega-3 mund të ndihmojnë me lëkurë më rinore në kërkim, sepse ato përmbajnë lëndë ushqyese thelbësore të nevojshme për të ndihmuar në riparimin e qelizave të dëmtuara të lëkurës.

2-Ushqime të pasura me vitamin

Ushqimet e pasura me Vitamina A, C dhe E do të sigurojnë antioksidantët që mund të ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave nga radikalet e lira që mund të dëmtojnë lëkurën dhe të shkaktojnë rrudha.

3-Lëngu i grurit

Lëngu i grurit ka shumë përfitime që i merr nga vetëm bima e grurit. Lëngu i grurit është një detoksifikues i shkëlqyeshëm, dhe nëse konsumohet shumë shpejt ose me një vakt, mund t’ju ​​bëjë të ndjeheni të përzier ose t’ju ​​japin dhimbje koke.

4- Domate

Jo vetëm që domatet janë të pasura me vitaminë A, por ato janë gjithashtu të pasura me likopen, i cili mund të veprojë si mbrojtje natyrale nga dielli dhe të ndihmojë në parandalimin e dëmtimit të diellit në lëkurë.

5-Arrat

Arrat janë të pasura me acide yndyrore omega-3, proteina, si dhe acid alfa-linolenik. Acidi alfa-linolenik ndihmon në mbajtjen e lëkurës me lagështi dhe të butë. Arrat gjithashtu janë gjetur se ndihmojnë gjatë gjumit.

6- Kakao

Po, mund të hani çokollatë të errët për shëndetin e lëkurës tuaj! Kakao është një nga ushqimet më të larta që përmbajnë antioksidant dhe flavonoid. Është e mrekullueshme në përmirësimin e qarkullimit.

7-Avokado

Avokado është një ushqim super elektrik! Ky frut është i mbushur me përfitime ushqyese dhe ka një aromë të shijshme kremoze të pasur.

8- Kokosi

Vaji i arrës së kokosit përmban një sasi të lartë yndyrnash të ngopura, por këto janë shumë të ndryshme nga yndyrnat e ngopura nga mishi i krijesës. Yndyra e ngopur e vajit të arrës së arrës së arrës së arrës së kokosit përmban trigliceride me zinxhir të mesëm./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Shtiren sikur nuk iu intereson asgjë/ Këto shenja të horoskopit janë më të afeksionuara në një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Ujori Ujori ka tendencën të largohet pasi përfshihet shumë emocionalisht. Ata janë të mirë në maskimin e emocioneve të tyre duke përdorur logjikën.  Ujorët kanë frikë se mos lëndohen, kështu që ata racionalizojnë duke kufizuar sa të prekshëm janë, duke mos kuptuar se kjo ndikon në aftësinë e tyre për t’u lidhur me të tjerët. […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si të mbroni sytë nga kompjuteri apo telefoni/ 10 këshillat që duhet të keni parasysh

Publikuar

-

Nga

Njerëzit që qëndrojnë shumë kohë para telefonit apo kompjuterit rrezikojnë të kenë probleme serioze me shikimin. Dy orë në ditë para monitorit mund të shtohen seriozisht problemet e shikimit dhe gjysma e orëve që kalohen para kompjuterit në punë ose në shtëpi mund ta kalojnë orarin zyrtar të 8 orëve. Për këtë arsye “American Academy […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE