Connect with Us

Përse arsimi po bëhet i mbivlerësuar në ditët e sotme?

Kuriozitete

Përse arsimi po bëhet i mbivlerësuar në ditët e sotme?

Publikuar

-

Sipas statistikave, vetëm 60% e studentëve arrijne deri në diplomimin e tyre dhe perfundojne bachelorin. Dhe kjo nuk do të thotë që 40% të tjerë përfunduan keq. Në botën e sotme, arsimi i lartë nuk ju premton sukses. Kohët e fundit, ne kemi dëgjuar më shumë histori të sipërmarrësve autodidaktë që nuk humbën kohë dhe pushtuan botën, ndërsa të tjerët studionin në kolegj.

1. Tarifa të mëdha

Shpesh, arsimi kushton shumë para dhe përfundimisht të diplomuarit do të duhet të kërkojnë një punë me pagë të lartë për të shlyer borxhet e tyre. Por atëherë ka një problem tjetër – shumë kompani punësojnë vetëm njerëz me përvojë pune. Prandaj, shumë zgjedhin që menjëherë të zhyten në jetën e punës pas shkollës së mesme – dhe në 4-5 vjet ata bëhen specialistë të aftë dhe janë në një nivel të mirë pagash me përvojë të gjerë profesionale.

2. Shumë novatorë kurrë nuk kishin një diplomë.

Pse arsimi po bëhet i mbivlerësuar në ditët e sotme

Oprah filloi karrierën e saj në TV kur ishte 19 vjeç, Mark Zuckerberg u largua nga Universiteti i Harvardit gjatë vitit të tij të pare ne gjimnaz për të punuar në projektin e tij “Facebook”.

3. Profesionet e reja shfaqen çdo ditë.

Pse arsimi po bëhet i mbivlerësuar në ditët e sotme

20 vjet më parë, teknikët e robotikës, specialistët e SEO dhe nutricionistët nuk ishin përreth. Disa zona po zhvillohen aq shpejt sa thjesht nuk mund të mësosh rreth tyre në shkollë. Një shembull është sipermarrja në internet . Arsimi i lartë është një institucion i ndërlikuar që nuk vazhdon me ndryshimet e shpejta në botë. Dhe është shumë e frikshme të mendosh se si do të ndryshojë tregu i punës në 20 vitet e tjera – do të ketë punë që nuk ka as emra akoma.

4. Mësimi në internet është fuqi.

Pse arsimi po bëhet i mbivlerësuar në ditët e sotme

Universitetet ofrojnë një arsim mjaft të përgjithshëm, përkundër faktit se lëndët lidhen me çështjet kryesore. Sot ka një numer të madh të platformave online që mund të ju ndihmojë të zhvillojnë një aftësi të caktuar, sepse ndonjëherë kjo është vetëm e panevojshme për të shpenzuar 4 ose 5 vjet duke studiuar në një universitet.

Për shembull, shumë njerez të suksesshëm janë autodidaktë – si Bill Gates dhe Julian Assange – ata mësuan gjuhë programimi nga librat shkollorë ose mësimet në internet dhe menjëherë i zbatuan njohuritë e tyre në praktikë. Ende ndonjëherë rezulton të jetë shumë më efektive sesa të kërkoni një program të përshtatshëm në një universitet dhe të kaloni 4 ose 5 vjet studime./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: