Connect with Us

FOTO- 11 vendet që zhgënjyen turistët

Kuriozitete

FOTO- 11 vendet që zhgënjyen turistët

Publikuar

-

Fatkeqësisht, disa vende të njohura turistike nuk duken gjithmonë ashtu siç i shohim në fotografi të ndryshme në internet. Dhe ndonjëherë, vetë pritshmëritë tona të larta mund të prishin plotësisht përshtypjen e udhëtimit.

Për të mos lejuar që të ndodhë, Bright Side ka përpiluar një listë me 11 vendet që shpesh i lënë turistët të zhgënjyer.

Statuja e Xhuljetës në Verona, Itali

Sipas legjendës, prekja e dorës ose gjoksi i duhur i Juliet, do t’ju sjellë fat në gjetjen e dashurisë së vërtetë.

Gjoksi dhe kyçi i statujës dëmtohen rregullisht për shkak të të gjitha prekjeve dhe “shtrëngimeve të duarve” nga mijëra turistë që kërkojnë dashuri.

Little Mermaid në Kopenhagë, Danimarkë

Më parë, Little Mermaid nga përralla e autorit danez Hans Christian Andersen ishte vendosur direkt në një shkëmb në portin e Kopenhagës. Në ditët e sotme, nuk është aq e lehtë të shohësh këtë statujë. Në vitin 2007, zyrtarët e Kopenhagës vendosën ta zhvendosin statujën disa metra larg në port për të dekurajuar vandalizmin dhe për të parandaluar që turistët të ngjiteshin në të.

Por ajo që zhgënjen vërtet vizitorët është madhësia e statujës. Duke pritur të shohin një monument madhështor, ata gjejnë statujën e një sirenë që është e gjatë vetëm 1.25 m (4.1 ft).

Historia e Beatles në Liverpool, Angli

Tifozët e vërtetë të grupit legjendar ka të ngjarë të zhgënjehen shumë nga kjo ekspozitë pasi nuk do të gjejnë asgjë të re në lidhje me muzikantët e tyre të preferuar këtu. Ka vetëm disa ekspozita dhe sende që u përkasin anëtarëve të grupit. Përveç kësaj, gjithçka që është e ndarë në muze është tashmë e njohur për publikun e gjerë. Ky muze definitivisht nuk ia vlen kohën dhe paratë tuaja (15 £, rreth 20 dollarë).

La Scala në Milano, Itali

Ndërsa bëni një shëtitje në qendrën e qytetit në kërkim të shtëpisë së operës me famë botërore, përpiquni të mos e humbni atë. Rezidenca 3-katëshe është pothuajse e padukshme midis arkitekturës së hollë italiane.

Sidoqoftë, gjëja më e rëndësishme është të jesh prezent në shfaqje, pasi cilësia e operës italiane nuk do të të zhgënjejë kurrë. Por kjo nuk është një gjë e lehtë për tu bërë: përkundër faktit se biletat janë në dispozicion jo vetëm në kutinë e teatrit, por edhe në internet, vendet e lira për shfaqjet më të famshme të operës shiten brenda disa orësh pas fillimi i shitjes së biletave.

Kulla TV në Berlin, Gjermani

Kuvertë vëzhgimi nga ndërtesa më e lartë në Berlin vështirë se i plotëson pritjet e vizitorëve që presin gati 2 orë në vijën e gjatë dhe paguajnë 16,50 €. Ose nganjëherë edhe 21.5 € për të anashkaluar biletën e linjës e cila, për shkak të organizimit të dobët, nuk funksionon gjithmonë. Dritaret e ndotura, turma turistësh dhe një bar i çmuar i kullave TV janë një zhgënjim masiv për çdo turist.

Bar Temple në Dublin, Irlandë

Është thënë se Bar Temple është një vend i domosdoshëm për të vizituar kur vijnë në Dublin. Në mbrëmje, gjithmonë ekziston një linjë e madhe dhe do të duhet të prisni orë të tëra për të hyrë në bar.

Bar është aq i zënë dhe plot njerëz, sa që punonjësit mezi arrijnë të pastrojnë tavolinat dhe të marrin porosi. Bar është me të vërtetë thjesht i çmuar dhe i mbivlerësuar dhe nuk është i popullarizuar në mesin e vendasve.

Muzeu i Picasso në Antibes, Francë

Nëse po kaloni një pushim të këndshëm në Cote d’Azur dhe vendosni të shkoni të shihni disa nga veprat e artistit spanjoll me famë botërore Pablo Picasso, sigurisht që mund të kaloni një orë ose më shumë në muzeun e tij të vendosur në qytetin e vjetër të Antibes. Por ne nuk ju rekomandojmë të bëni një udhëtim special për të parë këtë muze.

Koleksioni në ekran përbëhet kryesisht nga skica e artistit dhe pllaka qeramike .

Ndoshta muzeu do të ishte më interesant për studiuesit e artit të Picasso-s, por kjo koleksion i veçantë ka më shumë të ngjarë të ju bëjë të zhgënjeheni nga talenti i artistit.

Plazhet në Indonezi, Indi dhe Tajlandë

Gjatë pushimeve të tyre në rërat e arta të Tajlandës, Indonezisë dhe Indisë, njerëzit zakonisht nuk largohen nga zona e hotelit të tyre dhe kryesisht preferojnë të vizitojnë atraksione turistike. Por nëse do të ndodhin jashtë zonave turistike, ata vështirë se do t’i njohin këto vende .

Rrugët e ndotura (kryesisht për faktin se banorët përdorin kafshë pako), dhe detet dhe plazhet e ndyra janë një pamje e zakonshme. Gjëja më shqetësuese është se jo vetëm turistët, por edhe vetë banorët e zonës, ndotin ujërat e detit.

Times Square në New York, SHBA

Një shëtitje e bukur në Times Square (e cila nuk është aq e madhe sa mendoni) mund të shkatërrohet nga numri i madh i njerëzve që duan të vizitojnë këtë vend. Për shkak të kësaj, ajo shpejt bëhet pis dhe nuk duket më tërheqëse. Edhe tabelat gjigante të ndezura që hipnotizojnë ata që ecin nuk mund të shpëtojnë situatën.

Fushat e orizit Ubud në Bali

Plantacionet e famshme të orizit në hap janë një vend shumë i popullarizuar në mesin e turistëve. Kjo është ndoshta arsyeja pse vizitorët duhet të shpenzojnë para për fjalë për fjalë gjithçka: hyrje (10,000 Rupiah 1 1 $), fotografi (20,000 Rupiah 1,50 $,), një udhëtim në një aktivitet (100,000 Rupiah ≈ 7 $).

Bruksel

Përveç kësaj, lëkundjet janë vendosur shumë të ulëta dhe ka aq shumë turistë sa është pothuajse e pamundur të ecësh përgjatë shtigjeve të ngushta.

Kur njerëzit kujtojnë herën e parë që mbërritën në Bruksel, ata zakonisht përmendin që ka më shumë disavantazhe sesa avantazhe në këtë qytet. Arkitektura e Brukselit vështirë se do të bëjë përshtypje një turist i cili ka vizituar të paktën disa qytete kryeqytetase në Evropë. Manneken Pis i famshëm rezulton të jetë një skulpturë e vogël mbi një shatërvan të vogël dhe është e pamundur të hedhësh një vështrim nga afër për shkak të gardhit dhe turmës që e rrethon.

Shumë njerëz janë të shokuar nga sasia e mbeturinave dhe urinave që ata gjejnë në rrugë. Këto urinale rruge mund të shihen edhe në Amsterdam, ku ato janë shumë më të pajtueshme me mjedisin urban sesa në Bruksel.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Takimi me shpirtin binjak/ Kjo është mosha kur do të njihni dashurinë e jetës tuaj sipas astrologjisë

Publikuar

-

Nga

Dashi Dashi do ta takojë shoqen e tij të shpirtit rreth moshës 25 vjeç; një kohë kur ajo është e pjekur dhe po përpiqet të kuptojë veten. Kjo është gjithashtu një kohë thelbësore për shoqen e tij për ta parë saktësisht ashtu siç është. Demi Demi do ta takojë shoqen e tij të shpirtit ne […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Coronavirus/ Yjet e YouTube nxisin ndjekësit të qëndrojnë në shtëpi

Publikuar

-

Nga

Më shumë se 100 personazhe te njohur në YouTube kanë regjistruar një video mesazh duke u bërë thirrje fansave të tyre të “qëndrojnë në shtëpi” gjatë shpërthimit të koronavirusit. Videoja është prezantuar nga humoristi i njohur në internet si KSI, JJ Olatunji i cili ka më shumë se 21 milion ndjekës në platformën e videoklipit. […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Shkencëtarët bëjnë zbulimin e madh/ Meteoritët tregojnë se uji Martian vinte nga burime të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Një nga misteret më të mëdha në mbledhjen e historisë së së kaluarës së Marsit është një pyetje kryesore: Nga erdhi uji? Studiuesit mund të kenë gjetur një të dhënë të madhe në feta të vockla nga meteoritët Martian që ranë në Tokë, sipas një studimi të ri. Marsi ka të ngjarë një planet i […]

LEXO TE PLOTE