Connect with Us

Nga Dashi tek Peshqit/ Faktet më surprizuese të secilës shenjë të horoskopit

Life Style

Nga Dashi tek Peshqit/ Faktet më surprizuese të secilës shenjë të horoskopit

Publikuar

-

Shumica e njerëzve janë të vetëdijshëm se ka 12 shenja të zodiakut bazuar në pozicionin e planetëve, diellit dhe hënës. Secila prej tyre ka një grup tiparesh, qëndrimesh, pikash të forta dhe të dobëta. Si çdo shenjë e zodiakut i përket një prej katër elementeve – ajrit, zjarrit, ujit dhe tokës – dhe ai element tregon energjinë tuaj. Shenjat e ujit (Gaforrja, Akrepi dhe Peshqit) kanë tendencë të jenë emocionale dhe të ndjeshme, ndërsa shenjat e zjarrit (Dashi, Luani dhe Shigjetari) janë më pasionante dhe temperamentale. Shenjat e Tokës (Demi, Virgjëresha dhe Bricjapi) janë lloji më i qëndrueshëm, ndërsa shenjat e ajrit (Binjakët, Peshorja dhe Ujori) janë të shoqërueshëm dhe intelektualë.

Por ndërsa mendoni se dini shumë për shenjat e zodiakut, veçanërisht ato tuaja, ekzistojnë disa fakte interesante për secilën që me sa duket nuk i keni ditur. Një shenjë ka më shumë të ngjarë të prodhojë kriminelë, ndërsa të tjerët janë më të prirur për sëmundje të caktuara. Individët e lindur nën një shenjë të veçantë kanë më shumë të ngjarë të mashtrojnë, ndërsa ata të lindur nën një tjetër kanë më shumë të ngjarë të bëhen miliarderë.

Dashi- Të prirur nga aksidentet

Dashi qeveriset nga Marsi dhe thuhet se është më aktivi i shenjave të zodiakut. Dashi konsiderohet si shenja e parë e zodiakut, sepse shënon fillimin e pranverës, e cila simbolizon lindjen dhe fillimet e reja. Po ashtu është e dukshme që në kohërat e lashta romake, Marsi ishte muaji i parë i vitit. Kjo u ndryshua në janar nga Julius Caesar. Ata që kanë lindur nën këtë shenjë u pëlqen të ndërmarrin veprime dhe preferojnë të udhëheqin sesa të ndjekin. Ata kanë aftësi të jashtëzakonshme organizative dhe kanë tendencë të jenë të vendosur, të sigurt dhe entuziastë, por janë edhe me modele të shkurtra, me humor dhe impulsive. Dashi i famshëm përfshin Vincent Van Gogh, Heath Ledger, Peyton Manning, Lady Gaga dhe Emma Ëatson.

A e dini se Dashi konsiderohet të jetë më i priruri nga aksidentet nga të gjitha shenjat? Sipas AstroCamp.com, Dashi ka “energji të tepërt nervore” dhe “paaftësi për ta kontrolluar atë si duhet”, duke i bërë ata që kanë lindur nën këtë shenjë të jenë më të prirur ndaj aksidenteve, bruizimeve dhe prerjeve.

Demi -Tiran

Njerëzit e lindur nën këtë shenjë thuhet se janë praktikë dhe të bazuar mirë dhe një nga më të besuarit, pasi ata janë ata që mund të llogariten për të korrur frytet e punës. Demi sundohet nga Venus, i cili është planeti i krijimtarisë dhe dashurisë. Ata që kanë lindur nën këtë shenjë zakonisht kanë pak probleme për të fituar para dhe duke mbajtur fokus të mprehtë në projekte afatgjata, duke i bërë ata punonjës ideal. Ata vlerësojnë etikën e fortë të punës dhe janë shumë të përgjegjshëm, por gjithashtu mund të jenë kokëfortë dhe zotërues. Personazhet e famshëm që i përkasin kësaj shenje përfshijnë William Shakespeare, David Beckham, Pierce Brosnan, Yogi Berra dhe Dëayne Johnson “The Rock”.

Më interesante është se nëntë nga tiranët më të këqij në histori janë Demët. Këto përfshijnë Pol Pot, udhëheqës komunist i Kamboxhias; Ayatollah Khomeini, revolucionar iranian që konvertoi Iranin nga një monarki laike në një teokraci; Saddam Hussein, diktatori i Irakut; Adolf Hitler, udhëheqësi gjerman pas Holokaustit hebre; Katerina e Madhe, udhëheqëse dhe pushtuese ruse që fitoi pushtetin pas një grushti ushtarak vrau burrin e saj; Vladimir Lenin, udhëheqës i dhunshëm i Marksit Rus; Oliver Cromëell, Lord Mbrojtësi i Anglisë që kreu pushtime brutale kundër Irlandës, Skocisë dhe Francës; Ho Chi Minh, udhëheqësi komunist vietnamez që pushtoi Vietnamin e Jugut; dhe Niccolo Machiavelli, të cilët avokuan për përdorimin e frikësimit për të mbajtur pushtetin.

Binjakët -Qeverisës (21 maj – 20 qershor)

Binjakët thuhet se qeverisen nga Mërkuri, i cili përfaqëson komunikimin. Binjakët kanë tendencë të kenë mendje të hapur dhe të jenë më ekspresive, gjë që i bën ata më shumë natyrë artistike. Ata preferojnë të jenë rreth njerëzve dhe të shijojnë letërsinë, ndërsa nuk u pëlqen të jenë vetëm dhe rutina të përsëritura. Disa nga Binjakët më të famshëm përfshijnë Morgan Freeman, Marilyn Monroe, Tupac, Natalie Portman, Angelina Jolie, Johnny Depp dhe Clint Eastwood.

Të gjitha këto mund të keni ditur tashmë, por a e dini se Shtetet e Bashkuara shkuan afro 180 vjet përpara se të kishim një president që ishte Binjakët? Presidenti i parë i Binjakëve ishte John F. Kennedy, i zgjedhur në 1960 dhe konsiderohet të jetë një nga presidentët më të njohur. JFK ishte 35 th president i Shteteve të Bashkuara dhe shërbeu nga viti 1961 deri në vrasjen e tij në nëntor të vitit 1963. Teoritë e konspiracionit në lidhje me vrasjen e tij vazhdojnë të qarkullojnë sot. Binjakët janë një nga më pak të përfaqësuar në mesin e presidentëve, pasi ka vetëm tre, dhe Binjakët më të fundit është presidenti aktual, Donald Trump.

Gaforrja- Kriminel (21 qershor – 22 korrik)

Gaforrja thuhet se qeveriset nga Hëna, fazat e së cilës krijojnë mistere dhe sjellje të paqëndrueshme në ata që lindin nën këtë shenjë. Kanceret thuhet se janë me humor, emocionues dhe manipulues, por edhe imagjinues dhe besnikë. Ata shpesh janë të padurueshëm dhe nuk u pëlqen të zbulojnë shumë për veten e tyre. Cancel të famshëm përfshijnë Derek Jeter, Joss Ëhedon, Tobey Maguire dhe Henry David Thoreau.

Por a e dini se Gaforrja  konsiderohen horoskopi më vdekjeprurës në Zodiak? Ata arrestohen më së shumti, sipas InstantCheckMate.com, i cili shkruan, “Paqëndrueshmëria mendore është një tipar negativ i shenjës së Gaforres, dhe kjo mund t’i bëjë ata të ngjarë të ofendojnë vazhdimisht.” FBI gjithashtu e ka etiketuar Gaforren si shenja më e rrezikshme , pasi ata kriminelë dihet se janë të dhunshëm dhe kryejnë krime pasioni dhe priren të lënë nënshkrime për viktimat e tyre. Vrasësi serial Charles Ray Hatcher ishte një Gaforre.

Luani- Të shkathët (23 korrik – 22 gusht)

Leoni sundohet nga dielli dhe ata që lindin nën këtë shenjë thuhet se janë pasionantë, të ngrohtë, entuziastë dhe me humor, por edhe arrogantë, egoistë dhe kokëfortë. Luani besohet të jetë udhëheqës të natyrshëm pasi janë dominues dhe bindës. Luani përfaqësohet nga një luan, i njohur për trimërinë dhe personalitetin mbretëror të xhunglës. Leos gëzojnë të qenit qendra e vëmendjes dhe konsiderohen të jenë ekspozitës. Personazhet e famshme që i përkasin shenjës së Luanit janë Charlize Theron, Jennifer Lopez, Madonna, Mila Kunis, Ben Affleck dhe Presidenti Obama.

Çuditërisht, Hello Magazine raportoi në vitin 2013 se gratë e lindura nën shenjën e Luanit ka shumë të ngjarë të shkojnë në palestër. Një studim mbi 10,000 gra në Mbretërinë e Bashkuar zbuloi se femrat Leo kanë gati dy herë më shumë të ngjarë të shkojnë në palestër se çdo shenjë tjetër e zodiakut. Kjo ndoshta për shkak se Luanët kanë tendencë të jenë pozitive, entuziastë dhe të sigurt dhe për këtë arsye nuk janë të imituar nga kolegët e tyre të palestrave.

Virgjëresha- Shqetësues (23 Gusht – 22 Shtator)

Virgjëresha sundohet nga Mërkuri, dhe ata që lindin nën këtë shenjë kanë tendencë të kenë aftësi komunikimi të zhvilluara mirë. Virgjëresha është perëndeshë e zhgënjyer që erdhi për të ndihmuar njerëzimin, por u zbeh nga dështimi i saj për të përparuar drejtësinë dhe pastërtinë dhe përfundimisht u tërhoq dhe u bë gjykues dhe kritik ndaj njerëzve. Si e tillë, ata që lindin nën këtë shenjë mund të jenë shumë kritikë ndaj vetes dhe të tjerëve. Ata janë të njohur për shqetësime dhe për marrjen serioze të gjërave. Ato janë organizim metodik, analitik, dhe punëtor dhe të dëshiruar dhe të pastër. Virgot janë jashtëzakonisht të preokupuar me shëndetin dhe ushqimin dhe në të vërtetë mund të shqetësohen me shëndetin. Virgos e famshme përfshijnë Beyonce ‘, Cameron Diaz, Blake Lively, Keanu Reeves dhe Chris Pine.

Çuditërisht, Virgjëreshat janë lythat aq shqetësuese saqë mund të shqetësohen fjalë për fjalë se janë të sëmurë. Virgos kanë tendencë të vuajnë nga çështje të tretjes përfshirë ulcerat dhe sindromën e zorrës së irrituar që vijnë nga ankthi i tyre. Sipas FindYourFate.com, Virgos kanë një tendencë për të brendësuar shqetësimet e tyre kur gjërat shkojnë keq dhe këto probleme shfaqen si sëmundje të tretjes. Virgjëreshat janë të prirur gjithashtu për hipokondri.

 

Peshorja -Besnike (23 Shtator – 22 Tetor)

Peshorja drejtohet nga Venera, dashnore e gjërave të bukura. Ata që kanë lindur në këtë shenjë janë diplomatikë, harmonikë, të butë, por gjithashtu mund të jenë indivizues. Urrejtja e tyre ndaj konfrontimeve do të thotë që ata shpesh nuk qëndrojnë në këmbë për veten e tyre dhe lehtë mund të trajtohen si rrugë. Ata e urrejnë të qenurit vetëm dhe janë shumë të dhembshur dhe të dashur. Ata kanë tendencë të jenë bashkëpunëtorë dhe skuadër të mirë dhe preferojnë ekuilibrin, drejtësinë dhe barazinë. Peshoret e famshme përfshijnë Kate Ëinslet, Matt Damon Neve Campbell, Margaret Thatcher dhe Vladimir Putin.

A e dini se Peshoret konsiderohen si partneri më i përkushtuar në Zodiak? Sipas PoëerofPositivity.com, një besnikëri intensive e një Peshore, dëshira e brendshme për të kënaqur, dashurinë e natyrës, romantizmin dhe shmangien e konfliktit bën që një person i lindur nën këtë shenjë ka të ngjarë të jetë partneri më i përkushtuar i të gjithë zodiakëve.

Akrepi- Të qëndrueshëm(23 Tetor – 21 Nëntor)

Akrepi është unik në atë që planetë të ndryshëm thuhet se udhëtojnë nëpër Akrep gjatë gjithë vitit, duke bërë të mundur që energjia e rrjedhshme e Akrepit të prekë të gjithë, pavarësisht nga shenjat e tyre të zodiakut. Drejtohet nga Plutoni, planeti i rigjenerimit dhe fuqisë. Akrepat thuhet se janë mbrojtës, besnikë dhe të guximshëm, por edhe posedues dhe të fshehtë. Ata konsiderohen të jenë dashnorët më të mirë për shkak të sharmit, magnetizmit dhe pasionit që përmbajnë mishërimet e ndryshme të Akrepit. Akrepat e famshëm përfshijnë Picasso, Marie Antoinette, Ëhoopi Goldberg, Hillary Clinton, Julia Roberts dhe Mattheë McConaughey.

Ajo që mund të mos e dini është se Akrepi është shenja më e zakonshme e zodiakut në SH.B.A. me 9.6 përqind. Po kështu, Akrepi është shenja më e zakonshme në mesin e liderëve botërorë, sipas faqes së lajmeve Vocativ. Në vitin 2015, drejtuesit e 22 vendeve ishin Akrepi, i ndjekur nga Leos, i cili drejtoi 18 vende.

Shigjetari- Skandaloz (22 nëntor – 21 dhjetor)

Planeti qeverisës i Shigjetarit është Jupiteri, planeti më i madh i zodiakut, i cili mund të shpjegojë pse ata që lindin nën këtë shenjë janë tipikisht më të mëdhenj se jeta. Ata kanë nivele të tepruara entuziazmi dhe janë intensivë në të gjitha gjërat, përfshirë kureshtjen dhe një sens humori. Ata preferojnë lirinë dhe aventurat dhe nuk e pëlqejnë kufizimin dhe pritjen. Ata që kanë lindur nën këtë shenjë janë ekstrovertë absolutë dhe kërkues të aventurave dhe kanë mendje të hapur, por gjithashtu mund të jenë të padurueshëm dhe të padiplomatik. Njerëzit e famshëm të lindur nën këtë shenjë përfshijnë Miley Cyrus, Chrissy Teigen, Ben Stiller, Britney Spears, Tyra Banks dhe Jay Z.

 

Një studim nga Gleeden.com, një faqe në internet për takime jashtëmartesore, bëri një studim i cili zbuloi se shenja më e pabesë astrologjike është Shigjetari, i cili kishte përqindjen më të lartë të pabesisë në 16 përqind. Po ashtu është e dukshme që ata që kanë lindur nën këtë shenjë kanë shumë të ngjarë të paraqesin një kasetë seksi amator, sipas faqes amatore të të rriturve Homegroën Video. Duket se natyra kërkuese e rrezikut e shenjës së Shigjetarit mund t’i marrë ata që kanë lindur nën të në një ujë të nxehtë.

 

Bricjapi- Kasanova (22 dhjetor – 19 janar)

I vendosur nga Saturni, i konsideruar si planeti “përgjegjës”, Bricjapët kanë një sens përgjegjësie, pjekurie dhe disipline. Individët e lindur nën këtë shenjë konsiderohen të jenë mjeshtër kryelartë dhe të pafalshëm, por edhe përgjegjës, të orientuar nga familja dhe mjeshtra të mirë. Ata kanë vetëkontroll të jashtëzakonshëm dhe janë praktikë, por gjithashtu mund të jenë të ftohtë dhe të largët. Ata e marrin veten shumë seriozisht dhe favorizojnë vlerat tradicionale, shpesh duke u imponuar ato vlera të tjerëve në mënyrë agresive. Bricjapët e famshëm përfshijnë Blue Ivy Carter, Denzel Ëashington, John Legend, January Jones dhe Bradley Cooper.

 

Më interesante, një studim nga faqja e lidhjes së hapur, OpenMinded.com zbuloi se Bricjapët ka shumë të ngjarë të jenë polimerikë nga të gjitha shenjat në zodiak dhe nga një shumicë mjaft e madhe. OpenMinded ia atribuon këtë natyrës kureshtare dhe intuitive të Bricjapit, si dhe personalitetit të tij shumë të organizuar dhe të orientuar në detaje, i cili mundëson që të lindurit nën këtë shenjë të trajtojnë marrëdhëniet e hapura pa probleme. Për shkak të pjekurisë dhe ndjenjës së përgjegjësisë që kanë Bricjapët, ato janë të afta të poliamorisë etike.

 

Ujori-Të suksesshëm (20 Janar – 18 Shkurt)

Ujori thuhet se qeveriset nga planeti Uran, i cili është i ndrojtur, por gjithashtu mund të jetë i mprehtë dhe agresiv në momente të caktuara. Ujori besohet se gjithashtu ka një cilësi vizionare dhe ata që kanë lindur nën këtë shenjë janë të aftë për parafjalë dhe planifikim afatgjatë. Ujorët shpesh konsiderohen të pandjeshëm, sepse ata kanë tendencë të mos jenë shumë të mirë në shprehjen emocionale dhe kompromisin, por kjo ndodh vetëm sepse janë të pavarur. Ata shpesh janë natyrë humanitare dhe u pëlqen të luftojnë për kauza. Njerëzit e famshëm të Ujorit përfshijnë Ronald Reagan, Michael Jordan, Bob Marley, The Ëeeknd dhe Cristiano Ronaldo.

 

Por a e dini se Ujori është shenja më e zakonshme astrologjike e miliarderëve elitë? Sipas Market Ëatch, ka më shumë miliarderë të Ujorit në Top 100 Forbes sesa çdo shenjë tjetër e Zodiac. Kjo bazohet në një analizë të miliarderëve të Forbes nga 1996 në 2015 nga GoComp.com. Individët e lindur nën këtë shenjë përbëjnë 12.5 përqind të miliarderëve elitë, ndërsa Kanceri është shenja më pak e përfaqësuar, me 5.9 përqind.

 

Peshqit -Dyshues (19 Shkurt – 20 Mars)

Peshqit qeveriset nga Neptuni, i cili është i lidhur me muzikën, kështu që ata që lindin nën këtë shenjë kanë tendencë të zbulojnë preferencat muzikore shumë herët në jetë. Ai drejtohet gjithashtu nga Jupiteri, i cili është planeti që sundon të menduarit më të lartë. Ata që kanë lindur nën këtë shenjë konsiderohen të jenë shumë të dhembshur, besnikë dhe të dashur. Ata thuhet se janë të mençur, jo të drejtë dhe falës, dhe besohet të jenë më tolerantët e të gjitha shenjave. Peshqit e famshëm përfshijnë Adam Levine, Justin Bieber, Rihanna, Johnny Cash, Aretha Franklin dhe Kurt Cobain.

Më interesante për Peshqit është se si shenja e fundit në ciklin e Zodiakut, thuhet se ka marrë karakteristikat e njëmbëdhjetë shenjave paraprake, kjo është arsyeja pse njerëzit e lindur te Peshqit shpesh janë indivizues. Peshqit besohet të jenë më ngatërruesit e të gjitha shenjave sepse ata që lindin nën këtë shenjë luftojnë të pajtojnë kokën dhe zemrën e tyre, me gjasë që vijnë nga natyra konfliktuale e të gjitha karakteristikave që lidhen me të gjitha shenjat e zodiakut./ CNA.al

Burimet: astrology-zodiac-signs.com, hellomagazine.com, rafineria29.com

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: