Connect with Us

5 llojet më të rrezikshme të njerëzve toksikë dhe si t’i hiqni qafe nga jeta juaj

Life Style

5 llojet më të rrezikshme të njerëzve toksikë dhe si t’i hiqni qafe nga jeta juaj

Publikuar

-

Ne mund të lexojmë libra për të ndihmuar dhe të kemi dije për marrëdhëniet, por shumë prej nesh ende janë të penguar nga toksiciteti. Kemi frikë të flasim dhe të kundërshtojmë ata që prodhojnë dridhje toksike dhe madje edhe më shumë frikë se mos lëmë një lidhje romantike, miqësi ose punë për shkak të toksicitetit.

Toksiciteti paraqitet në shumë forma; disa nga shprehjet më të këqija të saj vijnë nga individë që shfaqen me shkëlqim dhe të bukur nga jashtë. Ky mund të jetë një iluzion – gjërat nuk janë gjithmonë ashtu siç shfaqen dhe as njerëzit.

Pesë llojet e njerëzve toksikë zakonisht përfshijnë tipare të personalitetit, por ato mund të fshihen pas një personi të suksesshëm dhe sipërfaqësisht të sjellshëm. Për shkak të kësaj, zbulimi i shenjave të një personi toksik nuk është gjithmonë aq i lehtë. 

1. Kritiku

A keni qenë ndonjëherë në një marrëdhënie në të cilën ndiheni të gjykuar dhe kritikuar, pavarësisht se çfarë bëni? Kritika është e ndryshme nga këshillat dhe është e rëndësishme të kuptohet ndryshimi.

Konsideroni lodhje: mund të pengojë marrëdhëniet tuaja profesionale dhe personale dhe shumica prej nesh e konsiderojnë atë si një tipar negativ. Sidoqoftë, secili individ ka ngërçe personale për të punuar dhe të gjithë bëjmë gabime.

Ky është një shembull i përsosur i kritikës; ky partner mund të kritikojë çdo lëvizje tuaj: “Ju do ta vishni atë?” “Pse jo vallë …?” “Ctfarë nuk shkon me ju?” Lista vazhdon dhe vazhdon. Ju ndjeheni të mashtruar dhe besoni se kurrë nuk mund të bëni asgjë siç duhet, pa marrë parasysh sa shumë përpiqeni.

Një kritik mund të sjellë shumë toksicitet në një marrëdhënie. Kritikët nuk mund t’ju quajnë kurrë emra fyes, por ata mund të fyejnë vazhdimisht bindjet, pamjen dhe mendimet tuaja, shpesh sepse ata kanë vetëbesim të ulët dhe duan të jenë nën kontroll.

2. Agresori pasiv

Agresiviteti pasiv është shprehja pasive e zemërimit. Shembuj të zakonshëm përfshijnë vazhdimisht mbajtjen e pritjes ose  të vonuarit për një takim. Ne të gjithë njohim njerëz që janë pasivë-agresivë. Asnjëherë nuk e dini se çfarë mesazhi po përpiqet të përcjellë një person i tillë.

Ju mund të ndjeni se ju jeni gjithmonë duke ecur nën guaska, kur jeni rreth një personi pasiv-agresiv. Refuzimi i ndjenjave, sarkazma dhe komplimentet e pasakta janë mënyra të sigurta për të thënë që dikush është pasiv-agresiv.

Imagjinoni që keni bërë diçka për të mërzitur partnerin tuaj, por nuk jeni të sigurt saktësisht se çfarë ishte. Ju pyesni pse ai ose ajo është i zemëruar, kështu që ju mund të parandaloni shqetësimin e partnerit tuaj në të ardhmen. Sidoqoftë, partneri juaj nuk do t’ju tregojë pse është çmendur dhe përkundrazi përgjigjet, “Unë jam mirë” ose “Unë nuk jam çmendur”, edhe kur ai ose ajo po tërhiqet nga ju.

Nëse një person nuk mund të komunikojë në mënyrë të drejtpërdrejtë, përdor sarkazmin si një mekanizëm mbrojtës, dërgon mesazhe të përziera ose vepron sikur asgjë të mos jetë në rregull – pavarësisht nga shfaqja e emocioneve të zemëruara – mund të merresh me një individ agresiv pasiv.

3. Narcisisti

Narcisisti vepron si ai ose ajo është dhurata e Zotit për universin, di gjithçka, është më e mira në çdo gjë – dhe nuk ka frikë t’jua thote kete. Pavarësisht sa i zgjuar apo me përvojë jeni, ju kurrë nuk mund të mateni me këtë person.

Narcisistët shpesh nuk janë të gatshëm të bëjnë kompromis, nuk kanë njohuri dhe ndjeshmëri, dhe duan të jenë qendra e vëmendjes. Ata mund të shkatërrojnë raste të veçanta, të tilla si ditëlindjen tuaj ose një moment historik në karrierën tuaj profesionale, sepse ata vazhdimisht kanë nevojë për lëvdata, edhe kur është koha e dikujt tjetër për të shkëlqyer.

5. Personaliteti antisocial

Crregullimi i personalitetit antisocial (ASPD), përfshin tiparet e sociopatisë (që mendohet se vijnë nga kushte sociale, siç janë abuzimi në fëmijëri dhe karakterizohet nga sjellje shpërthyese dhe ndonjëherë të dhunshme, por prapë supozohet se posedojnë aftësinë për empatinë dhe pendimin) dhe psikopatinë (duke mos ndier keqardhje ose empati, duke përfituar nga të tjerët me ligj, dhe shpesh të përfshirë në mashtrime ose krime të tjera të jakës së bardhë me motivime të ndryshme duke përfshirë lakminë dhe hakmarrjen).

Të gjithë kemi tendenca për tipare të ndryshme të personalitetit, të cilat mund të jenë arsyeja pse publiku i gjerë mund të joshet nga njerëz të tillë – ne e shohim veten, të paktën pjesërisht, në sjelljen e ASPD. Ne gjithashtu falim dhe madje mirëpresim njerëzit me ASPD ashtu siç kemi falur dhe mirëpritur veten tonë .

Sidoqoftë, psikopatët janë kameleona psikologjike që veprojnë pjesën e nevojshme emocionale për të manipuluar çdo situatë dhe bashkëveprim për para, seks, fuqi, kënaqësi të egos, etj. Ata shpesh janë aq të aftë sa viktimat e tyre nuk janë në dijeni të asaj që po ndodh.

Kjo sjellje psikologjike psikologjike mund të parandalohet vetëm nga një hetim i aftë në historinë e dhimbjes dhe vuajtjes që individi ka lënë pas. Nuk është për t’u habitur, shumica e njerëzve nuk e besojnë këtë dhe i zbrasin provat derisa të jetë vonë. “Dashuria” e psikopatit është shqetësimi për kontrollin, adhurimin dhe fuqinë, të cilat fshihen nën mbulesën e librit të tyre./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: