Connect with Us

Ka ndezur fantazinë e burrave për shumë dekada/ Zbulohet çfarë do të thotë nëse visheni vetëm me ngjyrën e zezë

Kuriozitete

Ka ndezur fantazinë e burrave për shumë dekada/ Zbulohet çfarë do të thotë nëse visheni vetëm me ngjyrën e zezë

Publikuar

-

Ngjyrat na eksitojnë mendjen në mënyra të ndryshme, dhe se si reagojmë ndaj disa prej tyre mund të tregojnë shumë në lidhje me personalitetin tonë. Veshjet e zeza kanë ndezur fantazitë e burrave për dekada, ndërsa disa gra i gjejnë burrat me kostume të zeza thjesht të parezistueshem.

Një studim tregon se e zeza shpesh perceptohet si “serioze” dhe “e besueshme”. Eshtë një ngjyrë që projekton vetëbesimin. E zeza është një ngjyrë që simbolizon fuqinë, por edhe misterin. Në Feng Shui evokon fuqi dhe qetësi kur kombinohet me elementë uji.

Psikologët pajtohen me faktin se ngjyra që preferojmë është një shprehje e saktë e asaj se kush jemi. Për Bernardo Tirado, psikolog, testi i ngjyrave mund të vlerësojë llojet e personalitetit, sepse secila ngjyrë ka një kuptim psikologjik.

E zeza shoqërohet me dëshirën për të veshur hijeshi dhe klas, por gjithashtu mund të lidhet me pushtetin në përgjithësi, është ngjyra që vishet më shumë nga udhëheqësit ose më saktë nga njerëzit që e marrin veten seriozisht, të cilët janë rigorozë dhe ambiciozë. Kjo për faktin se e zeza është sinonim i suksesit dhe ambicies. Shumë shpesh, njerëzit që vishen me të zeza janë emocionues dhe përmes kësaj ngjyre, ata mbulojnë emocionet e tyre, duke u mbrojtur.

Por, për pjesën më të madhe të rasteve, e zeza është një zgjedhje e paracaktuar, sepse është e lehtë për tu kombinuar, e përshtatshme për të gjitha ngjyrat e lëkurës. E zeza jep një pamje serioze dhe të sigurt, të sinqertë dhe rigoroze.  Në mënyrë të ngjashme, sipas studimit të kryer, e zeza është ngjyra më e dashur tek veshjet sepse tregon seksualitetin, sensualitetin dhe inteligjencën. Është një ngjyrë që godet, qetëson dhe josh në të njëjtën kohë.

Qëllimi i veshjes së zezë është tërheqja e vëmendjes së të tjerëve përmes cilësive intelektuale që mund të identifikohen. Sepse njerëzit që shpesh vishen me të zeza konsiderohen të vëmendshëm, të besueshëm, besnikë dhe të sinqertë me veten e tyre.

Tiparet karakteristike të personave që shpesh vishen me të zeza

Sipas këtij studimi, njerëzit që vishen me të zeza janë të ndjeshëm dhe mund të jenë të paqëndrueshëm.

Kanë besim

Janë të ndjeshëm

Janë rebelë

Kërkojnë fuqi dhe ndikim

Janë të largët me të tjerët.

Po njerëzve që nuk ju pëlqen e zeza?

Thuhet se njerëzit që nuk u pëlqen e zeza janë:

Të lakueshëm

Të lumtur, optimist dhe ekstrovert

Praktik, të thjeshtë, të përulur dhe të rafinuar./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Surpriza për australianët pas zjarreve/ Zbulohet sistemi antik ujor më i hershëm se piramidat

Publikuar

-

Nga

Një sistem ujor më antik se piramidat  është gjendur nga zjarret në Australi. Kanale të gjera uji të ndërtuara nga australianë autoktonë mijëra vjet më parë për të siguruar ushqim janë zbuluar pasi zjarret dogjën bimët në shtetin Victoria . Peisazhi Kulturor Budj Bim, i përbërë nga kanale dhe diga të ndërtuara nga shkëmbinj vullkanikë, […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

9 veprimet e turpshme që nuk duhet të bëni në vendet e huaja

Publikuar

-

Nga

Thënia e vjetër, “Kur jeni në Romë, bëni siç bëjnë romakët”, vazhdon të jetë e vërtetë kudoKur udhëtoni në një shtet tjetër, duhet të tregoni kujdes dhe të mësoni të gjitha gjërat që duhet të bëni dhe nuk duhet të bëni. Është më shumë e përshtatshme të dini ato që nuk duhet të bëni në […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Partnerë perfekt/ 7 arsyet pse meshkujt gjermanë janë idealët për vajzat

Publikuar

-

Nga

Përkufizimi i burrit ideal ndryshon nga një vend në tjetrin, por ka disa cilësi të ngjashme që shumica e grave i shohin jashtëzakonisht të dëshirueshme. Shpatullat e gjera, trup i gjatë dhe një stil të bukur veshje  janë disa prej tipareve që gratë shikojnë dhe pëlqejnë tek një mashkull. Por më e rëndësishmja, dëshirojnë dikë […]

LEXO TE PLOTE