Connect with Us

Kini kujdes/ Njihuni me 7 gjërat pa takt që nuk duhet t’i bëjmë në vende të ndryshme të botës

Kuriozitete

Kini kujdes/ Njihuni me 7 gjërat pa takt që nuk duhet t’i bëjmë në vende të ndryshme të botës

Publikuar

-

Të udhëtosh, për disa njerëz, ka të bëjë me një pushim nga stresi në punë, për të tjerët është të provosh dhe të shohësh gjëra të reja. Sidoqoftë, është e rëndësishme të dini se kur vizitoni një vend të ri, një kulturë të re, njerëz të ndryshëm dhe një jetë krejt tjetër, ka gjëra që nuk duhet t’i bëjmë. Nëse duam të jemi miq të mirë, duhet të familjarizohemi me etiketimet e duhura të vendit që po vizitojmë.

1. Mos jepni një numër të barabartë lulesh në Rusi.

15 gjëra pa takt që nuk duhet t'i bëjmë në vende të ndryshme

Në Rusi, si dhe në disa vende të Evropës Lindore, dhënia e një  numri të barabartë lulesh konsiderohet shumë fyese dhe e papërshtatshme. Një numër i barabartë jepet vetëm në funerale, kështu që nëse nuk doni të ofendoni dikë, jepni atyre një numër të çuditshëm të luleve!

2. Shmangni kontaktin me sy në Kinë.

15 gjëra pa takt që nuk duhet t'i bëjmë në vende të ndryshme

Në Kinë, kontakti me sy konsiderohet si një shenjë mosrespektimi ndaj një personi tjetër. Kinezët e bëjnë atë kur janë të zemëruar me dikë, kështu që nëse doni të qëndroni në anën e tyre të mirë – shmangeni.

3. Mos i shpërfillni mbretërit e Tajlandës në asnjë mënyrë.

15 gjëra pa takt që nuk duhet t'i bëjmë në vende të ndryshme

Edhe bërja shaka në lidhje me ta mund t’ju shqetësojë. Mbi të gjitha, vënia e këmbës mbi paratë e tyre do t’ju kthejë në një kriminel dhe do të trajtoheni si të tillë.

4. Mos flisni për të shkuar në kishë në Norvegji.

15 gjëra pa takt që nuk duhet t'i bëjmë në vende të ndryshme

Shmangni pyetjen e njerëzve nëse shkojnë në kishë . Vetëm një përqindje shumë e vogël e popullsisë në Norvegji shkon në kishë, kështu që kjo pyetje mund të duket e pasjellshme dhe ju beni mirë të mos flisni për këtë.

5. Mos vish këpucë brenda tempujve ose shtëpive indiane.

15 gjëra pa takt që nuk duhet t'i bëjmë në vende të ndryshme

Kur po hyni në një tempull ose në shtëpinë e dikujt, duhet të  hiqni këpucët.

6. Mos i uroni nje dite para ditëlindjen dikujt në Gjermani.

15 gjëra pa takt që nuk duhet t'i bëjmë në vende të ndryshme

Gjermanët janë paragjykues për këtë, sepse besojnë se gjërat do të dështojnë nëse thoni se nuk do të ndodhin. Pra, t’i urosh një gjermani para kohe ditëlindjen  mund t’i bënte ata të kishin frikë nga fat i keq.

7. Asnjë puthje në Emiratet e Bashkuara Arabe

15 gjëra pa takt që nuk duhet t'i bëjmë në vende të ndryshme

Shfaqjet publike të dashurisë nuk janë vetëm  irrituese në Emiratet e Bashkuara Arabe, por ato mund t’ju shqetësojnë. Prandaj ju sugjerojmë që të shmangni bërjen e saj. Egjipti dhe Arabia Saudite janë ndër vendet e tjera që gjithashtu nuk dëshirojnë që ju të shfaqni asnjë lloj dashurie në rrugë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Surpriza për australianët pas zjarreve/ Zbulohet sistemi antik ujor më i hershëm se piramidat

Publikuar

-

Nga

Një sistem ujor më antik se piramidat  është gjendur nga zjarret në Australi. Kanale të gjera uji të ndërtuara nga australianë autoktonë mijëra vjet më parë për të siguruar ushqim janë zbuluar pasi zjarret dogjën bimët në shtetin Victoria . Peisazhi Kulturor Budj Bim, i përbërë nga kanale dhe diga të ndërtuara nga shkëmbinj vullkanikë, […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

9 veprimet e turpshme që nuk duhet të bëni në vendet e huaja

Publikuar

-

Nga

Thënia e vjetër, “Kur jeni në Romë, bëni siç bëjnë romakët”, vazhdon të jetë e vërtetë kudoKur udhëtoni në një shtet tjetër, duhet të tregoni kujdes dhe të mësoni të gjitha gjërat që duhet të bëni dhe nuk duhet të bëni. Është më shumë e përshtatshme të dini ato që nuk duhet të bëni në […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Partnerë perfekt/ 7 arsyet pse meshkujt gjermanë janë idealët për vajzat

Publikuar

-

Nga

Përkufizimi i burrit ideal ndryshon nga një vend në tjetrin, por ka disa cilësi të ngjashme që shumica e grave i shohin jashtëzakonisht të dëshirueshme. Shpatullat e gjera, trup i gjatë dhe një stil të bukur veshje  janë disa prej tipareve që gratë shikojnë dhe pëlqejnë tek një mashkull. Por më e rëndësishmja, dëshirojnë dikë […]

LEXO TE PLOTE