Connect with Us

Kini kujdes/ Njihuni me 7 gjërat pa takt që nuk duhet t’i bëjmë në vende të ndryshme të botës

Kuriozitete

Kini kujdes/ Njihuni me 7 gjërat pa takt që nuk duhet t’i bëjmë në vende të ndryshme të botës

Publikuar

-

Të udhëtosh, për disa njerëz, ka të bëjë me një pushim nga stresi në punë, për të tjerët është të provosh dhe të shohësh gjëra të reja. Sidoqoftë, është e rëndësishme të dini se kur vizitoni një vend të ri, një kulturë të re, njerëz të ndryshëm dhe një jetë krejt tjetër, ka gjëra që nuk duhet t’i bëjmë. Nëse duam të jemi miq të mirë, duhet të familjarizohemi me etiketimet e duhura të vendit që po vizitojmë.

1. Mos jepni një numër të barabartë lulesh në Rusi.

15 gjëra pa takt që nuk duhet t'i bëjmë në vende të ndryshme

Në Rusi, si dhe në disa vende të Evropës Lindore, dhënia e një  numri të barabartë lulesh konsiderohet shumë fyese dhe e papërshtatshme. Një numër i barabartë jepet vetëm në funerale, kështu që nëse nuk doni të ofendoni dikë, jepni atyre një numër të çuditshëm të luleve!

2. Shmangni kontaktin me sy në Kinë.

15 gjëra pa takt që nuk duhet t'i bëjmë në vende të ndryshme

Në Kinë, kontakti me sy konsiderohet si një shenjë mosrespektimi ndaj një personi tjetër. Kinezët e bëjnë atë kur janë të zemëruar me dikë, kështu që nëse doni të qëndroni në anën e tyre të mirë – shmangeni.

3. Mos i shpërfillni mbretërit e Tajlandës në asnjë mënyrë.

15 gjëra pa takt që nuk duhet t'i bëjmë në vende të ndryshme

Edhe bërja shaka në lidhje me ta mund t’ju shqetësojë. Mbi të gjitha, vënia e këmbës mbi paratë e tyre do t’ju kthejë në një kriminel dhe do të trajtoheni si të tillë.

4. Mos flisni për të shkuar në kishë në Norvegji.

15 gjëra pa takt që nuk duhet t'i bëjmë në vende të ndryshme

Shmangni pyetjen e njerëzve nëse shkojnë në kishë . Vetëm një përqindje shumë e vogël e popullsisë në Norvegji shkon në kishë, kështu që kjo pyetje mund të duket e pasjellshme dhe ju beni mirë të mos flisni për këtë.

5. Mos vish këpucë brenda tempujve ose shtëpive indiane.

15 gjëra pa takt që nuk duhet t'i bëjmë në vende të ndryshme

Kur po hyni në një tempull ose në shtëpinë e dikujt, duhet të  hiqni këpucët.

6. Mos i uroni nje dite para ditëlindjen dikujt në Gjermani.

15 gjëra pa takt që nuk duhet t'i bëjmë në vende të ndryshme

Gjermanët janë paragjykues për këtë, sepse besojnë se gjërat do të dështojnë nëse thoni se nuk do të ndodhin. Pra, t’i urosh një gjermani para kohe ditëlindjen  mund t’i bënte ata të kishin frikë nga fat i keq.

7. Asnjë puthje në Emiratet e Bashkuara Arabe

15 gjëra pa takt që nuk duhet t'i bëjmë në vende të ndryshme

Shfaqjet publike të dashurisë nuk janë vetëm  irrituese në Emiratet e Bashkuara Arabe, por ato mund t’ju shqetësojnë. Prandaj ju sugjerojmë që të shmangni bërjen e saj. Egjipti dhe Arabia Saudite janë ndër vendet e tjera që gjithashtu nuk dëshirojnë që ju të shfaqni asnjë lloj dashurie në rrugë./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: