Connect with Us

Rrjetet sociale po na “pushtojnë”/ Ja si ta heqësh qafe këtë “ves” në marrëdhënien në çift

Kuriozitete

Rrjetet sociale po na “pushtojnë”/ Ja si ta heqësh qafe këtë “ves” në marrëdhënien në çift

Publikuar

-

Ne jetojmë në një botë ku rrjetet sociale janë kudo dhe brenda çiftit, rrjetet sociale shpesh zënë një vend të rëndësishëm, deri në atë pikë sa të kenë ndikim në marrëdhënie, sepse ato nxisin ankthin dhe xhelozinë, gjë që mund të na bëjë pak paranojak.

Këtu janë 5 këshilla që ju ndihmojnë të kufizoni ndikimin e mediave sociale në marrëdhënien në çift

Bëni dallimin mes jetës në internet dhe asaj reale
Ne të gjithë, në rrjetet sociale, tregojmë më të mirën tonë dhe zgjedhim me kujdes atë që ndajmë. Nëse gjysma jonë nuk dëshiron të hedh foto me ne në Facebook ose Instagramin, kjo nuk do të thotë që nuk na do, por thjesht ai nuk e sheh profilin e tij si një mjet ku mund të bëjë një deklaratë zyrtare.

Mbani një kopsht të fshehtë
Është një rregull themelor për një marrëdhënie të shëndetshme, por është edhe më i vërtetë në epokën e rrjeteve sociale: është e rëndësishme të mbash një kopsht të fshehtë, ku të ruajmë gjëra që na përkasin vetëm ne dhe që jo domosdoshmërisht i ndajmë me të tjerët. Prandaj, një moment privat përcakton diçka që ne do ta mbajmë për vete, pa qenë e nevojshme ta publikojmë një status / foto në lidhje me të. Pse? Sepse çdo gjë e publikuar në rrjetet sociale na ekspozon ndaj komenteve dhe kritikave nga të tjerët, të cilat mund të na ndryshojnë ndjenjat dhe mbi të gjitha, ne përfundojmë të jetojmë për rrjetet sociale në vend që të provojmë momentet e jetës reale.

Zgjidhni të vërtetën
Në fillim të një marrëdhënieje, rrjetet sociale janë perfekte për flirtim, zbulimin e gjërave që na bëjnë të qeshim ose na interesojnë, por për një kohë të gjatë, ndarja me njëri-tjetrin nuk mund të bëhet vetëm përmes këtij kanali. Një marrëdhënie evoluon me kalimin e kohës dhe në realitet, ka momente të mira (shikime, prekje, përqafime) dhe momente më pak të mira (grindje, konfrontime). Mbani mend se rrjetet sociale në përgjithësi përfshijnë komunikim me shkrim, i cili lë shumë hapësirë për keqkuptime.

Kuptoni problemin
Nëse rrjetet sociale nxjerrin në pah ndjenjat e këqija tek ne (xhelozi, nervozizëm…) dhe bien ndesh me gjysmën tjetër tonën, është mirë të pyesim dhe të mendojmë për atë që na shqetëson me të vërtetë. A boton gjysma juaj foto, për të cilat nuk ju pyet kurrë? Komenton postimet e njerëzve të tjerë, por rrallëherë tonat? A flet shumë në rrjetet sociale? Me pak fjalë, le të ngremë hipoteza dhe t’i diskutojmë në jetën reale.

Bëni pushim
Për të gjithë, rrjetet sociale janë stresuese, pavarësisht nëse kanë ndikim në marrëdhënien në çift. Prandaj është mirë të bëni pushime të vogla herë pas here. 6 muaj, një ose dy javë janë të mjaftueshme për të shpëtuar. Gjëja më e mirë është të çinstaloni aplikacionet që dëshironi të shkurtoni, jo vetëm të çaktivizoni njoftimet, pasi nëse dikush ka diçka të rëndësishme për të na thënë, do të na kontaktojë në një mënyrë tjetër.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

20 fotot që duken “Fake” por në të vërtetë janë “Reale”

Publikuar

-

Nga

Foroshopi është një aplikacion që mund të transformojë çdo objekt apo person. Por sido që të jetë ekziston një mjet që mund të bëjë më shumë nga se mendja e njeriut mund të konceptojë. Ky mjet është natyra sipas Mehmet Murat Ildan: “Bëj sa më shumë qejf përsa kohë keni fuqinë”.Ndonjëherë njeriu mund të bashkëpunojë […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

WOW-20 fotot që tregojnë se i ftohti polar është i pamëshirshëm

Publikuar

-

Nga

Të gjithë emocionohemi kur parashikimi i motit tregon se në zonë do të bjerë dëborë. Në fakt e presim këtë kohë me padurim. Sidoqoftë, në disa raste, pak reshje dëbore mund të shndërrohen në një katastrofë të madhe dhe pritjet tona kthehen në një realitet makthi. Në këtë rast, ne po flasim për të ftohtin […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

6 fazat që duhet të përballojë çdo çift/ Zbuloni se çfarë duhet të bëni që martesa juaj të zgjasë përgjithmonë

Publikuar

-

Nga

Një martesë e shëndetshme nuk është një dhuratë por është puna e vështirë që ne bëjmë në mënyrë të vazhdueshme me veten. Çdo çift ka probleme dhe keqkuptime në marrëdhënie. Ndonjëherë mënyra më e lehtë është ti japësh fund martesës. Por nëse zgjidhni që jeni bashkë pavarësisht të gjithave, kjo marrëdhënie mund të jetë një […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

10 cilësitë që duhet të keni për ta quajtur veten të rritur

Publikuar

-

Nga

Arritja e moshës ligjore nuk do të thotë se automatikisht je i pjekur. Disa njerëz rriten fizikisht por emocionalisht ato duan edhe shumë kohë për tu bërë adult. Që të quash veten të rritur duhet të kesh disa cilësi si dhe të duash lumturinë për dikë tjetër. Më poshtë do të gjeni disa nga pikat […]

LEXO TE PLOTE