Connect with Us

8 ushqimet që janë më të dëmshme se cigarja

Life Style

8 ushqimet që janë më të dëmshme se cigarja

Publikuar

-

Dietat e pabalancuara vrasin më shumë njerëz në ditët e sotme sesa pirja e duhanit. Shkencëtarët zbuluan se mungesa e lëndëve ushqyese të rëndësishme mund të dëmtojë shëndetin tuaj. Sidoqoftë, disa produkte, të cilat i përfshijmë në dietën tonë për të ashtuquajturat cilësi të dobishme, mund të jenë gjithashtu shkatërruese për trupin tonë. Midis tyre janë lëngjet e frutave të freskëta që duken të shëndetshëm në krahasim me pije të tjera të lëmuar, por në të vërtetë mund t’ju sjellin një hap më afër  diabetit .

Në  Bright Side vendosëm të zbulojmë se cilat produkte të tjerë mund të ju vrasin ngadalë, ashtu si pirja e duhanit

Lëngjet e frutave  të freskëta

Frutat konsiderohen jetësore për ushqimin tuaj dhe lëngjet e freskëta janë një mënyrë e thjeshtë për t’i shtuar ato në racionin tuaj të përditshëm. Sidoqoftë, në formë të lëngshme, frutat humbin shumicën e elementeve të tyre të shëndetshëm, si fibra, e cila luan një rol të rëndësishëm në parandalimin e diabetit, sëmundjeve të zemrës dhe mbipeshes. Për më tepër, konsumi i pakontrolluar i lëngjeve mund të shkaktojë në të vërtetë këto probleme shëndetësore për shkak të sasisë së sheqerit që ato përmbajnë. Në fakt, disa prej tyre kanë aq sheqer sa një kanaçe e plotë e Koksit!

Rekomandohet të hani një pjesë të tërë frutash në vend që të pini lëng. Një frut është i mjaftueshëm për t’ju bërë të plotë dhe për të kënaqur dëshirën tuaj për diçka të ëmbël, ndërsa për të bërë një gotë me lëng zakonisht kërkon disa fruta njëherësh.

Shufra granola

Edhe pse janë të pasura me lëndë ushqyese, disa bare granola janë gjithashtu të pasura me sheqer të shtuar. Sipas Baza e të dhënave ushqyese, baret më të njohura përmbajnë nga 15 deri në 30 g sheqer për çdo shërbim. Nga ana tjetër, nëse zgjidhen siç duhet, shurupet e rostiçeri janë një mënyrë perfekte për të vrarë urinë dhe për të shmangur overeating pasi ato janë të proporcionuara para dhe përmbajnë shumë lëndë ushqyese jetike. Një bar i përsosur duhet të ketë të paktën 3 g fibra, 5 g proteina dhe më pak se 10 g sheqer.

Sushi

Sushi vetë nuk është e dëmshme. Sidoqoftë, janë përbërësit dhe aditivët e ndryshëm në Sushi që shkaktojnë problemin kryesor. Shumë rrotullime në ditët e sotme përmbajnë majonezë, djathë krem, salca dhe produkte të tjera të diskutueshme që rrisin vlerën ushqyese të Sushi dhe krijojnë një seri të rastësishme rrotullimesh me vlerë të marrjes së kalorive të një dite të tërë. Për të shmangur problemet me peshën vendosni rrotulla të thjeshta me salmon ose shkoni për sashimi.

Peshk i rritur nga fermat

Ky problem ka të bëjë edhe me Sushi. Peshku i egër është një  burim i pasur i acideve yndyrore të shëndetshme Omega-3, të cilat mund të zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru. Por përmbajtja e tij varet shumë nga ajo që ha peshqit. Fatkeqësisht, peshqit që blejmë në supermarkete zakonisht nuk vijnë nga oqeani, por nga fermat. Prandaj, jo vetëm që atyre u mungojnë ushqyes të shëndetshëm, por ato përmbajnë gjithashtu aditivë kimikë që fermerët i përdorin për t’i bërë ato të rriten më shpejt.

Mundohuni të gjeni një burim të besueshëm të peshkut të freskët në qytetin tuaj dhe mos hezitoni të pyesni se ku janë ata kuzhinierë Sushi, blejnë peshqit që mbështillen në rrotullën tuaj të Filadelfias.

Ushqime pa yndyrë

Në shekullin e kaluar, një dietë pa yndyrë ishte një  bum . Derisa ushqyesit kuptuan që prodhuesit filluan të zëvendësojnë yndyrnat e shëndetshme me sheqer të përpunuar në mënyrë që të ruajnë aromën natyrale të produktit. Kështu që, në vend që të dukeni si një meze të lehtë të shëndetshme, ju po konsumonit fjalë për fjalë një bombë të maskuar me sheqer. Tani ekspertët rekomandojnë të zgjedhin produkte të qumështit që janë të pasura me proteina dhe yndyrna të shëndetshme, si gjizë ose kos grek, të cilat nuk përmbajnë asnjë sheqer të përpunuar.

Drithërat

Drithërat janë konsideruar gjithmonë si një zgjidhje e thjeshtë për një mëngjes të shëndetshëm dhe ushqyes. Sidoqoftë, jo të gjitha llojet e drithërave ofrojnë të njëjtën sasi përfitimesh. shumica e tyre janë bërë nga kokrra të rafinuara. Gjatë këtij përpunimi, drithërat humbasin një sasi të konsiderueshme të fibrave dhe lëndëve ushqyese të tjera që ju ndihmojnë të qëndroni të ngopur . Për të mos përmendur sasinë e sheqerit të shtuar në drithëra për t’i bërë ato të shijojnë më mirë dhe të jenë më tërheqës për fëmijët.

Rritja e konsumit të sheqerit mund të rezultojë në  diabet , sëmundje të zemrës dhe mbipesha . Në vend të drithërave, shkoni për alternativa të tërshërës ose kokërr integrale – të cilat përmbajnë fibra të mjaftueshme për t’ju mbajtur të plotë dhe energjikë.

Bukë e bardhë

Buka e bardhë është një produkt tjetër i bërë nga kokrra të rafinuara që i mungojnë ushqyesve dhe fibrave të shëndetshme. Ndërsa fibra kontribuon në një peshë të shëndetshme, presion të mirë të gjakut dhe një rrezik më të ulët të diabetit dhe sëmundjeve kardiovaskulare, fakti që buka e bardhë nuk e ka atë mund të jetë  arsyeja pse përballesh me të gjitha këto probleme./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: