Connect with Us

Bizelet dhe fasulet/ A mund të përmirësojnë shëndetin e zemrës?

Life Style

Bizelet dhe fasulet/ A mund të përmirësojnë shëndetin e zemrës?

Publikuar

-

Një përmbledhje dhe meta-analizë e fundit përqendrohen në rolin e bishtajoreve në shëndetin e zemrës. Duke marrë të dhëna nga studime të shumta dhe analiza të mëparshme, autorët dalin në përfundimin se bishtajoret mund të sjellin dobi për shëndetin e zemrës

Në njërën anë të spektrit, është e njohur se të hahet një dietë e pasur me sheqer, kripë dhe yndyrë rrit rrezikun e rezultateve më të dobëta shëndetësore.

Në anën tjetër, ngrënia e një diete të ekuilibruar e cila është e pasur me fruta dhe perime të freskëta ka të ngjarë të zvogëlojë rrezikun e kushteve të caktuara. Sidoqoftë, shpimi i efektit të ushqimeve individuale në kushte specifike është jashtëzakonisht i vështirë.

Autorët e një përmbledhjeje të kohëve të fundit në Advances In Nutrition e kanë marrë atë garanci. Ata donin të kuptonin se si bishtajoret, të cilat përfshijnë fasule, bizele dhe thjerrëza, ndikojnë në shëndetin e zemrës.

Në veçanti, ata u përqëndruan në rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare (CVD) dhe vdekshmërisë së CVD. CVD përfshin sëmundje koronare të zemrës , infarkt miokardi dhe goditje në tru . Ata gjithashtu hetuan konsumin e bishtajoreve në lidhje me diabetin , hipertensionin dhe mbipesha.

Bashkëautori i studimit, Dr. Hana Kahleova, nga Komiteti i Mjekëve për Mjekësinë Përgjegjëse në Uashington, DC, shpjegon pse hetimi i shëndetit të zemrës është një çështje kaq e ngutshme, duke deklaruar se “sëmundja kardiovaskulare është shkaku kryesor i  vdekjeve në botë, duke i kushtuar Shteteve të Bashkuara gati 1 miliard dollarë në ditë “.

Pse bishtajore?

Bishtajoret janë të pasura me fibra, proteina dhe mikron ushqyes, por përmbajnë shumë pak yndyrë dhe sheqer. Për shkak të kësaj, siç shpjegojnë autorët e studimit aktual: “Shoqata Amerikane e Zemrës, Shoqëria Kanadeze Kardiovaskulare dhe Shoqëria Evropiane për Kardiologji inkurajojnë modelet dietike që theksojnë marrjen e bishtajoreve” për të zvogëluar nivelet e lipoproteinës me densitet të ulët (LDL, ose të keq) , kolesterolin , uljen e presionit të gjakut dhe menaxhimin e diabetit.

Kohët e fundit, Shoqata Evropiane për Studimin e Diabetit porositi një seri vlerësimesh sistematike dhe meta-analizash. Duke përdorur rezultatet e këtyre studimeve, ata shpresojnë të azhurnojnë rekomandimet aktuale për rolin e bishtajoreve në parandalimin dhe trajtimin e sëmundjeve kardiometabolike./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Takimi me shpirtin binjak/ Kjo është mosha kur do të njihni dashurinë e jetës tuaj sipas astrologjisë

Publikuar

-

Nga

Dashi Dashi do ta takojë shoqen e tij të shpirtit rreth moshës 25 vjeç; një kohë kur ajo është e pjekur dhe po përpiqet të kuptojë veten. Kjo është gjithashtu një kohë thelbësore për shoqen e tij për ta parë saktësisht ashtu siç është. Demi Demi do ta takojë shoqen e tij të shpirtit ne […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Vajzat e jetimores marrin lajmin tronditës/ Zbuloni se çfarë do të ndodhë sot në serialin “Lule të vetmuara”

Publikuar

-

Nga

Ejlyl gjatë operacionit sheh në ëndërr të gjitha të këqijat që ka kaluar prej Kemalit. Doktori njofton Nazanin se Defne duhet të bëhet operacion. Nazan dhe Defne tronditen. Nazan i premton Defnes se do të bëjë të pamundurën që ajo të shërohet. Ejlyl dhe Songyli dalin nga operacioni. Shoqet e shokët i presin mes lotësh. […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Horoskopi sipas Paolo Fox/ Parashikimi për ditën e parë të muajit Prill, dashuria në fokus

Publikuar

-

Nga

Dashi Dita e sotme do të jetë veçanërisht e ndërlikuar për të lindurit në këtë shenjë, jeni bërë shumë të padurueshëm, si të gjithë të tjerët në këtë periudhë. Në ditët qendrore të javës, astrologu rekomandon të qetësoheni. Sa i përket dashurisë, këshilla është të tregoheni të kujdesshëm. Demi Venusi në hapësirën tuaj zodiakale ushqen […]

LEXO TE PLOTE