Connect with Us

Janë më pak të preferuarat nga njerëzit/ 5 ushqimet “jo miqësore” që duhet patjetër t’i konsumoni

Shëndeti

Janë më pak të preferuarat nga njerëzit/ 5 ushqimet “jo miqësore” që duhet patjetër t’i konsumoni

Publikuar

-

Hudhrat dhe qepët

Hudhra dhe qepët përmbajnë përbërës të squfurit që janë shumë të nuhatshëm dhe mund të kontribuojnë në aromën e keqe. Aroma nuk vjen thjesht nga grimcat e ushqimit të mbetura të mbërthyer në dhëmbët tuaj; pasi ushqimet treten, vajrat e athët që ato përmbajnë thithen në rrjedhën tuaj të gjakut, pastaj barten rreth trupit tuaj në mushkëri. Ju thithni ato derisa ushqimet të eliminohen nga trupi juaj.

Karrotat

Quhet carotenemia – një gjendje e padëmshme në të cilën një mbingarkesë beta-carotene kthen lëkurën e portokallit. Më së shpeshti shihet te vegjetarianët dhe fëmijët e vegjël, të cilëve u jepet shumë karrota si ushqim për fëmijë të pjekur, dhe është një gjendje që nganjëherë ngatërrohet me verdhëzat.

Shparg

Komponimet e squfurit në asparagus që erë ndërsa ato dëbohen nga trupi juaj. Edhe pse perimet kanë qenë një delikatesë që nga kohërat romake, sipas një artikulli në revistën mjekësore amerikane Drug Metabolism and Disposition, përmendet e “erës së fetusit” të asparagusit vetëm filluan të ndodhin në vitet 1700 – për kohën kur squfuri dhe sulfati u prezantuan si plehra për të përmirësuar shijen e saj.

Fasule të pjekura

Fasulet janë të pasura me fibra të tretshme, të cilat nuk prishen derisa të arrijë në zorrë të madhe. Këtu, kur tretet përfundimisht, prodhojnë gazra.

Verë e kuqe

Vera e kuqe përmban polifenole, një lloj antioksiduesi që njollos dhëmbët. Përmbajtja e saj e alkoolit gjithashtu ka veti acidike që mund të veshin smaltin e dhëmbëve./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Life Style

Luftojnë sëmundje të ndryshme dhe mbrojnë sistemin imunitar/ Këto fruta nuk duhet t’i ndani nga tryeza juaj

Publikuar

-

Nga

Me të vërtetë që frutat janë ushqimi më i përsosur. Janë më të lehtë për tu tretur dhe përmbajnë më shumë vlera ushqyese se çdo gjë tjetër. Të gjitha frutat janë të mira për tu konsumuar por duhen konsumuar kur kanë kohën e tyre, pra kur të jenë pjekur siç duhet. Ata përmbajnë antioksidantë dhe […]

LEXO TE PLOTE
" "

Shëndeti

Vuani nga ankthi?/ Këto janë 5 ushqimet që ndikojnë tek njerëzit që kanë këtë sëmundje

Publikuar

-

Nga

Afërsisht 40 milionë amerikanë vuajnë nga çrregullimet e ankthit. Dhe pothuajse të gjithë ne e kemi ndjerë ankthin si një reagim i natyrshëm ndaj situatave të caktuara. Nëse jetoni me stres kronik ose ankth, mund të kaloni pjesën më të madhe të jetës tuaj të përditshme duke e menaxhuar atë me mjete si terapi, stërvitje […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

E thonë psikologët: Bëni mirë të mos i puthni fëmijët në buzë/ Këto janë 3 arsyet e forta pse nuk duhet ta bëni këtë veprim

Publikuar

-

Nga

Kohë më parë Victoria Beckham postoi një foto të së bijës Brooklyn teksa puthte në buzë të atin, David Beckham. Ajo i uroi ditëlindjen në këtë mënyrë vazjës por rrjeti shpërtheu në kritika për të, duke thënë se nuk është aspak e hijshme dhe e shëndetshme për fëmijën. Në fakt këtë gjë e pohojnë dhe […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Duart tuaja ndryshojnë ngjyrë nga i ftohti/ Ja çfarë paralajmëron kjo shenjë për shëndetin tuaj

Publikuar

-

Nga

Ju ka ndodhur që të dilni jashtë në një ditë të ftohtë dimri pa dorashka dhe me siguri gishtat tuaj kanë marrë një ngjyrë të zbehtë apo të bardhë. Kjo është diçka e zakonshme pasi kjo u ndodh shumë njerëzve, ku pas ngrohjes ata kthehen në ngjyrën normale. Por për disa njerëz kjo mund të […]

LEXO TE PLOTE