Connect with Us

Si të bëni që bateria e telefonit tuaj të zgjasë më shumë/ Ja çfarë thonë shkencëtarët

Teknologji

Si të bëni që bateria e telefonit tuaj të zgjasë më shumë/ Ja çfarë thonë shkencëtarët

Publikuar

-

Kur Profesor Akira Yoshino po zhvillonte një teknologji të re të baterive në laboratorin e tij në fillim të viteve 1980, ai nuk mendoi se do të arrinte shumë. “Në atë kohë, ne menduam se kryesisht do të përdorej në kamera video 8 mm”, qesh ai. Ai ishte shumë mirë në shenjë. Këto ditë nuk jeni asnjëherë më shumë se disa metra larg nga një bateri litiumi-jon, pasi ato mundësojnë telefona celularë dhe të gjitha llojet e pajisjeve të tjera elektronike, nga furçat e dhëmbëve deri te skuterat elektrikë. Në shenjë njohjeje të këtij suksesi, Prof Yoshino iu dha Nobmimin Nobel 2019 në Kimi.

Por pavarësisht përmirësimeve, madje edhe bateritë më të përparuara të litium-jonit mund të ruajnë vetëm një pjesë të fuqisë së një peshe të ngjashme të karburantit të benzinës ose avionëve. Dhe kjo është duke frenuar ambiciet për pajisje edhe më të vogla dhe më të lehta – dhe projekte më ambicioze si aviacioni me energji elektrike. Bateritë duhet të përparojnë, pranon Profesor Yoshino, por për fat të mirë, “ka shumë qasje interesante”.

Dhe “bateria e gjendjes së fortë, mendoj se është një premtuese”, thotë ai. Bateritë e ngurta të shtetit mund të ruajnë 50% më shumë energji sesa litium-jon, thotë Douglas Campbell, shefi ekzekutiv i Solid Power, një spin-off i universitetit në Kolorado. Ata janë gjithashtu më të qëndrueshëm. Në bateritë e litium-jonit xhel brenda, elektroliti, mund të djeg.

Në vitin 2016, Samsung kujtoi 2.5 milion aparate Galaxy Note 7 pas zjarreve që përfshinin bateritë e tyre litium-jon./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Teknologji

FOTO-Për të gjithë adhuruesit e iPhonëve/ Aksesorët që i duhen patjetër këtij telefoni

Publikuar

-

Nga

iPhone e Apple janë telefonat që ndoshta kanë më shumë aksesorë mbështetës se smartphonet e tjerë.Kufjet pa tel, karikuesi, apo coverat e ndryshëm. Meqë jemi në prag festash do të keni mundësinë t’i dhuroni miqve apo familjarëve tuaj që kanë një iPhone dhurata shumë të bukura dhe shumë praktike. Për më tepër shihni galerinë e […]

LEXO TE PLOTE
" "

Teknologji

Një platformë më pak toksike/ Instagram po përgatit një ndryshim të madh

Publikuar

-

Nga

Instagrami po bën një lëvizje shumë të madhe. Po zhduk “liket” nga aplikacioni më i madh i shpërndarjes së fotove dhe videove, duke bërë një test për përdoruesit më ambiciozë të rrjetit social. Ndryshimi është ky: Ju do të keni mundësi të shihni pëlqimet tuaja por jo të tjerëve. Kjo është menduar nga themeluesit e […]

LEXO TE PLOTE
" "

Teknologji

Prezantohet modeli më i ri i Golf 8/ Gjenerata më e fundit e Volkswagen

Publikuar

-

Nga

Volkswagen Golf 8 sapo ka treguar që është zemra e grupit të Volkswagen. Volkswagen sapo ka lançuar Golfin e ri 8 i cili është më efikas dhe i integruar dhe përveç të tjerash është hibrid. Brezi i tetë i një modeli të lançuar në 1975 është i ndërtuar në mbi 35 milion njësi. Golfi 8 […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Instagram vjen me ndryshimin e radhës/ Përdoruesit do të duhen të plotësojnë këtë kërkesë të rrjetit

Publikuar

-

Nga

Instagram do të vijë me një ndryshuim në regjistrimin e accounteve. Rrjeti social do të kërkojë si një të dhënë shtesë ditëlindjen e çdo përdoruesi që do të hapë një adresë në Instagram. Kjo është një mënyrë që Instagram kërkon të njohë më tepër përdoruesit e tij. Kjo e dhënë nuk do të verifikohet por […]

LEXO TE PLOTE