Connect with Us

Ushqimet sipas moshës/ Zbuloni çfarë duhet të konsumoni para dhe pas të 20-ave

Shëndeti

Ushqimet sipas moshës/ Zbuloni çfarë duhet të konsumoni para dhe pas të 20-ave

Publikuar

-

Mendoni se thjesht sepse jeni i ri dhe metabolizmi juaj është në nivele të larta për të cilat nuk keni nevojë të shqetësoheni për ushqimin? Mendoni përsëri, thotë Keith Kantor, PhD, shkencëtar ushqyes dhe CEO i NAMED, një program i krijuar për të ndihmuar njerëzit të pushtojnë varësitë ushqimore. “Kjo është dekada kritike për të rinjtë; ajo që hani tani vendos themelet dhe zakonet për një jetë me probleme shëndetësore, ”thotë ai.

Lajme të këqija për studentët e kolegjit kudo: Të preferuarat e dhomave të fjetjes si ramen, nxjerrje jashtë, donuts dhe sode po ju vendosin për një jetë të gjatë të problemeve shëndetësore, thotë Kantor. Është mirë të keni një trajtim një herë në një kohë, por të përpiqeni të shmangni ushqime të skuqura thellë, pasta dhe karamele. Veçanërisht është e rëndësishme të mos konsumoni pije me sheqer, si pijet speciale të kafesë, sodat, madje edhe lëngu i frutave (thjesht hani frutat në vend), shton ai.

Për njerëzit në moshën 30 vjeçare miku juaj më i  mirë, janë zarzavatet me gjethe të errëta si spinaqi ose kale, dhe avokadot. Yndyrnat e shëndetshme nga vaji i ullirit, arrat dhe farat, së bashku me fibrat, do të ndihmojnë në kontrollin e peshës tuaj duke ju mbajtur të plotë dhe zvogëlimin e dëshirave për ushqime të ëmbla ose të hedhura, thotë ai.

Këto ushqime mund të kursejnë pak kohë dhe të ofrojnë lehtësim të përkohshëm të stresit, por në planin afatgjatë, ata do të dëmtojnë shëndetin tuaj, mendërisht dhe fizikisht. Kafeina është një patericë e zakonshme gjatë kësaj dekade të ngjeshur por po dëmton më shumë sesa të ndihmojë, thotë Hultin. “Kafeina e tepërt mund të jetë dehidratuese dhe prishje e gjumit e cila është kritike gjatë periudhave të ngarkuara dhe stresuese të jetës,” shpjegon ajo.

Mirësevini në ferrin e hormoneve, njerëz. Në moshën 40 vjeçare janë një hyrje midis viteve pjellore dhe moshës së mesme, dhe ndërsa trupi juaj përgatitet për këtë tranzicion, prisni që hormonet tuaja të luhaten në mënyrë të egër – veçanërisht estrogjenin dhe testosteronin, thotë Kantor. Ndihmoni në stabilizimin e niveleve të hormonit tuaj duke konsumuar perime kryqëzuese përfshirë lakër, brokoli, lulelakër, lakër në Bruksel dhe kale pasi këto janë treguar se ndihmojnë në mënyrë të natyrshme për të hequr qafe hormonet e tepërta dhe mund të ndihmoni në parandalimin e kancerit, shpjegon ai.

Ndërsa mund të keni qenë në gjendje të kënaqni rregullisht ushqimin e hedhurinave në moshën 20 dhe 30 vjeçare dhe të mos shihni shumë efekte të këqija, deri në momentin kur i keni goditur të 40-tat, do të vini re të ndjeheni efektet shumë më shpejt. Nëse nuk e keni ende, kjo është dekada për të hequr dorë nga ushqimi i shpejtë, ushqimet e përpunuara dhe veçanërisht sode sheqeri, thotë Kantor.

Në moshën 50 vjeçare kanë të bëjnë me shëndetin e kockave – nuk po shtoni më masë të eshtrave dhe kështu duhet të hani ushqim për të ndihmuar në ruajtjen dhe ruajtjen e eshtrave që keni marrë. Si? Ngarkoni ushqime të pasura me kalcium, përfshirë qumështin, fasulet e bardha, salmonin, sardelet, fiqtë e tharë, bok choy, kale, bizelet me sy të zi, bajamet, portokallet, apo zarzavatet e rrepës, thotë Kantor. Synoni dy ose më shumë shërbime në ditë, këshillon ai. (Mos harroni këto ushqime të pasura me kalcium që janë gjithashtu djegës yndyror natyral.)

Shumica e njerëzve e dinë tani se sheqeri i tepërt është me të vërtetë i keq për shëndetin tuaj. Shumica prej nesh gjithashtu e dinë që është vërtet e shijshme dhe këtu qëndron problemi! Në vend që të hiqni dorë nga çdo gjë e ëmbël në jetën tuaj, Hultin rekomandon të eleminoni sheqernat e shtuar, si lloji që gjendet në karamele, sode, lëng, biskota, pasta dhe ëmbëlsira të tjera. “Ushqimi i këtyre lloj ushqimeve gjithashtu shkakton një rritje të sheqerit në gjak dhe hormonit të insulinës që mund të çojë në diabet dhe sindromë metabolike,” thotë ajo. Shmangni “rrëzimin e sheqerit” duke kufizuar ëmbëlsirat në sheqernat që ndodhin natyrisht, si ato që gjenden në fruta dhe qumështore. Shtoni këto të ashtuquajturat super ushqime që mund t’ju bëjnë të fitoni peshë në listën tuaj “mos hani”.

Shëndeti i trurit duhet të jetë në qendër të ushqimit tuaj në vitet ’60, thotë Kantor. Për shkak se truri i njeriut është 60 përqind yndyrë, filloni duke shtuar një shërbim të përditshëm të vajit të arrës së arrës së arrës së kokosit pasi që studimet kanë treguar që mund të ndihmojnë në parandalimin dhe menaxhimin e demencës, thotë ai, duke shtuar se të gjitha yndyrnat e shëndetshme si avokadot, arrat dhe farat ndihmojnë në ushqimin e trurit . Manaferrat janë plot me antioksidantë, një lëndë ushqyese tjetër që ndihmon trurin tuaj dhe gjithashtu forcon sistemin tuaj imunitar ndërsa zvogëlon rrezikun tuaj nga sëmundjet kronike që mund të shfaqen gjatë kësaj dekade, thotë ai.

Sëmundja e zemrës është vrasësi kryesor i burrave dhe grave në Shtetet e Bashkuara dhe mosha mesatare për një sulm të parë në zemër është 65 për burrat dhe 70 për gratë, sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë. Ruajuni nga sëmundjet e zemrës duke prerë yndyrnat e tepërta të ngopura nga dieta juaj, këshillon Hultin. Këto gjenden kryesisht në produkte shtazore, qumështore, vajra palme dhe ushqime të përpunuara dhe nuk duhet të kalojnë 10 përqind të kalorive tuaja ditore, sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës./ CNA.al

Mandatory Credit: Photo by REX/Shutterstock (8825077bp)
Prince William and Prince Harry
Wedding of James Matthews and Pippa Middleton, St Mark’s Church, Englefield, UK – 20 May 2017
Mandatory Credit: Photo by REX/Shutterstock (8825077bp)
Prince William and Prince Harry
Wedding of James Matthews and Pippa Middleton, St Mark’s Church, Englefield, UK – 20 May 2017
Mandatory Credit: Photo by REX/Shutterstock (8825077bp)
Prince William and Prince Harry
Wedding of James Matthews and Pippa Middleton, St Mark’s Church, Englefield, UK – 20 May 2017
Mandatory Credit: Photo by REX/Shutterstock (8825077bp)
Prince William and Prince Harry
Wedding of James Matthews and Pippa Middleton, St Mark’s Church, Englefield, UK – 20 May 2017
Mandatory Credit: Photo by REX/Shutterstock (8825077bp)
Prince William and Prince Harry
Wedding of James Matthews and Pippa Middleton, St Mark’s Church, Englefield, UK – 20 May 2017
Mandatory Credit: Photo by REX/Shutterstock (8825077bp)
Prince William and Prince Harry
Wedding of James Matthews and Pippa Middleton, St Mark’s Church, Englefield, UK – 20 May 2017
Mandatory Credit: Photo by REX/Shutterstock (8825077bp)
Prince William and Prince Harry
Wedding of James Matthews and Pippa Middleton, St Mark’s Church, Englefield, UK – 20 May 2017
Mandatory Credit: Photo by REX/Shutterstock (8825077bp)
Prince William and Prince Harry
Wedding of James Matthews and Pippa Middleton, St Mark’s Church, Englefield, UK – 20 May 2017
Mandatory Credit: Photo by REX/Shutterstock (8825077bp)
Prince William and Prince Harry
Wedding of James Matthews and Pippa Middleton, St Mark’s Church, Englefield, UK – 20 May 2017
Mandatory Credit: Photo by REX/Shutterstock (8825077bp)
Prince William and Prince Harry
Wedding of James Matthews and Pippa Middleton, St Mark’s Church, Englefield, UK – 20 May 2017

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Life Style

Luftojnë sëmundje të ndryshme dhe mbrojnë sistemin imunitar/ Këto fruta nuk duhet t’i ndani nga tryeza juaj

Publikuar

-

Nga

Me të vërtetë që frutat janë ushqimi më i përsosur. Janë më të lehtë për tu tretur dhe përmbajnë më shumë vlera ushqyese se çdo gjë tjetër. Të gjitha frutat janë të mira për tu konsumuar por duhen konsumuar kur kanë kohën e tyre, pra kur të jenë pjekur siç duhet. Ata përmbajnë antioksidantë dhe […]

LEXO TE PLOTE
" "

Shëndeti

Vuani nga ankthi?/ Këto janë 5 ushqimet që ndikojnë tek njerëzit që kanë këtë sëmundje

Publikuar

-

Nga

Afërsisht 40 milionë amerikanë vuajnë nga çrregullimet e ankthit. Dhe pothuajse të gjithë ne e kemi ndjerë ankthin si një reagim i natyrshëm ndaj situatave të caktuara. Nëse jetoni me stres kronik ose ankth, mund të kaloni pjesën më të madhe të jetës tuaj të përditshme duke e menaxhuar atë me mjete si terapi, stërvitje […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

E thonë psikologët: Bëni mirë të mos i puthni fëmijët në buzë/ Këto janë 3 arsyet e forta pse nuk duhet ta bëni këtë veprim

Publikuar

-

Nga

Kohë më parë Victoria Beckham postoi një foto të së bijës Brooklyn teksa puthte në buzë të atin, David Beckham. Ajo i uroi ditëlindjen në këtë mënyrë vazjës por rrjeti shpërtheu në kritika për të, duke thënë se nuk është aspak e hijshme dhe e shëndetshme për fëmijën. Në fakt këtë gjë e pohojnë dhe […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Duart tuaja ndryshojnë ngjyrë nga i ftohti/ Ja çfarë paralajmëron kjo shenjë për shëndetin tuaj

Publikuar

-

Nga

Ju ka ndodhur që të dilni jashtë në një ditë të ftohtë dimri pa dorashka dhe me siguri gishtat tuaj kanë marrë një ngjyrë të zbehtë apo të bardhë. Kjo është diçka e zakonshme pasi kjo u ndodh shumë njerëzve, ku pas ngrohjes ata kthehen në ngjyrën normale. Por për disa njerëz kjo mund të […]

LEXO TE PLOTE