Connect with Us

Çfarë do të thotë presioni i lartë i gjakut në mëngjes?/ Zbuloni cilat janë pasojat

Shëndeti

Çfarë do të thotë presioni i lartë i gjakut në mëngjes?/ Zbuloni cilat janë pasojat

Publikuar

-

Presioni i gjakut luhatet natyrshëm gjatë gjithë ditës dhe ka tendencë të rritet rreth kohës kur një person zgjohet. Sidoqoftë, për shumë njerëz, presioni i gjakut mund të jetë jonormalisht i lartë në mëngjes. Mjekët i referohen kësaj si hipertension në mëngjes. Hipertensioni i mëngjesit mund të rrisë rrezikun e sulmit në zemër dhe goditje në tru. Këto urgjenca mjekësore shpesh ndodhin në orët e para kur rritet presioni i gjakut. Në këtë artikull, ne shqyrtojmë shkaqet dhe efektet e hipertensionit të mëngjesit. Ne gjithashtu shikojmë mënyrat në të cilat njerëzit mund të parandalojnë dhe kontrollojnë këtë gjendje.

Modeli normal i presionit të gjakut

Presioni i gjakut i referohet forcës me të cilën zemra pompon gjakun rreth sistemit të qarkullimit të gjakut. Disa faktorë mund të ndikojnë në presionin e gjakut, duke përfshirë:

-stresi ose ankthi

-aktiviteti fizik

-dietë

Kur një person mat tensionin e tij, leximi do të shfaqet si dy numra. Numri i lartë tregon presionin sistolik të gjakut, që është presioni kur zemra kontraktohet. Numri i poshtëm tregon presionin diastolik të gjakut, që është një masë e presionit kur zemra qetësohet. Një monitor i tensionit të gjakut përdor një njësi matëse të quajtur milimetra merkuri (mm Hg) për të matur presionin brenda enëve të gjakut. Presioni normal i gjakut është më pak se 120/80 mm. Leximet midis 120/80 mm Hg dhe 139/89 mm Hg tregojnë se një person rrezikon të zhvillojë hipertension, ndërsa leximet më shumë se 140/90 mm Hg nënkuptojnë hipertension.

Presioni i gjakut rritet dhe gjatë gjithë ditës dhe natës. Gjatë gjumit, presioni i gjakut bie me 10-30%. Pastaj rritet rreth kohës së zgjimit. Në disa njerëz, kjo rritje mund të jetë e rëndësishme, duke rezultuar në hipertension në mëngjes. Njerëzit të cilët kanë një model jonormal të presionit të gjakut mund të rrezikojnë komplikime, siç janë sulmi në zemër dhe goditje në tru. Siç vëren në një përmbledhje të burimit të besueshëm të vitit 2010, fillimi i goditjes dhe ngjarjeve të tjera serioze kardiake kulminohet në 4-6 orët e para pas zgjimit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Life Style

Luftojnë sëmundje të ndryshme dhe mbrojnë sistemin imunitar/ Këto fruta nuk duhet t’i ndani nga tryeza juaj

Publikuar

-

Nga

Me të vërtetë që frutat janë ushqimi më i përsosur. Janë më të lehtë për tu tretur dhe përmbajnë më shumë vlera ushqyese se çdo gjë tjetër. Të gjitha frutat janë të mira për tu konsumuar por duhen konsumuar kur kanë kohën e tyre, pra kur të jenë pjekur siç duhet. Ata përmbajnë antioksidantë dhe […]

LEXO TE PLOTE
" "

Shëndeti

Vuani nga ankthi?/ Këto janë 5 ushqimet që ndikojnë tek njerëzit që kanë këtë sëmundje

Publikuar

-

Nga

Afërsisht 40 milionë amerikanë vuajnë nga çrregullimet e ankthit. Dhe pothuajse të gjithë ne e kemi ndjerë ankthin si një reagim i natyrshëm ndaj situatave të caktuara. Nëse jetoni me stres kronik ose ankth, mund të kaloni pjesën më të madhe të jetës tuaj të përditshme duke e menaxhuar atë me mjete si terapi, stërvitje […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

E thonë psikologët: Bëni mirë të mos i puthni fëmijët në buzë/ Këto janë 3 arsyet e forta pse nuk duhet ta bëni këtë veprim

Publikuar

-

Nga

Kohë më parë Victoria Beckham postoi një foto të së bijës Brooklyn teksa puthte në buzë të atin, David Beckham. Ajo i uroi ditëlindjen në këtë mënyrë vazjës por rrjeti shpërtheu në kritika për të, duke thënë se nuk është aspak e hijshme dhe e shëndetshme për fëmijën. Në fakt këtë gjë e pohojnë dhe […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Duart tuaja ndryshojnë ngjyrë nga i ftohti/ Ja çfarë paralajmëron kjo shenjë për shëndetin tuaj

Publikuar

-

Nga

Ju ka ndodhur që të dilni jashtë në një ditë të ftohtë dimri pa dorashka dhe me siguri gishtat tuaj kanë marrë një ngjyrë të zbehtë apo të bardhë. Kjo është diçka e zakonshme pasi kjo u ndodh shumë njerëzve, ku pas ngrohjes ata kthehen në ngjyrën normale. Por për disa njerëz kjo mund të […]

LEXO TE PLOTE