Connect with Us

Çfarë do të thotë presioni i lartë i gjakut në mëngjes?/ Zbuloni cilat janë pasojat

Shëndeti

Çfarë do të thotë presioni i lartë i gjakut në mëngjes?/ Zbuloni cilat janë pasojat

Publikuar

-

Presioni i gjakut luhatet natyrshëm gjatë gjithë ditës dhe ka tendencë të rritet rreth kohës kur një person zgjohet. Sidoqoftë, për shumë njerëz, presioni i gjakut mund të jetë jonormalisht i lartë në mëngjes. Mjekët i referohen kësaj si hipertension në mëngjes. Hipertensioni i mëngjesit mund të rrisë rrezikun e sulmit në zemër dhe goditje në tru. Këto urgjenca mjekësore shpesh ndodhin në orët e para kur rritet presioni i gjakut. Në këtë artikull, ne shqyrtojmë shkaqet dhe efektet e hipertensionit të mëngjesit. Ne gjithashtu shikojmë mënyrat në të cilat njerëzit mund të parandalojnë dhe kontrollojnë këtë gjendje.

Modeli normal i presionit të gjakut

Presioni i gjakut i referohet forcës me të cilën zemra pompon gjakun rreth sistemit të qarkullimit të gjakut. Disa faktorë mund të ndikojnë në presionin e gjakut, duke përfshirë:

-stresi ose ankthi

-aktiviteti fizik

-dietë

Kur një person mat tensionin e tij, leximi do të shfaqet si dy numra. Numri i lartë tregon presionin sistolik të gjakut, që është presioni kur zemra kontraktohet. Numri i poshtëm tregon presionin diastolik të gjakut, që është një masë e presionit kur zemra qetësohet. Një monitor i tensionit të gjakut përdor një njësi matëse të quajtur milimetra merkuri (mm Hg) për të matur presionin brenda enëve të gjakut. Presioni normal i gjakut është më pak se 120/80 mm. Leximet midis 120/80 mm Hg dhe 139/89 mm Hg tregojnë se një person rrezikon të zhvillojë hipertension, ndërsa leximet më shumë se 140/90 mm Hg nënkuptojnë hipertension.

Presioni i gjakut rritet dhe gjatë gjithë ditës dhe natës. Gjatë gjumit, presioni i gjakut bie me 10-30%. Pastaj rritet rreth kohës së zgjimit. Në disa njerëz, kjo rritje mund të jetë e rëndësishme, duke rezultuar në hipertension në mëngjes. Njerëzit të cilët kanë një model jonormal të presionit të gjakut mund të rrezikojnë komplikime, siç janë sulmi në zemër dhe goditje në tru. Siç vëren në një përmbledhje të burimit të besueshëm të vitit 2010, fillimi i goditjes dhe ngjarjeve të tjera serioze kardiake kulminohet në 4-6 orët e para pas zgjimit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: