Connect with Us

Bashkëjetesa apo martesa?/ Kjo është dilema

Life Style

Bashkëjetesa apo martesa?/ Kjo është dilema

Publikuar

-

Këto ishin vitet e protestës së të rinjve, të lëvizjes historike të vitit 1968 kur pretendohej e drejta e shprehjes së lirë të dashurisë dhe seksualitetit pa kufizime ose diskriminime konformiste. Mosmartesa ishte, në atë kohë, një zgjedhje e vërtetë “ideologjike” që nënshtroi një univers të tërë me vlera shoqërore dhe kulturore të mbështetur edhe nga lëvizjet politike, sociologjike dhe filozofike.

Cili është kuptimi i bashkëjetesës në lidhje me martesën?

Një nga sociologët më të mëdhenj të kohërave tona, Zygmunt Bauman , flet në një nga librat e tij të famshëm të Dashurisë së Lëngshme, duke aluduar në ato forma marrëdhëniesh midis vajzave të post-modernizmit, të cilat nuk bëjnë më premtime, angazhime apo projekte, por më tepër për modalitete të komunikimit gjithnjë e më shumë “virtual”, elastike dhe të shkëputura .

Marrëdhëniet që mirëmbahen për sa kohë që ekziston një formë lehtësie ose marrëveshje ndërmjet palëve , që nënkupton investime dhe përfshirje të kufizuar në mënyrë që ato të shpërndahen lehtësisht dhe të shndërrohen përsëri në diçka tjetër kur ndryshon era.

Në këtë kuptim, thotë Bauman, bashkëjetesa në shoqërinë tonë aktuale (ndryshe nga vlerat që supozoi në vitin 1968) arrin të supozojë një atraktivitet më të madh, në krahasim me martesën, sepse nuk përfshin betime ose deklarata , por lejon, përkundrazi, të lërë paksa ‘”Të gjitha dyert hapur” .

Në një shoqëri ku gjithçka ndryshon shpejt, madje edhe obligacionet duket se marrin një formë “të lëngshme”, në mënyrë që ato të bëhen dhe shpalosen me shpejtësi ekstreme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: