Connect with Us

Bashkëjetesa apo martesa?/ Kjo është dilema

Life Style

Bashkëjetesa apo martesa?/ Kjo është dilema

Publikuar

-

Këto ishin vitet e protestës së të rinjve, të lëvizjes historike të vitit 1968 kur pretendohej e drejta e shprehjes së lirë të dashurisë dhe seksualitetit pa kufizime ose diskriminime konformiste. Mosmartesa ishte, në atë kohë, një zgjedhje e vërtetë “ideologjike” që nënshtroi një univers të tërë me vlera shoqërore dhe kulturore të mbështetur edhe nga lëvizjet politike, sociologjike dhe filozofike.

Cili është kuptimi i bashkëjetesës në lidhje me martesën?

Një nga sociologët më të mëdhenj të kohërave tona, Zygmunt Bauman , flet në një nga librat e tij të famshëm të Dashurisë së Lëngshme, duke aluduar në ato forma marrëdhëniesh midis vajzave të post-modernizmit, të cilat nuk bëjnë më premtime, angazhime apo projekte, por më tepër për modalitete të komunikimit gjithnjë e më shumë “virtual”, elastike dhe të shkëputura .

Marrëdhëniet që mirëmbahen për sa kohë që ekziston një formë lehtësie ose marrëveshje ndërmjet palëve , që nënkupton investime dhe përfshirje të kufizuar në mënyrë që ato të shpërndahen lehtësisht dhe të shndërrohen përsëri në diçka tjetër kur ndryshon era.

Në këtë kuptim, thotë Bauman, bashkëjetesa në shoqërinë tonë aktuale (ndryshe nga vlerat që supozoi në vitin 1968) arrin të supozojë një atraktivitet më të madh, në krahasim me martesën, sepse nuk përfshin betime ose deklarata , por lejon, përkundrazi, të lërë paksa ‘”Të gjitha dyert hapur” .

Në një shoqëri ku gjithçka ndryshon shpejt, madje edhe obligacionet duket se marrin një formë “të lëngshme”, në mënyrë që ato të bëhen dhe shpalosen me shpejtësi ekstreme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Life Style

Luftojnë sëmundje të ndryshme dhe mbrojnë sistemin imunitar/ Këto fruta nuk duhet t’i ndani nga tryeza juaj

Publikuar

-

Nga

Me të vërtetë që frutat janë ushqimi më i përsosur. Janë më të lehtë për tu tretur dhe përmbajnë më shumë vlera ushqyese se çdo gjë tjetër. Të gjitha frutat janë të mira për tu konsumuar por duhen konsumuar kur kanë kohën e tyre, pra kur të jenë pjekur siç duhet. Ata përmbajnë antioksidantë dhe […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

20 fotot që duken “Fake” por në të vërtetë janë “Reale”

Publikuar

-

Nga

Foroshopi është një aplikacion që mund të transformojë çdo objekt apo person. Por sido që të jetë ekziston një mjet që mund të bëjë më shumë nga se mendja e njeriut mund të konceptojë. Ky mjet është natyra sipas Mehmet Murat Ildan: “Bëj sa më shumë qejf përsa kohë keni fuqinë”.Ndonjëherë njeriu mund të bashkëpunojë […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

6 fazat që duhet të përballojë çdo çift/ Zbuloni se çfarë duhet të bëni që martesa juaj të zgjasë përgjithmonë

Publikuar

-

Nga

Një martesë e shëndetshme nuk është një dhuratë por është puna e vështirë që ne bëjmë në mënyrë të vazhdueshme me veten. Çdo çift ka probleme dhe keqkuptime në marrëdhënie. Ndonjëherë mënyra më e lehtë është ti japësh fund martesës. Por nëse zgjidhni që jeni bashkë pavarësisht të gjithave, kjo marrëdhënie mund të jetë një […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

10 cilësitë që duhet të keni për ta quajtur veten të rritur

Publikuar

-

Nga

Arritja e moshës ligjore nuk do të thotë se automatikisht je i pjekur. Disa njerëz rriten fizikisht por emocionalisht ato duan edhe shumë kohë për tu bërë adult. Që të quash veten të rritur duhet të kesh disa cilësi si dhe të duash lumturinë për dikë tjetër. Më poshtë do të gjeni disa nga pikat […]

LEXO TE PLOTE