Connect with Us

“Derisa vdekja të na ndajë”/ Martesa, heqja dorë nga liria apo pranimi i pasigurisë?

Life Style

“Derisa vdekja të na ndajë”/ Martesa, heqja dorë nga liria apo pranimi i pasigurisë?

Publikuar

-

Duke reflektuar në tezat e Baumanit, duket se ka të bëjë diçka me një humanizëm që i mungon guximi . A do të ishte bashkëjetesa në liri ndërsa martesa është një pengesë pa garanci për sukses?

Varet se çfarë kuptimi doni të jepni edhe për këtë mandat të dytë. Nëse martesa mund të përfaqësojë masën më të madhe të një shoqërie konformiste , katolike dhe patriarkale deri në 30 ose 40 vjet më parë , a mund të përfaqësojë tani diçka tjetër?

Martesa në fund është një institucion që antropologjikisht gjen të gjitha shoqëritë njerëzore , të çdo kohe dhe pjesë të globit, duket se është e pjesshme ta ulësh atë në stereotipet trivializuese të një epoke të kufizuar në historinë e Perëndimit.

“Derisa vdekja të na ndajë” do të jetë vetëm një ‘ hipokrizi në krahasim me një të ardhme të pasigurt ? Të martohesh nuk do të thotë se gjithçka do të mbetet e njëjtë ose në përputhje me pritjet e tua./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Life Style

Luftojnë sëmundje të ndryshme dhe mbrojnë sistemin imunitar/ Këto fruta nuk duhet t’i ndani nga tryeza juaj

Publikuar

-

Nga

Me të vërtetë që frutat janë ushqimi më i përsosur. Janë më të lehtë për tu tretur dhe përmbajnë më shumë vlera ushqyese se çdo gjë tjetër. Të gjitha frutat janë të mira për tu konsumuar por duhen konsumuar kur kanë kohën e tyre, pra kur të jenë pjekur siç duhet. Ata përmbajnë antioksidantë dhe […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

20 fotot që duken “Fake” por në të vërtetë janë “Reale”

Publikuar

-

Nga

Foroshopi është një aplikacion që mund të transformojë çdo objekt apo person. Por sido që të jetë ekziston një mjet që mund të bëjë më shumë nga se mendja e njeriut mund të konceptojë. Ky mjet është natyra sipas Mehmet Murat Ildan: “Bëj sa më shumë qejf përsa kohë keni fuqinë”.Ndonjëherë njeriu mund të bashkëpunojë […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

6 fazat që duhet të përballojë çdo çift/ Zbuloni se çfarë duhet të bëni që martesa juaj të zgjasë përgjithmonë

Publikuar

-

Nga

Një martesë e shëndetshme nuk është një dhuratë por është puna e vështirë që ne bëjmë në mënyrë të vazhdueshme me veten. Çdo çift ka probleme dhe keqkuptime në marrëdhënie. Ndonjëherë mënyra më e lehtë është ti japësh fund martesës. Por nëse zgjidhni që jeni bashkë pavarësisht të gjithave, kjo marrëdhënie mund të jetë një […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

10 cilësitë që duhet të keni për ta quajtur veten të rritur

Publikuar

-

Nga

Arritja e moshës ligjore nuk do të thotë se automatikisht je i pjekur. Disa njerëz rriten fizikisht por emocionalisht ato duan edhe shumë kohë për tu bërë adult. Që të quash veten të rritur duhet të kesh disa cilësi si dhe të duash lumturinë për dikë tjetër. Më poshtë do të gjeni disa nga pikat […]

LEXO TE PLOTE