Connect with Us

“Derisa vdekja të na ndajë”/ Martesa, heqja dorë nga liria apo pranimi i pasigurisë?

Life Style

“Derisa vdekja të na ndajë”/ Martesa, heqja dorë nga liria apo pranimi i pasigurisë?

Publikuar

-

Duke reflektuar në tezat e Baumanit, duket se ka të bëjë diçka me një humanizëm që i mungon guximi . A do të ishte bashkëjetesa në liri ndërsa martesa është një pengesë pa garanci për sukses?

Varet se çfarë kuptimi doni të jepni edhe për këtë mandat të dytë. Nëse martesa mund të përfaqësojë masën më të madhe të një shoqërie konformiste , katolike dhe patriarkale deri në 30 ose 40 vjet më parë , a mund të përfaqësojë tani diçka tjetër?

Martesa në fund është një institucion që antropologjikisht gjen të gjitha shoqëritë njerëzore , të çdo kohe dhe pjesë të globit, duket se është e pjesshme ta ulësh atë në stereotipet trivializuese të një epoke të kufizuar në historinë e Perëndimit.

“Derisa vdekja të na ndajë” do të jetë vetëm një ‘ hipokrizi në krahasim me një të ardhme të pasigurt ? Të martohesh nuk do të thotë se gjithçka do të mbetet e njëjtë ose në përputhje me pritjet e tua./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: