Connect with Us

Duhet t’i konsumoni sa më pak/ 20 ushqimet që janë të dëmshme për shëndetin tuaj

Shëndeti

Duhet t’i konsumoni sa më pak/ 20 ushqimet që janë të dëmshme për shëndetin tuaj

Publikuar

-

Është e thjeshtë të hutoheni se cilat ushqime janë të shëndetshme dhe cilat nuk janë. Në përgjithësi dëshironi të shmangni ushqime të caktuara nëse doni të humbni peshë dhe parandaloni sëmundjet kronike. Në këtë artikull, alternativat e shëndetshme përmenden kurdo që të jetë e mundur.

Këtu janë 20 ushqime që janë përgjithësisht jo të shëndetshme – megjithëse shumica e njerëzve mund t’i hanë ato në moderim në raste të veçanta pa ndonjë dëmtim të përhershëm në shëndetin e tyre.

1-Pijet me sheqer

2-Picat

3-Buka e bardhë

4-Shumica e lëngjeve të frutave

5-Drithëra të ëmbël mëngjes

6-Ushqim i skuqur, i pjekur në skarë ose i grirë

7-Pasta dhe ëmbëlsira

8-Patate të skuqura

9-Ushqime që përmbajnë gluten

10-Nektari i Agave

11-Kos pa yndyrë

12-Ushqime pa karbohidrate

13-Akulloret

14-Ëmbëlsira

15-Mish i përpunuar

16-Djath i përpunuar

17-Mishi i Fast Food-eve

18-Kaloritë e mëdha të pijeve me kafeinë

19-Çdo ushqim që kanë sheqer të ushtuar

20-Ushqimet e përpunuara në përgjithësi. /CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Life Style

Luftojnë sëmundje të ndryshme dhe mbrojnë sistemin imunitar/ Këto fruta nuk duhet t’i ndani nga tryeza juaj

Publikuar

-

Nga

Me të vërtetë që frutat janë ushqimi më i përsosur. Janë më të lehtë për tu tretur dhe përmbajnë më shumë vlera ushqyese se çdo gjë tjetër. Të gjitha frutat janë të mira për tu konsumuar por duhen konsumuar kur kanë kohën e tyre, pra kur të jenë pjekur siç duhet. Ata përmbajnë antioksidantë dhe […]

LEXO TE PLOTE
" "

Shëndeti

Vuani nga ankthi?/ Këto janë 5 ushqimet që ndikojnë tek njerëzit që kanë këtë sëmundje

Publikuar

-

Nga

Afërsisht 40 milionë amerikanë vuajnë nga çrregullimet e ankthit. Dhe pothuajse të gjithë ne e kemi ndjerë ankthin si një reagim i natyrshëm ndaj situatave të caktuara. Nëse jetoni me stres kronik ose ankth, mund të kaloni pjesën më të madhe të jetës tuaj të përditshme duke e menaxhuar atë me mjete si terapi, stërvitje […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

E thonë psikologët: Bëni mirë të mos i puthni fëmijët në buzë/ Këto janë 3 arsyet e forta pse nuk duhet ta bëni këtë veprim

Publikuar

-

Nga

Kohë më parë Victoria Beckham postoi një foto të së bijës Brooklyn teksa puthte në buzë të atin, David Beckham. Ajo i uroi ditëlindjen në këtë mënyrë vazjës por rrjeti shpërtheu në kritika për të, duke thënë se nuk është aspak e hijshme dhe e shëndetshme për fëmijën. Në fakt këtë gjë e pohojnë dhe […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

Duart tuaja ndryshojnë ngjyrë nga i ftohti/ Ja çfarë paralajmëron kjo shenjë për shëndetin tuaj

Publikuar

-

Nga

Ju ka ndodhur që të dilni jashtë në një ditë të ftohtë dimri pa dorashka dhe me siguri gishtat tuaj kanë marrë një ngjyrë të zbehtë apo të bardhë. Kjo është diçka e zakonshme pasi kjo u ndodh shumë njerëzve, ku pas ngrohjes ata kthehen në ngjyrën normale. Por për disa njerëz kjo mund të […]

LEXO TE PLOTE