Connect with Us

Probleme me gjumin dhe tretjen/ Efektet anësore që shkakton konsumimi i tepërt i çajit

Life Style

Probleme me gjumin dhe tretjen/ Efektet anësore që shkakton konsumimi i tepërt i çajit

Publikuar

-

Çaji është një nga pijet më të preferuara nga të gjithë njerëzit. Çaji vlerësohet si një pije me përfitime të shumta shëndetësore, por konsumimi i tij i tepërt sjell efekte anësore.

Nëse vuani nga pagjumësia, atëherë çaji duhet të jetë një nga faktorët kryesor që e shkakton këtë problem. Prezenca e kafeinës në çaj mund të sjellë probleme në ciklin e gjumit, sepse ndikon drejtpërdrejtë tek hormoni i tij. Përveç kësaj çaji mund të shkaktojë probleme me përthithjen e vlerave ushqyese dhe me tretjen.

Gjithashtu sasia e lartë e çajit mund të agravojë më shumë stresin dhe ankthin. Çaji juaj i preferuar mund t’ju bëjë të ndiheni keq, sepse kafeina agravon formimin e acidit duke shkaktuar probleme në stomak e zemër.

Duhet që ta shmangni konsumimin e tepërt të çajit edhe gjatë shtatzënisë, sepse ndikon keq tek nëna dhe fëmija. Për më tepër çaji do ju jap probleme me dhimbjen e kokës dhe do ju provokojë të vjellat./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Life Style

Luftojnë sëmundje të ndryshme dhe mbrojnë sistemin imunitar/ Këto fruta nuk duhet t’i ndani nga tryeza juaj

Publikuar

-

Nga

Me të vërtetë që frutat janë ushqimi më i përsosur. Janë më të lehtë për tu tretur dhe përmbajnë më shumë vlera ushqyese se çdo gjë tjetër. Të gjitha frutat janë të mira për tu konsumuar por duhen konsumuar kur kanë kohën e tyre, pra kur të jenë pjekur siç duhet. Ata përmbajnë antioksidantë dhe […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

20 fotot që duken “Fake” por në të vërtetë janë “Reale”

Publikuar

-

Nga

Foroshopi është një aplikacion që mund të transformojë çdo objekt apo person. Por sido që të jetë ekziston një mjet që mund të bëjë më shumë nga se mendja e njeriut mund të konceptojë. Ky mjet është natyra sipas Mehmet Murat Ildan: “Bëj sa më shumë qejf përsa kohë keni fuqinë”.Ndonjëherë njeriu mund të bashkëpunojë […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

6 fazat që duhet të përballojë çdo çift/ Zbuloni se çfarë duhet të bëni që martesa juaj të zgjasë përgjithmonë

Publikuar

-

Nga

Një martesë e shëndetshme nuk është një dhuratë por është puna e vështirë që ne bëjmë në mënyrë të vazhdueshme me veten. Çdo çift ka probleme dhe keqkuptime në marrëdhënie. Ndonjëherë mënyra më e lehtë është ti japësh fund martesës. Por nëse zgjidhni që jeni bashkë pavarësisht të gjithave, kjo marrëdhënie mund të jetë një […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

10 cilësitë që duhet të keni për ta quajtur veten të rritur

Publikuar

-

Nga

Arritja e moshës ligjore nuk do të thotë se automatikisht je i pjekur. Disa njerëz rriten fizikisht por emocionalisht ato duan edhe shumë kohë për tu bërë adult. Që të quash veten të rritur duhet të kesh disa cilësi si dhe të duash lumturinë për dikë tjetër. Më poshtë do të gjeni disa nga pikat […]

LEXO TE PLOTE