Connect with Us

Studiuesit tregojnë monitoruesit e rinj të oqeaneve/ Ja eksploruesit që do të na njoftojnë se çfarë ndodh në thellësi

Kuriozitete

Studiuesit tregojnë monitoruesit e rinj të oqeaneve/ Ja eksploruesit që do të na njoftojnë se çfarë ndodh në thellësi

Publikuar

-

Sipas studiuesve të universitetit të Exeter peshkaqenët, pinguinët, breshkat apo speciet e tjera detare mund të ndihmojnë njerëzit të monitorojnë oqeanet duke transmetuar informacione oqeanografike nga etiketat elektronike

Edhe pse mijëra kafshë detare janë etiketuar për një sërë qëllimesh kërkimore dhe konservimi, aktualisht të dhënat e mbledhura nga etiketa të tilla nuk përdoren gjerësisht për të ndjekur ndryshimet klimatike dhe ndërrimet e tjera në oqeane.

Aktualisht, monitorimi bëhet kryesisht nga anijet kërkimore, dronët nënujorë dhe mijëra sensorë lundrues që lëvizin me rrymat. Sidoqoftë, zona të mëdha të oqeanit mbeten ende nën-kampion – duke lënë boshllëqe në njohuritë tona për thellësinë.

Për të kuptuar më mirë kushtet e oqeaneve tanë, ekipi në universitet tha që mbajtja e sensorëve mund të mbushë shumë nga këto boshllëqe përmes sjelljeve natyrore siç janë zhytja nën akull, noti në ujë të cekët ose lëvizja kundër rrymave.

“Ne duam të nxjerrim në pah potencialin masiv të sensorëve të lindur nga kafshët për të na mësuar rreth oqeaneve,” tha Dr David March i Qendrës për Ekologji dhe Konservim në kampusin Penetn të Exeter në Cornëall. “Kjo tashmë po ndodh në një shkallë të kufizuar, por ka hapësirë ​​për shumë më tepër.”

Ai shtoi: “Ne kemi parë 183 lloje – duke përfshirë ton, peshkaqenë, rrezet, balenat dhe detin fluturues – dhe zonat ku ata dihen se banojnë.

“Ne kemi përpunuar më shumë se 1.5 milion matje nga sensorët lundrues për të identifikuar zonat me kampionë të dobët (18.6 përqind të sipërfaqes globale të oqeanit).”

“Duke e krahasuar këtë me boshllëqet në vëzhgimet e tanishme duke lëvizur sensorë të profilizimit (të njohur si Argo noton) ne identifikuam zona me kampione të dobëta ku të dhënat nga sensorët e kafshëve do të ndihmonin në mbushjen e boshllëqeve,” shtoi profesori Brendan Godley, i cili udhëheq Exeter Marine.

“Këto përfshijnë dete afër shufrave (mbi 60 ° gjerësi gjeografike) dhe zona të cekëta dhe bregdetare ku profilistët e Argo rrezikojnë të godasin tokën.

“Karaibe dhe detet përreth Indonezisë, si dhe dete të tjera gjysëm të mbyllura, janë shembuj të mirë të vendeve ku profilistët e Argo luftojnë për shkak të këtyre problemeve.”Vulat e etiketuara në pole tashmë kanë plotësuar sistemet e vëzhgimit të oqeanit pasi ato mund të arrijnë në zona nën akull që janë të paarritshme për instrumentet e tjerë.

Për më tepër, studimi sugjeron të dhëna të mbledhura nga breshka ose peshkaqenë gjithashtu mund të përmirësojnë monitorimin e oqeanit në zona të tjera të largëta dhe kritike, siç janë rajonet tropikale, me një ndikim të madh në ndryshueshmërinë globale të klimës dhe motin.

“Është e rëndësishme të theksohet se mirëqenia e kafshëve është thelbësore dhe ne vetëm po sugjerojmë që kafshët që tashmë po gjurmohen për hulumtime ekologjike të mbrojtshme nga pikëpamja etnike të mbrojtshme dhe të ruajtura, të rekrutohen si okupatorë të oqeanit,” shtoi profesori Godley. “Ne nuk mbrojmë që kafshët të gjurmohen vetëm për oqeanografinë.”

Punimi, i quajtur “Drejt integrimit të instrumenteve që mbartin kafshët në sistemet globale të vëzhgimit të oqeanit” është botuar në revistën Global Change Biology.

Gjithashtu në një studim të studiuesve të Universitetit të Exeterit të botuar në fillim të këtij muaji, ata thanë se duhet të ngrihet një “rrjet i fortë” i satelitëve që monitorojnë nivelet e karbonit në oqean për të përmirësuar parashikimet në lidhje me klimën tonë në të ardhmen./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

" "

Kuriozitete

20 fotot që duken “Fake” por në të vërtetë janë “Reale”

Publikuar

-

Nga

Foroshopi është një aplikacion që mund të transformojë çdo objekt apo person. Por sido që të jetë ekziston një mjet që mund të bëjë më shumë nga se mendja e njeriut mund të konceptojë. Ky mjet është natyra sipas Mehmet Murat Ildan: “Bëj sa më shumë qejf përsa kohë keni fuqinë”.Ndonjëherë njeriu mund të bashkëpunojë […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

WOW-20 fotot që tregojnë se i ftohti polar është i pamëshirshëm

Publikuar

-

Nga

Të gjithë emocionohemi kur parashikimi i motit tregon se në zonë do të bjerë dëborë. Në fakt e presim këtë kohë me padurim. Sidoqoftë, në disa raste, pak reshje dëbore mund të shndërrohen në një katastrofë të madhe dhe pritjet tona kthehen në një realitet makthi. Në këtë rast, ne po flasim për të ftohtin […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

6 fazat që duhet të përballojë çdo çift/ Zbuloni se çfarë duhet të bëni që martesa juaj të zgjasë përgjithmonë

Publikuar

-

Nga

Një martesë e shëndetshme nuk është një dhuratë por është puna e vështirë që ne bëjmë në mënyrë të vazhdueshme me veten. Çdo çift ka probleme dhe keqkuptime në marrëdhënie. Ndonjëherë mënyra më e lehtë është ti japësh fund martesës. Por nëse zgjidhni që jeni bashkë pavarësisht të gjithave, kjo marrëdhënie mund të jetë një […]

LEXO TE PLOTE
" "

Kuriozitete

10 cilësitë që duhet të keni për ta quajtur veten të rritur

Publikuar

-

Nga

Arritja e moshës ligjore nuk do të thotë se automatikisht je i pjekur. Disa njerëz rriten fizikisht por emocionalisht ato duan edhe shumë kohë për tu bërë adult. Që të quash veten të rritur duhet të kesh disa cilësi si dhe të duash lumturinë për dikë tjetër. Më poshtë do të gjeni disa nga pikat […]

LEXO TE PLOTE