Connect with Us

7 arsyet pse ndjeni marramendje dhe kur duhet të shqetësoheni

Shëndeti

7 arsyet pse ndjeni marramendje dhe kur duhet të shqetësoheni

Publikuar

-

Marramendja dhe dhimbja e kokës janë dy gjëra krejt të ndryshme. Të shumtë janë njerëzit që e përshkruajnë gabimisht këtë simptomë tek mjekët.

Simptomat mund t’iu duken të njëjtat por marramendja mund të vijë si pasojë e disa kushteve të tjera.

Bright side do t’iu tregojë disa nga arsyet përse ndjeni marramendje si dhe kur duhet të shqetësoheni për këtë.

Dehidratimi

Ndonjëherë zgjidhja e gjithë problemit është thjesht një gotë me ujë. Dehidratimi ose mbinxehja mund të zvogëlojë presionin e gjakut.

Ankthi

Ankthi është një gjendje shumë e zakonshme, pavarësisht nëse e kuptojmë apo jo, dhe një nga simptomat mund të jetë edhe marramendja .

e evtmja gjë që mund të bëni është merrni dhe të nxirrni frymë lirisht.

Alergjitë

Veshi i brendshëm është përgjegjës për kontrrollin e ekuilibrit tuaj. Kur prekeni nga pluhurat apo polenat ose alergjentë të tjkerë që mund të hyjnë në sistemin tuaj atom und të krijojnë ndjenjën e marramendjes.

Plakja

Njerëzit mbi 50 vjeç fillojnë të përjetojnë ndryshime në veshin e tyre të brendshëm.

Sheqeri i ulët në gjak

Nëse vuani nga diabeti dhe nuk keni mjaftueshëm sheqer në gjak atëherë ndodh që trupi juaj përdor rezervat e tij dhe kështu do të ndiheni të lodhur.

Sporti

Sportet që përfshijnë ushtrime kardiovaskulare e bëjnë zemrën tuaj të pompojë me ritmin e kohës dhe kjo gjë ndonjëherë është gjë e mrië po shpesh herë mund të shkaktojë marramendje.

Efektet anësore të drogës

Çdo substancë apo ilaç që ne përdorim ka një efekt anësor dhe marramendja është një prej tyre./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Si ta forconi imunitetin tuaj gjatë pandemisë globale/ 4 këshillat që duhet të ndiqni patjetër

Publikuar

-

Nga

Ndërsa situata e koronavirusit intensifikohet, ju pyesni veten: Si mund ta mbaj veten të shëndetshëm gjatë kësaj periudhe izolimi? Përgjigja qëndron në ndjekjen e udhëzimeve të fundit për distancimin shoqëror, larjen e duhur të duarve dhe direktivat lokale për qëndrim në shtëpi Por ka edhe mënyra për të forcuar sistemin tuaj imunitar. Dieta është një […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Video që po bën xhiron në rrjet/ Pamjet tregojnë si Coronavirus dëmton mushkëritë

Publikuar

-

Nga

Një video tregon mushkëritë e një njeriu që kishte qenë asimptomatik disa ditë më parë. Tani, pacienti ka Covid-19 dhe mushkëritë e tij nuk po funksionojnë siç duhet, tha Dr. Keith Mortman, shefi i kirurgjisë torakale në Spitalin Universitar George Ëashington. Spitali Uashington, DC, kohët e fundit publikoi një video 3D të mushkërive të pacientit […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Dhimbjet e padurueshme të stomakut/ Këshillat që duhet të ndiqni

Publikuar

-

Nga

Dhimbjet e stomakut lidhen drejtpërdrejt me ushqimin. Shpesh ne jemi të prirur të konsumojmë shumë ushqime të cilat e ngacmojnë atë dhe për pasojë kemi dhimbje të tmerrshme. Nëse ushqeheni mirë këto dhimbje shmangen. Më poshtë ju sjellim disa këshilla se çfarë duhet të keni parasysh sipas ‘Healthyonline’: -Evitoni nitratin dhe potasiumin. Këta përbërës nitrogjen […]

LEXO TE PLOTE