Connect with Us

8 mitet rreth gjumit që dëmtojnë shëndetin/ Ja veprimet që nuk duhet të bëni para se të flini

Kuriozitete

8 mitet rreth gjumit që dëmtojnë shëndetin/ Ja veprimet që nuk duhet të bëni para se të flini

Publikuar

-

1/3 e jetës njerëzit e kalojnë në gjumë. Përveç kësaj gjumi ka mbetur ende një dukuri misterioze. Gjithsesi ne dimë që gjumi është i lidhur ngushtë me mirëqenien tonë, humorin dhe shëndetin.

Një natë me një gjumë të keq do t’iu bëjë të ndiheni tejet i lodhur ende pa nisur ditën. Por privimi kronik i gjumit mund të çojë në probleme serioze shëndetësore, duke përfshirë rritjen e rrezikut për sulm në zemër dhe vdekshmëri të hershme.

Kemi dëgjuar shumë metoda të ndryshme se sit ë stimulojmë gjumin. Shumica prej jush flejnë me televizorin ndezur apo mendojnë se 5 orë gjumë janë  të mjfatueshme. Por një studim i publikuar në revistën Sleep health hedh poshtë 8 mitet rreth gjumit.

  • Shumë njerëz kanë nevojë për vetëm 5 orë gjumë.
  • Të shohësh televizor është një mënyrë e mirë për tu relaksuar para gjumit.
  • Sipas shëndetit tuaj, nuk ka rëndësi se kur duhet të flesh
  • Të rrini të shtrirë në krevat me sytë mbyllur është po aq mira sat ë flini
  • Ju zë gjumi në çdo vend dhe kohë të caktuarmkjo tregon se keni një organizëm shumë të fjetur.
  • Alkooli para se të flini do të përmirësojë gjumin tuaj.
  • Truri dhe trupi juaj mund të funksionojnë edhe me pak orë gjumë
  • Edhe pse është e bezdisshme për partnerët në shtrat, gërhitja me zë të lartë është kryesisht e padëmshme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: