Connect with Us

Bie poshtë miti se kafeja të lë pa gjumë/ Zbuloni dy faktorët negativë që iu lënë zgjuar gjithë natën

Kuriozitete

Bie poshtë miti se kafeja të lë pa gjumë/ Zbuloni dy faktorët negativë që iu lënë zgjuar gjithë natën

Publikuar

-

Hulumtimet e reja të botuara nga në revistën Sleep, sugjerojnë se për të bërë një gjumë sa më të mira gjatë natës duhet të shmangni pirjen e duhanit apo alkoolin të paktën pak orë para se të flini.

Studiuesit thonë se kjo gjë mund të ndihmojë në cilësinë dhe sasinë e gjumit. Disa studime të bëra nga Universitetin e Atlantikut të Atlantikut (FAU) – me ndihmën e Brigham dhe Spitalit të Grave, Universitetit të Harvardit, Universitetit Emory, Qendrës Mjekësore të Universitetit të Mississippi dhe Institutit Kombëtar të Shëndetësisë – u përqëndrua në konsumin e mbrëmjes së alkoolit, kafeina dhe nikotina midis 785 afrikano-amerikanëve gjatë një 5,164 ditësh të kombinuara.

Studiuesit kanë arritur në përfundimin se njerëzit që përdorën nikotinë dhe alkool 4 orë para gjumit kanë një ndikim më negative se sa ata që konsumojnë kafe.

Faktori më negative për prishjen e gjumit rezultoi nikotina. Ndaj dhe mjekët kanë dhënë dhe këshillën që të konsumoni sa më pak nikotinë apo alkool para se të flini./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: