Connect with Us

Ushqimet më të mira për një “detox” natyral/ Gjithçka që duhet të konsumoni për të pastruar gjakun

Shëndeti

Ushqimet më të mira për një “detox” natyral/ Gjithçka që duhet të konsumoni për të pastruar gjakun

Publikuar

-

Gjaku juaj është përgjegjës për transportimin e të gjitha llojeve të materialeve në të gjithë trupin tuaj, nga oksigjeni, tek hormonet, faktorët e mpiksjes, sheqeri, yndyrat dhe qelizat e sistemit tuaj imunitar.

Nuk ka vërtet nevojë për të investuar në një dietë të shtrenjtë për t’ju ndihmuar të mbani gjakun tuaj të pastër dhe pa toksina

Mëlçia dhe veshkat tuaja tashmë bëjnë një punë të shkëlqyeshme për pastrimin e gjakut duke hequr dhe larguar mbeturinat.

Ushqimet më të mira për një “detox” natyral

Nuk ka asnjë ushqim çudibërës që do të ndihmojë organet tuaja të detoksojnë gjakun tuaj. Një dietë e përgjithshme e shëndetshme që përfshin shumë fruta dhe perime është një fillim i shkëlqyeshëm.

Ushqimet e mëposhtme në veçanti kanë treguar që ndikojnë pozitivisht në aftësinë e mëlçisë dhe veshkave për të pastruar dhe filtruar mbeturinat dhe toksinat nga gjaku:

Ujë

Perime ( brokoli, lakra, lulelakër)

Boronica

Kafe

Hudhër

Mollë

Peshk./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: