Connect with Us

Mbron organizmin nga sëmundjet/ Gjithçka që ju duhet është një dietë mesdhetare

Shëndeti

Mbron organizmin nga sëmundjet/ Gjithçka që ju duhet është një dietë mesdhetare

Publikuar

-

Triliona baktere dhe mikrobe të tjera jetojnë në sistemin tretës të njeriut. Së bashku, ata formojnë një bashkësi që njihet si mikrobiota e zorrëve.

Shumë baktere në mikrobiota luajnë role të rëndësishme në shëndetin e njeriut, duke ndihmuar në metabolizimin e ushqimit, forcimin e integritetit të zorrëve dhe mbrojtjen nga sëmundjet.

Për të ndihmuar bakteret miqësore në zorrë të lulëzojnë, hulumtimi i ri i paraqitur në UEG Java 2019 sugjeron një dietë të stilit mesdhetar që është e pasur me ushqime me bazë bimore,duke përfshirë frutat, perimet, kokrrat, bishtajoret dhe arrat, si dhe peshk.

Kur studiuesit nga Qendra Mjekësore Universitare Groningen në Hollandë vlerësuan zakonet e ngrënies dhe bakteret e zorrëve të më shumë se 1.400 pjesëmarrësve, ata zbuluan se një dietë e stilit mesdhetar ishte e lidhur me mikrobiotën e zorrëve më të shëndetshme. Ajo gjithashtu shoqërohej me nivele më të ulëta të shënuesve inflamatorë në jashtëqitje.

Kjo tregon rolin që një dietë e pasur me bimë mund të luajë për të ndihmuar në mbrojtjen e sëmundjeve të zorrëve, përfshirë sëmundjen inflamatore të zorrëve (IBD).

Një dietë e stilit mesdhetar të pasur me fruta, perime, bishtajore, kokrra, arra dhe peshk lidhet me shtimin e baktereve miqësore që ndihmojnë në sintetizimin e lëndëve ushqyese thelbësore, prodhimin e karburantit për qelizat në zorrën e trashë dhe zvogëlimin e inflamacionit. Ky model ushqimor i pasur me bimë ishte i lidhur edhe me nivele më të ulëta të shënuesve inflamatorë në jashtëqitje./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: