Connect with Us

Luftojnë sëmundje të ndryshme dhe mbrojnë sistemin imunitar/ Këto fruta nuk duhet t’i ndani nga tryeza juaj

Life Style

Luftojnë sëmundje të ndryshme dhe mbrojnë sistemin imunitar/ Këto fruta nuk duhet t’i ndani nga tryeza juaj

Publikuar

-

Me të vërtetë që frutat janë ushqimi më i përsosur. Janë më të lehtë për tu tretur dhe përmbajnë më shumë vlera ushqyese se çdo gjë tjetër.

Të gjitha frutat janë të mira për tu konsumuar por duhen konsumuar kur kanë kohën e tyre, pra kur të jenë pjekur siç duhet.

Ata përmbajnë antioksidantë dhe fitonutrientë si dhe luftojnë inflamacionin dhe luftimin e ftohjes.

Pra në vend se ta nisni mëngjesin tuaj me vezë apo diçka tjetër, idealja do të ishte të konsumonit fruta.

Ja disa nga frutat që duhet të kosnumoni:

Pjata antinflamatore: qershi, ananas dhe boronica.

Pjata imunitare: qitro, kivi, luleshtrydhe.

Pjata antioksiduese: Fik, rrush i kuq, shegë.

Pjata detoksifikuese: Manaferra goji, shalqiri, limoni.

Pjata për një lëkurë të pastër: Manaferra të zeza, papaja, kanellë.

Pjata energjike: Banane, avokado, mollë.

Të gjitha këto kanë një rëndësi të madhe për shëndetin tuaj pasi luftojnë sëmundje të ndryshme dhe furnizojnë trupin dhe trurin me energji.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Shëndeti, dashuria, puna/ Zbuloni çfarë ka parashikuar horoskopi për ju këtë javë

Publikuar

-

Nga

Dashi Nuk ka elementë shqetësuese, por as yjet që portretizojnë pasione të mëdha ose zgjidhje dashurie. E enjtja është një ditë për të mbajtur nën kontroll nëse dikush dëshiron të përfundojë një marrëveshje, një martesë ose një bashkëjetesë, por nuk ka nevojë të nxitoni nëse nuk jeni i bindur. Gjysma e dytë e javës më […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Çfarë i nevrikos më së shumti shenjat e horoskopit/ Zbulojeni tani

Publikuar

-

Nga

Ndonjëherë ju qëllon që të nevrikoseni shumë me dikë. Ndërsa të tjera herë ndodh e kundërta që dikush tjetër nevrikoset me ju. Por ka gjëra sipas astrologjisë që disa nga shenjat e horoskopit mund të vërejnë dhe ka disa shenja që nuk i vënë fare re këto gjëra. Më poshtë do të zbuloni se cili […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Ejlyl do të vrasë Kemalin/ Ja çfarë do të ndodhë sot në serialin “Lule të vetmuara”

Publikuar

-

Nga

Defne shfrytëzon djemtë kur mëson për ngjarjen me vajzat e jetimores. Babai i Serkanit vendos të japë ndihmën e tij në jetimore për të shlyer gabimin që bënë djemtë. Vajzat e jetimores mbeten të urita në kolegj. Meral vjedh paratë e shokut të klasës. Ai e akuzon para të gjithëve. Serkan ndihmon Meralin duke dhënë […]

LEXO TE PLOTE