Connect with Us

Vuani nga ankthi?/ Këto janë 5 ushqimet që ndikojnë tek njerëzit që kanë këtë sëmundje

Shëndeti

Vuani nga ankthi?/ Këto janë 5 ushqimet që ndikojnë tek njerëzit që kanë këtë sëmundje

Publikuar

-

Afërsisht 40 milionë amerikanë vuajnë nga çrregullimet e ankthit. Dhe pothuajse të gjithë ne e kemi ndjerë ankthin si një reagim i natyrshëm ndaj situatave të caktuara.

Nëse jetoni me stres kronik ose ankth, mund të kaloni pjesën më të madhe të jetës tuaj të përditshme duke e menaxhuar atë me mjete si terapi, stërvitje dhe ilaçe kundër ankthit .

Por a e dini se ankthi mund të shkaktohet nga ushqime të caktuara që konsumojmë?

Kjo nuk do të thotë se këto mjete dhe qasje nuk janë të nevojshme për të trajtuar ankthin  Ato shpesh janë mundësi të shëndetshme për stilin e jetës së çdo personi. Por nëse ankthi është akoma duke ndikuar në jetën tuaj duhet të shmangni patjetër këto 5 ushqime:

1-Alkooli

2-Kafeina

3-Ushqimet e përpunuara

4-Bulmeti

5-Ëmbëlsirat dhe sheqernat./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Dieta anti-inflamatore dhe përfitimet e saj për shëndetin

Publikuar

-

Nga

Dieta anti inflamatore është pak a shumë si dieta mesdhetare, që përbëhet nga shumë ushqime por të shëndetshme të papërpunuara. Hulumtimet tregojnë se dieta anti inflamatore mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit tuaj dhe të ulni rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Megjithëse nuk ka udhëzime të rrepta, dieta antiinflamatore promovon të ngrënit me ushqime […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Gabimet që shkatërrojnë dhëmbët/ Këto janë 8 veprimet që nuk duhet t’i bëni

Publikuar

-

Nga

Përafërsisht 2.4 miliardë njerëz vuajnë nga prishja e dhëmbëve. Ne bëjmë gabime çdo ditë përsa i përket kujdesit të dhëmbëve pa e ditur. Por disa nga këto veprime çojnë në sëmundje dentare dhe humbje parash.  Bright Side ka veçuar disa nga gabimet që njerëzit bëjnë më së shumti duke injoruar dhe shenjat e sëmundjes dentare. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Stresi dhe kilogramët e tepërt/ Ja çfarë thonë studimet

Publikuar

-

Nga

Paraja, puna dhe përgjegjësitë familjare janë tre arsyet kryesore pse gratë ndjehen të stresuara. Një studim tregon se ky stres mund të jetë shuëm më i dëmshëm seç mund të mendohet, por gjithashtu prek edhe shëndetin mendor. Por stresi mund të ndikojë edhe në marrjen e kilogramëve të tepërt. Si ndikon stresi në numrin tuaj […]

LEXO TE PLOTE