Connect with Us

Mund të qëndrojnë të freskëta për 6 ditë/ Ky frut do të mbërrijë së shpejti në Europë

Kuriozitete

Mund të qëndrojnë të freskëta për 6 ditë/ Ky frut do të mbërrijë së shpejti në Europë

Publikuar

-

Avokadot me një veshje ushqimore të spërkatur në lëkurën e tyre në mënyrë që të ruhet pjekuria dhe reduktohen mbeturinat ushqimore do të shiten edhe në Europë

Pa shije, pa erë, pa ngjyrë dhe shumë të sigurt për tu konsumuar zhvishen nga materiali bimorë i cili ngadalëson humbjen e ujit dhe oksidimin duke bërë që produkti të qëndrojë më i freskët për shumë kohë.

Filluar në SHBA vitin e kaluar, teknologjia e përparimit nga Apeel Sciences ka ndihmuar në shkurtimin e mbetjeve ushqimore të prodhimeve të reja të supermarketeve duke kontrolluar faktorët kryesorë të prishjes.

Miratuar këtë vit nga Komisioni Evropian për trajtimin e frutave dhe perimeve që do të përdoren në BE, Apeel ka partnerizuar me furnizuesin e Krenarisë së Natyrës .

Teknologjia e Apeel gjithashtu ka potencialin për të zvogëluar në mënyrë dramatike përdorimin e paketimeve plastike për fruta dhe perime të freskëta si kastravecat e mbështjellura me plastikë.

James Rogers, shefi ekzekutiv i Apeel Sciences tha: “Ne po krijojmë një mikroklimë të optimizuar që mund të dyfishojë jetëgjatësinë “e frutave”, siç raportohet nga The Guardian .

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Surpriza për australianët pas zjarreve/ Zbulohet sistemi antik ujor më i hershëm se piramidat

Publikuar

-

Nga

Një sistem ujor më antik se piramidat  është gjendur nga zjarret në Australi. Kanale të gjera uji të ndërtuara nga australianë autoktonë mijëra vjet më parë për të siguruar ushqim janë zbuluar pasi zjarret dogjën bimët në shtetin Victoria . Peisazhi Kulturor Budj Bim, i përbërë nga kanale dhe diga të ndërtuara nga shkëmbinj vullkanikë, […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

9 veprimet e turpshme që nuk duhet të bëni në vendet e huaja

Publikuar

-

Nga

Thënia e vjetër, “Kur jeni në Romë, bëni siç bëjnë romakët”, vazhdon të jetë e vërtetë kudoKur udhëtoni në një shtet tjetër, duhet të tregoni kujdes dhe të mësoni të gjitha gjërat që duhet të bëni dhe nuk duhet të bëni. Është më shumë e përshtatshme të dini ato që nuk duhet të bëni në […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Partnerë perfekt/ 7 arsyet pse meshkujt gjermanë janë idealët për vajzat

Publikuar

-

Nga

Përkufizimi i burrit ideal ndryshon nga një vend në tjetrin, por ka disa cilësi të ngjashme që shumica e grave i shohin jashtëzakonisht të dëshirueshme. Shpatullat e gjera, trup i gjatë dhe një stil të bukur veshje  janë disa prej tipareve që gratë shikojnë dhe pëlqejnë tek një mashkull. Por më e rëndësishmja, dëshirojnë dikë […]

LEXO TE PLOTE