Connect with Us

FOTO-10 fakte rreth gjeneve që shpjegojnë gjithë jetën tonë

Kuriozitete

FOTO-10 fakte rreth gjeneve që shpjegojnë gjithë jetën tonë

Publikuar

-

Gjenet tona na bëjnë ato që jemi dhe përcaktojnë shumë situata në jetën tonë. Për të kuptuar ADN është si të zgjidhësh një mister që hedh dritë në shumë gjëra të zakonshme që na ndodhin.

Për shembull, shkencëtarët zbulojnë se si gjenet tona mund të ndikojnë në zakonet tona të ngrënies, pse mund të jetë e pamundur të jetojmë përgjithmonë, dhe çfarë vërtet mund të trashëgojmë nga prindërit tanë.

Më poshtë do të mund të lexoni 10 fakte të rëndësishme për gjenet:

  1. Ekziston një arsye e mirë pse disa njerëz e urrejnë brokolin.
  2. Gjenet tona mund të na pengojnë të jetojmë për më shumë se 125 vjet.
  3. Binjakët identikë kanë të njëjtin kod gjenetik, por ato janë akoma shumë të ndryshme.
  4. Mund të ketë një gjen “krijimtarie”.
  5. Njerëzit janë shumë të ngjashëm me njëri-tjetrin.
  6. Shumë tipare të pazakonta të pamjes shkaktohen nga mutacionet gjenetike.
  7. Është e mundur që të keni 2 grupe të ADN-së në të njëjtën kohë.
  8. ADN-ja jonë përbëhet nga rreth 5-8% e ADN-së virale.
  9. Ne ndajmë ADN-në tonë me kafshë dhe bimë të tjera.
  10. Miliona mutacione gjenetike ndodhin gjatë jetës së një personi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: