Connect with Us

“Jam shumë supersticioz”/ Renato Mekolli i tmerruar nga ky fenomen të cilit i frikësohet e gjithë bota

Showbizz

“Jam shumë supersticioz”/ Renato Mekolli i tmerruar nga ky fenomen të cilit i frikësohet e gjithë bota

Publikuar

-

Renato Mekolli është një nga protagonistët e ekranit që komentohet pafund në shtypin rozë.

Shefi i kuzhinës është shumë i përkushtuar ndaj punës së tij dhe vetëm diçka mund të bënte që ai të anullojë çdo plan apo projekt dhe ajo është e premtja e 13 , e cila njihet nga e gjithë bota si ogurzezë.

Npërmjet një postimi në rrjetet sociale ai ka treguar se është shumë supersticiozë dhe e është e vetmja gjë që mund të bëjë atë të anullojë çdo gjë.

“Unë jam shumë supersticioz. Mos më ngacmoni këtë të premte se vetëm këtë ditë anuloj me lezet punët dhe takimet”.

Por çfarë kuptimi ka e premtja e 13 dhe pse njerëzit në mbarë botën i frikësohen kësaj dite?

Frika e premtes së 13 daton prej shumë shekujsh dhe besohet se buron nga Kodi i Hamurabit, që la jashtë një ligj të 13-të nga kodet e tij të shkruara ligjore. Në realitet ky ishte një gabim i bërë nga njëri prej përkthyesve, që harroi një rresht nga teksti. Shumë mendje të mëdha kanë qenë supersticioze për këtë datë. Për shembull kompozitori Arnold Schoenberg nuk e përdorte numrin 13 në asnjë nga veprat e tij, dhe në rastet kur duhej të shkruante 13 e zëvendësonte me 12a.

Për më tepër njerëzit i frikësohen këtij numri, sepse ne kemi 12 muaj në vit, 12 shenja zodiaku, dhe nga kjo datë mbetën 12 ditë nga Krishtlindja. Histeria e vërtetë e të premtes së 13-të nisi në shekullin e 20-të.

Shumë e lidhin me librin “E premtja e 13-të” të shkruar nga Thomas Laëson, ku tregohej historia e një shitësi me pakicë të aksioneve që zgjodhi pikërisht këtë ditë për të rrëzuar me qëllim tregun e aksioneve. Psikologët thonë se supersticionet, të tilla si kjo e premtes së 13-të, kanë të bëjnë me përpjekjet për të kontrolluar fatin tonë.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

“Një princeshë në karantinë”/ Françeska Jaçe ngre temperaturat me videon e nxehtë

Publikuar

-

Nga

Modelja e njohur Françeska Jaçe ka tërbuar Instagramin teksa ka publikuar një video shumë të nxehtë.  Me veshje intime dhe qëndrim mjaft seksi, Franceska ka lënë të gjithë fansat e saj gojëhapur. “Një princeshë në karantinë”, shkruan ajo krahas videos. Menjëherë rrjeti është mbushur plot komente komplimentuese drejt saj.Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ […]

LEXO TE PLOTE

Showbizz

FOTOT-Me bikini të kuqe flakë/ Zaimina Vasjari “tërbon” ndjekësit

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja Zaimina Vasjari është një nga vajazt më seksi të shoëbizit shqiptar. Ajo di të rrëmbejë vëmendjen e të gjithë ndjekësve të saj me fotot e nxehta që publikon shpesh në rrjetet sociale. Së fundi Zaimina ka vendosur të vijë me një pozë ‘të nxehtë’, veshur me bikini të kuqe. Duke nxjerr në pah hiret […]

LEXO TE PLOTE

Showbizz

FOTOT-Rita Ora provokon ndjekësit/ Publikon fotot me bikini nga karantina

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja me origjinë shqiptare, Rita Ora tashmë është bërë e parezistueshme në rrjetet sociale.  Rita ka publikuar disa foto ku shihet teksa merr rreze dielli me bikini. Këngëtarja ka treguar dhe një herë linjat e saj perfekte. Pavarësisht se jemi në kohë pandemie Rita ka arritur të kontrrollojë kilet e tepërta dhe këtë e vërtetojnë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: