Connect with Us

Si të kuptoni që një nënë e re po vuan nga depresioni pas lindjes

Life Style

Si të kuptoni që një nënë e re po vuan nga depresioni pas lindjes

Publikuar

-

Pasi i mbajnë fëmijët e tyre për muaj me radhë në bark, nënat e reja entuiziasmohen që më në fund do të takojnë të vegjlit e tyre.

Sipas një studimi, 15 përqind e grave luftojnë të gjejnë gëzimin në të qënurit nënë për shkak të depresionit pas lindjes.

Kjo lidhet me rënien e shpejtë të hormoneve. Por kjo është e rrezikshme dhe duhet trajtuar. Ndonjëhera ato nuk e kuptojnë gjendjen e tyre por mund të vihet re lehtësisht nga njerëzit që qëndrojnë pranë tyre. Në këtë rast nëse ata shohin këto simptoma duhet patjetër të kërkojnë ndihmë mjekësore.

1-Dyshojnë vazhdimisht nëse janë nëna të mira për fëmijën e tyre.

2-Shkpëuten nga familja dhe miqtë.

3-Kanë humbur interesin për të bërë atë që i bën të lumtur.

4-Humbin oreksin ose hanë shumë.

5-Shprehin mendime për të lënduar të tjerët ose veten.

6-Qajnë shumë.

7-Nuk janë në gjendje të flenë ose flenë shumë.

8-Nuk përqëndrohen të marrin vendime.

9-Zemërohen shumë dhe shpejt.

10-Vuajnë nga dhimbje fizike të pashpjegueshme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: