Connect with Us

E thonë eskpertët: Ushtrimet fizike ndihmojnë në parandalimin dhe trajtimin e kancerit

Life Style

E thonë eskpertët: Ushtrimet fizike ndihmojnë në parandalimin dhe trajtimin e kancerit

Publikuar

-

Një panel ekspertësh ka rrëfyer se të bësh rregullisht ushtrime fizike mund të ndihmojë të parandalojë kancerin si dhe të ndihmojë njerëzit që kanë kancer duke e bërë si një lloj trajtimi.

Ekspertët rekomandojnë 30 minuta ushtrime aerobike 3 herë në javë dhe një trajnim të fortë 2 ose 3 herë në javë.

Ata thonë gjithashtu se ushtrimet mund të parandalojnë kancerin duke reduktuar infamacionin, duke mabjtur nën kontrroll peshën dhe duke forcuar sistemin imunitar.

Pse funksionojnë ushtrimet?

Patel, autorja i këtij udhëzimi ka treguar si ushtrimet ndikojnë në parandalimin e kancerit.

Ushtrimet ndihmojnë në uljen e inflamacionit duke ndihmuar të rregullojë presionin e gjakut si dhe hormonet seksuale . Gjitahstu përmirësojnë metabolizmin si dhe forcojnë sistemin imunitar.

“Në varësi të kancerit specifik, një ose më shumë nga këta mekanizma mund të jenë më të rëndësishëm se të tjerët,” tha ai. “Pra, për kancerin e gjirit, përfitimet e stërvitjes vërtetohen nga ndikimi në hormonet e seksit.”

Ajo tha se janë duke u bërë prova të mëtejshme për të vlerësuar se si dhe kur ushtrimi mund të ndikojë në trajtimin e kancerit./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Akrepi në dashuri/ 14 faktet që nuk i keni ditur më parë për shenjën më pasionante të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Akrepi është një nga shenjat më intensive në astrologji. Tiparet e Akrepit përfshijnë zotërimin dhe xhelozinë, që të dyja mund të jenë jashtë mase. Por në të njëjtën kohë, të kesh dikë që të vlerëson dhe është kaq tërheqës, është e vështirë të mos falësh. Fuqia e tyre është tërheqëse dhe frikësuese, prandaj nuk përbën […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nëna akuzon Kaderin për vrasje/ Zbuloni se çfarë do të ndodhë të hënën në serialin tuaj të preferuar

Publikuar

-

Nga

Ejlyl, Songyl, Xhemre dhe Kader shkojnë të pastrojnë në një shtëpi në mënyrë që të fitojnë para për varrin e prindërve të Xhemresë. Ky është kurth i Defnes e cila ka bërë plan t’i poshtërojë vajzat e jetimores. Xhemre vendos të pastrojë vetëm për të bërë varrin e prindërve. Defne tallet me vajzat teksa ato […]

LEXO TE PLOTE