Connect with Us

Facebook zotëron katër aplikacionet më të shkarkuara të dekadës

Teknologji

Facebook zotëron katër aplikacionet më të shkarkuara të dekadës

Publikuar

-

Katër aplikacionet më të shkarkuara të dekadës janë të gjitha në pronësi të Facebook, sipas përfaqësuesit të aplikacioneve App Annie. Facebook, Facebook Messenger, WhatsApp dhe Instagram janw tw parat tw renditura nw faqen App Annie. Aplikacioni më i shkarkuar midis 2010 dhe 2019 ishte aplikacioni kryesor i Facebook, i ndjekur nga aplikacioni Facebook i kompanisë Facebook Messenger. WhatsApp doli i treti, dhe Instagrami i katërt.

Facebook bleu Instagramin në vitin 2012 për 1bn dollarë (760 milion,), dhe WhatsApp në 2014 për 19bn dollarë. Renditja e App Annie nënvizon se sa fuqi dhe kontroll ka CEO i Facebook Mark Zuckerberg. Katër aplikacionet kryesore që Zuckerberg mbikëqyr kanw më shumë se një miliard përdorues secila.

Snapchat dhe Skype erdhën në vendin e 5-të dhe të 6-të, pasuar nga TikTok dhe UC Broëser, i cili është në pronësi të Alibaba të Kinës. YouTube erdhi i 9-ti dhe Twitter ishte në vendin e 10-të. Tetë nga 10 aplikacionet kryesore janë në pronësi të korporatave amerikane, ndërsa dy janë në pronësi të firmave kineze./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Apple në rrezik të hakimit përmes aplikacionit të postës elektronike

Publikuar

-

Nga

Një defekt në sistemin operativ celular të Apple mund të ketë lënë miliona përdorues iPhone dhe iPad të prekshëm nga hakerat. Kërkimet e publikuara nga ZecOps , një firmë e sigurisë celulare, thanë se një problem në aplikacionin Mail i bëri pajisjet të ndjeshme ndaj sulmeve të sofistikuara. Firma tha se kishte “besim të lartë” […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Përfitojnë nga gjendja e jashtëzakonshme/ Google bllokon 18 milionë email-e nga mashtruesit ekonomikë

Publikuar

-

Nga

Gjiganti i teknologjisë thotë se pandemia ka çuar në një shpërthim sulmesh mashtruesish në të cilat kriminelët përpiqen të mashtrojnë përdoruesit në zbulimin e të dhënave personale. Kompania tha se po bllokonte më shumë se 100 milion email të mashtruesve në ditë. Gjatë javës së kaluar, pothuajse një e pesta ishin emailë për mashtrim në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: