Connect with Us

Simptomat e gripit dhe kohëzgjatja e tij/ Komplikimet që sjell ky virus

Shëndeti

Simptomat e gripit dhe kohëzgjatja e tij/ Komplikimet që sjell ky virus

Publikuar

-

Gjendja gripale ose gripi është një infeskion në rrugët e frymëmarrjes e shkaktuar nga një bakter ose virus.Sipas Qendrës për kontrrollin dhe parandalimin e sëmundjeve, një infeksion i pakomplikuar i gripit do të zgjasë nga tre deri në shtatë ditë në shumicën e njerëzve, përfshirë fëmijët . Sidoqoftë, një kollë dhe ndjenja e dobësisë ose lodhjes mund të zgjasë për dy javë ose më gjatë.

Por disa njerëz kanë një rrezik të përballen edhe me komplikacionet lidhur me gripin. Virusi ka raste që mund të prekë mushkritë dhe shkakton: Pneumoni, bronkit, infeksionet e sinusit dhe infeksionet e veshit.

Këto komplikime mund të vijnë nga vetë virusi i gripit ose për shkak të një infeksioni dytësor bakterial. Për më tepër, infeksioni i gripit mund t’i përkeqësojë kushtet ekzistuese. Për shembull, nëse keni astmë , mund të pësoni sulme më të rënda të astmës ndërsa keni grip.

Përsa kohë mund të transmetoni virusin gripal?

Mund të marrë pothuajse 4 ditë  që virusi të ngjitet. Më të rrezikuarit për tu infektuar nga ky virus janë fëmijët dhe mosha e thyer./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: