Connect with Us

Cilat janë vendet që nuk i festojnë Krishtlindjet?

Kuriozitete

Cilat janë vendet që nuk i festojnë Krishtlindjet?

Publikuar

-

Krishtlindja festohet nga 2.1 miliardë të krishterët në të gjithë botën, grupi më i madh fetar në planet. Periudha e Krishtëlindjes është një nga periudhat më të rëndësishme të vitit për të krishterët në Mbretërinë e Bashkuar, pasi ata festojnë lindjen e Jezu Krishtit duke marrë pjesë në Meshën e Mesnatës, duke dhuruar dhurata dhe duke ndarë një vakt me të dashurit e tyre.

Në vendet ku feja më e njohur nuk është Krishterimi, Dita e Krishtëlindjes nuk njihet si festë publike. Ato vende janë Afganistani, Algjeria, Bhutan, Koreja e Veriut, Libia, Mauritania, Republika Demokratike Arabe Sahrahi, Arabia Saudite, Somalia, Taxhikistani, Tunizia, Turkmenistani dhe Jemeni. Vende të tjera i kushtojnë vëmendje ditës së Krishtëlindjes, pavarësisht se nuk është një festë publike për ta.

Këto përfshijnë: Azerbajxhanin, Bahreinin, Kamboxhinë, Kinë, Komoret, Iranin, Izraelin, Japoninë, Kuvajtin, Laos, Maldivet, Mongolinë, Marokun, Omanin, Pakistanin, Katarin, Tajlandën, Turqinë, Uzbekistanin, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Vietnamin.

Dita e Krishtlindjeve është një festë në Tajvan por jo sepse përmban një konotacion fetar por sepse 25 Dhjetori është Dita e Kushtetutës në Tajvan.

Në mënyrë të ngjashme 25 Dhjetori është një festë publike edhe në Pakistan për faktin se në këët datë lindi themeluesi i vendit islam Muhamed Ali Xhenah./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Amerikanët dynden në plazhe/ Thyejnë rregullat e karantinës

Publikuar

-

Nga

Temperaturat e larta kanë bërë që mijëra amerikanë të dynden në plazhet e Kalifornisë Jugore. Plazhet janë mbushur plot edhe pse ndodhen në një periudhë izolimi ku sipas urdhrave të qeverisë duhet të qëndrojnë në shtëpi. Rojtarëve të plazheve u është dashur të zbatojnë një pjesë të udhëzimeve dhe kufizimeve , duke përfshirë mbajtjen e […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Tërheqin meshkujt dhe udhëheqin në një marrëdhënie/ Shenjat më të parezistueshme të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Demi Femrat e lindura nën këtë shenjë janë të mrekullueshme gjë që i bën meshkujt të bien menjëherë në dashuri me to.Femrat e kësaj shenje të zodiakut janë tërheqëse dhe kokëfortë. Ata jetojnë në etikën e tyre, kështu që shumë burra nuk mund të jetojnë me ta. Për të qenë me ta, duhet të tregoni […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Ekipi i NASA krijon ventilatorin për pacientët e prekur nga Covid-19

Publikuar

-

Nga

Inxhinierët në NASA kanë zhvilluar një prototip të ventilatorit nën presion të lartë të përshtatur posaçërisht për të ndihmuar pacientët me koronavirus, sipas agjencisë . Quhet VITAL, ose Teknologjia e Ndërhyrjes së Ventilatorit, e Hapshme në vend. Dhe pasi kaloi një test kritik në Shkollën e Mjekësisë Icahn në Mount Sinai në Neë York në […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: