Connect with Us

Pamje spektakolare/ Hëna shndërron Diellin në një unazë zjarri

Kuriozitete

Pamje spektakolare/ Hëna shndërron Diellin në një unazë zjarri

Publikuar

-

Hëna e ka shndërruar Diellin në një “unazë zjarri” spektakolare, duke mahnitur miliona ekuipazhe të qiellit. Fenomeni është një eklips i rrallë unazor diellor i cili ka ndodhur në të gjithë Lindjen e Mesme dhe Azinë, përfshirë në Singapor, ku nuk do të shihet përsëri deri në 2063.

Qendra Shkencore e Singaporit përgatiti 6.000 syze diellore për vizitorët, të cilët gjithashtu panë spektaklin përmes teleskopëve.

Qendra tha se për ata në ishull, “eklipsi unazor diellor është një dukuri kaq e rrallë dhe e mrekullueshme. “Është një pamje që shihet një herë në jetë për shumë njerëz. Pas kësaj , eklipsi tjetër diellor i dukshëm diellor do të ndodhë më 28 shkurt 2063. ”

Albert Ho, presidenti i Shoqërisë Astronomike të Singaporit, shpjegoi për Reuters: “Ky është i pari nga  dy eklipset unazore të dukshme nga Singapori për pjesën tjetër të shekullit. “Pra, në këtë kuptim, është një ngjarje shumë e rrallë për ne.”

Por çfarë është një eklips diellor unazor?

Një eklips diellor unazor është një lloj i veçantë i eklipsit diellor. Gjatë një eklipsi unazor, një unazë e hollë e jashtme e Diellit është ende e dukshme pasi formon një ‘unazë zjarri’ rreth Hënës. Kjo ndodh kur Hëna kalon drejtpërdrejt para Diellit – siç ndodh gjatë një eklipsi diellor.Por në këtë rast, Hëna është shumë e vogël për të errësuar plotësisht Diellin nga pamja, shpjegon ajo në The Conversation .Pra, në vend që të eklipsojnë ose fshehin Diellin, Hëna e shndërron atë në një ‘unazë zjarri spektakolare që rrethon Hënën e errët. Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Prapavija e Mërkurit në astrologji/ Shenjat e horoskopit që preken në dashuri

Publikuar

-

Nga

Kur ndodh prapavija e Mërkurit në vitin 2020? Në vitin 2020, Mërkuri shkon në prapavijë tre herë: 17 Shkurt – 10 Mars (tek Peshqit dhe Ujori) 18 qershor – 12 korrik (në Gaforre dhe Luan) 14 tetor – 3 nëntor (në Peshore dhe Akrep) Por, si ndikon kjo astrologji në horoskopin tuaj të dashurisë? Gjatë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Seksi dhe udhëheqës/ Si performon shenja e akrepit në shtrat

Publikuar

-

Nga

Si është Akrepi kur bie në dashuri? Akrepi bie në dashuri kokë e këmbë. Ata janë  jashtëzakonisht të përkushtuar ndaj përtnerëve të tyre. Por ndonjëherë e shohin partneritetin si një pronësi. Ata njihen si shenja më pasionante e zodiakut ndaj janë shuëm të zjarrtë dhe të fortë. Cila është puna apo karriera që duhet të […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Udhëheqës dhe dinamikë/ Zbuloni me cilat shenja të horoskopit Luani do të formonte çiftin perfekt

Publikuar

-

Nga

Luani është shenja më e fuqishme dhe e guximshme e zodiakut në astrologji. Ata janë besnikë, të sigurt, të vendosur, të guximshëm dhe pasionantë. Luanët vendosin qëllime, i arrijnë ato dhe pastaj vendosin synime më të larta. Simboli që shenja e luanit mbart, është në pajtueshmëri të plotë me shenjën e zodiakut, ndaj sugjerohet të […]

LEXO TE PLOTE