Connect with Us

Keni probleme me mishrat e dhëmbëve?/ 10 mënyrat për t’i kuruar në kushte shtëpiake

Life Style

Keni probleme me mishrat e dhëmbëve?/ 10 mënyrat për t’i kuruar në kushte shtëpiake

Publikuar

-

Rreth 600 milionë njerëz në botë kanë përjetuar shqetësimin e gjakderdhjes nga mishrat e dhëmbëve. Por lajmi i mirë është se shumica e tyre mund të kurohen në kushte shtëpiake.

Gjakderdhja nga mishrat e dhëmbëve mund të shkaktoja sëmundje si gingiviti dhe periodontiti më i rëndë.

Bright side na tregon disa mënyra se si t’i trajtoni mishrat e dhëmbëve në kushte shtëpiake.

Përdorni Garza.

Përdorni kompresa të ftohta për të reduktuar temperaturën dhe një compresë të ngrohtë për të qetësuar dhimbjen.

Përdorni ujë të përzier me kripë.

Provoni një ujitës oral.

Bëni gargarë pa alkool.

Përdorni bustinat e çajit.

Konsumoni perime të freksëta.

Konsumoni sa më shumë zarzavate.

Shpëlani gojën me çaj kamomil.

Përdorni mjaltin./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Shtiren sikur nuk iu intereson asgjë/ Këto shenja të horoskopit janë më të afeksionuara në një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Ujori Ujori ka tendencën të largohet pasi përfshihet shumë emocionalisht. Ata janë të mirë në maskimin e emocioneve të tyre duke përdorur logjikën.  Ujorët kanë frikë se mos lëndohen, kështu që ata racionalizojnë duke kufizuar sa të prekshëm janë, duke mos kuptuar se kjo ndikon në aftësinë e tyre për t’u lidhur me të tjerët. […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si të mbroni sytë nga kompjuteri apo telefoni/ 10 këshillat që duhet të keni parasysh

Publikuar

-

Nga

Njerëzit që qëndrojnë shumë kohë para telefonit apo kompjuterit rrezikojnë të kenë probleme serioze me shikimin. Dy orë në ditë para monitorit mund të shtohen seriozisht problemet e shikimit dhe gjysma e orëve që kalohen para kompjuterit në punë ose në shtëpi mund ta kalojnë orarin zyrtar të 8 orëve. Për këtë arsye “American Academy […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE