Connect with Us

Mënyra më e shpejtë për të fjetur/ Zbuloni disa “truke” të vogla

Life Style

Mënyra më e shpejtë për të fjetur/ Zbuloni disa “truke” të vogla

Publikuar

-

Mënyra më e shpejtë për të fjetur?

Ju rastis që të shpenzoni më shumë kohë duke u përpjekur të flini se sa flini? Nuk je i vetmi. Vetëm veprimi që mundoheni pafund për të fjetur shkakton një lloj nervozizmi dhe shkakrkim energjish që mban trurin tuaj zgjuar.

Dhe nëse truri juaj nuk arrin të flejë, atëherë është shumë e vështirë për trupin ta ndjekë. por ka disa truke shkencore që arrijnë të relaksojnë trupin tuaj dhe të sjellin gjumin.

Si të arrini të flini për 10 sekonda?

Zakonisht duhet një magji që të arrini të flini për 10 sekonda por më poshtë pasi të lexoni artikullin do t akuptoni që 10 sekondëshi i fundit është përfundimtar.

Metoda ushtarake

Metoda popullore ushtarake, e cila u raportua për herë të parë nga Sharon Ackerman , vjen nga një libër me titull “Relax and Win: Performance Championship”.

Sipas Ackerman, Shkolla e Para-Fluturimit të Marinës së Shteteve të Bashkuara krijoi një rutinë për të ndihmuar pilotët të binin në gjumë në 2 minuta ose më pak. Pilotëve iu deshën rreth 6 javë praktikë, por funksionoi.

Vazhdoni të lexoni për të mësuar në lidhje me teknikat në të cilat bazohet kjo metodë ushtarake dhe si t’i praktikoni ato në mënyrë efektive.

Si të flemë në 60 sekonda

Këto dy metoda, të cilat përqendrohen në frymëmarrjen ose muskujt tuaj, ju ndihmojnë të hiqni mendjen nga tema dhe të ktheheni në shtrat.

Nëse jeni fillestar, këto metoda mund të zgjasin deri në 2 minuta për të funsksionuar.

Metoda e frymëmarrjes 4-7-8

Përzierja së bashku fuqitë e meditimit dhe vizualizimit, kjo metodë e frymëmarrjes bëhet më efektive me praktikën. Nëse keni një gjendje të frymëmarrjes, të tilla si astma ose COPD, merrni parasysh kontrollin me mjekun tuaj para fillimit, pasi kjo mund të përkeqësojë simptomat tuaja.Relaksim progresiv i muskujve (PMR)

Relaksimi progresiv i muskujve, i njohur gjithashtu si relaksim i thellë i muskujve, ju ndihmon të lëshohem.

Si të flemë në 120 sekonda

Nëse metodat e mëparshme ende nuk funksionojnë, mund të ketë një bllokim themelor që ju duhet të dilni. Provoni këto teknika!

Thuaji vetes që të qëndrosh zgjuar

E quajtur edhe qëllimi paradoksal, të thuash vetes të qëndrosh zgjuar mund të jetë një mënyrë e mirë për të fjetur më shpejt.

Për njerëzit, veçanërisht ata me pagjumësi, përpjekja për të fjetur mund të rrisë ankthin.

Hulumtimet kanë zbuluar se njerëzit që praktikuan qëllimin paradoksal ranë në gjumë më shpejt se ata që nuk e bënë. Nëse shpesh e gjeni veten të stresuar për përpjekjen për të fjetur, kjo metodë mund të jetë më efektive sesa praktikat tradicionale.

Vizualizoni një vend të qetë

Nëse numërimi aktivizon shumë mendjen tuaj, provoni të përfshini imagjinatën. Disa thonë që vizualizimi i diçkaje mund ta bëjë realitetin, dhe është e mundur që kjo funksionon edhe me gjumin.

Në një studim të vitit 2002 nga Universiteti i Oksfordit , studiuesit zbuluan se njerëzit që merreshin me “shpërqendrim imazhi” ranë në gjumë më shpejt se ata që kishin shpërqendrim të përgjithshëm ose pa udhëzime.

Akupresura për gjumë

Nuk ka hulumtime të mjaftueshme për të përcaktuar nëse akupresura funksionon me të vërtetë. Sidoqoftë, hulumtimi që është në dispozicion është premtues. Një metodë është që të synoni zonat që dini dhe ndiheni veçanërisht të tensionuara./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: