Connect with Us

18 aktorët që fituan çmime duke luajtur ikona

Showbizz

18 aktorët që fituan çmime duke luajtur ikona

Publikuar

-

Nuk është një sekret që biopikët janë karremi i Oscarit. Duket se çdo sezon çmimesh ka në fund një që lidh jetën e një personazhi të famshëm dhe aktorët që portretizojnë këto ikona që shpesh fitojnë Oscar, Golden Globes dhe Emmys. Ndonjëherë figurat historike si Abraham Linkoln, Mbreti George VI ose Gandi. Herë të tjera aktorët përshtatin theksin e tyre dhe marrin mësime vokaliste për të portretizuar muzikantë të famshëm si Ray Charles, Johnny Cash dhe Freddie Mercury.

Më poshtë do të gjeni figurat që kanë portretizuar këto ikona dhe kanë fituar çmim kritik dhe çmime.

Në 1969, Barbra Streisand fitoi një Oscar për rolin e saj Fanny Brice në “Girl Girl”.

Sissy Spacek mori në shtëpi një Oscar për portretizimin e saj të Loretta Lynn në filmin e vitit 1980 “Vajza e Minierave të Qymyrit”.

Ben Kingsley fitoi një Oscar për rolin Mahatma Gandhi në filmin “Gandhi” të vitit 1982.

Në vitin 1990, Joe Pesci portretizoi Tommy DeSimone në “Goodfellas” dhe fitoi një çmim Akademie.

Në vitin 200Julia Roberts dha një performancë që e bëri fituese tpër rolin e saj në filmin “Erin Brockovich.”

Jamie Foxx ka luajtur rolin e Ray Charlesit  në vitin 2004 në filmin Raydhe fitoi një Oscar për punën e tij.

Cate Lanchett tërhoqi vëmendjen e të gjithëve me rolin e saj si Katharine Hepburn në vitin 2004 në filmin The Aviator dhe fitoi një Oskar.

Reese Wihtespoon gjithashtu tërhoqi vëmendjen me rolin e saj dhe fitoi një oskar kur luajti rolin e June Carter Cash në vitin 2005.

Helen Mirren luajti Mbretëreshën Elizabeth në 2006.

Sean Penn fitoi një Oskar për rolinsi Harey Milk në 2008.

Eddie Redmayne portetizoi Stephen aëking në The teory of Everything duke fituar një oskar në 2015.

Colin Firth fitoi një Oskar se portretizoi mbretin George VI në 2010 në The king speech./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

“Një princeshë në karantinë”/ Françeska Jaçe ngre temperaturat me videon e nxehtë

Publikuar

-

Nga

Modelja e njohur Françeska Jaçe ka tërbuar Instagramin teksa ka publikuar një video shumë të nxehtë.  Me veshje intime dhe qëndrim mjaft seksi, Franceska ka lënë të gjithë fansat e saj gojëhapur. “Një princeshë në karantinë”, shkruan ajo krahas videos. Menjëherë rrjeti është mbushur plot komente komplimentuese drejt saj.Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ […]

LEXO TE PLOTE

Showbizz

FOTOT-Me bikini të kuqe flakë/ Zaimina Vasjari “tërbon” ndjekësit

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja Zaimina Vasjari është një nga vajazt më seksi të shoëbizit shqiptar. Ajo di të rrëmbejë vëmendjen e të gjithë ndjekësve të saj me fotot e nxehta që publikon shpesh në rrjetet sociale. Së fundi Zaimina ka vendosur të vijë me një pozë ‘të nxehtë’, veshur me bikini të kuqe. Duke nxjerr në pah hiret […]

LEXO TE PLOTE

Showbizz

FOTOT-Rita Ora provokon ndjekësit/ Publikon fotot me bikini nga karantina

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja me origjinë shqiptare, Rita Ora tashmë është bërë e parezistueshme në rrjetet sociale.  Rita ka publikuar disa foto ku shihet teksa merr rreze dielli me bikini. Këngëtarja ka treguar dhe një herë linjat e saj perfekte. Pavarësisht se jemi në kohë pandemie Rita ka arritur të kontrrollojë kilet e tepërta dhe këtë e vërtetojnë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: