Connect with Us

Pastroni kuzhinën tuaj në më pak se 10 minuta/ Ja disa prej trukeve që do t’iu kursejnë kohën dhe mundimin

Life Style

Pastroni kuzhinën tuaj në më pak se 10 minuta/ Ja disa prej trukeve që do t’iu kursejnë kohën dhe mundimin

Publikuar

-

Pastrimi i kuzhinës mund të jetë shumë i lodhshëm dhe për shumë njerëz shumë irritues, sidomos kur ke njerëz në shtëpi apo fëmijët që ngatërrohen nëpër këmbë.

Nëse keni nevojë për këshilla se si të pastroni kuzhinën tuaj thjesht dhe në pak kohë atëherë jeni në vendin e duhur.

Bright Side ka bërë një listë me disa lloje sanitarësh që do t’iu ndihmojnë të pastroni kuzhinën tuaj. Tanimë mund të gatuani pa menduar për rrëmujën që shkaktohet në kuzhinë kur gatuani.

1-Në një enë hidhni një limon dhe vendoseni në mikrovalë dhe kështu mikrovala juaj do të pastrohet pa asnjë mundim.

Shtoni lëngun e një limoni në një gotë ujë, së bashku me lëvozhgën.

Vendoseni në një tas në mikrovalë për 5 minuta në fuqi të lartë.

Lëreni aty për 15 minuta. Avulli do të bëjë punën e vështirë dhe ju lehtë mund të hiqni papastërtitë më pas duke e fshirë atë me një leckë.

2-Ziejini feta portokalli me erëza për të hequr qafe çdo erë.

Pritini një portokall në feta dhe vendosni në një tenxhere me ujë. Mos harroni se uji duhet të mbulojë portokallet.

Vendoseni tenxheren në sobë dhe shtoni erëzat tuaja të preferuara. Kanellë ose arrëmyshk dhe karafil janë ndoshta ato më efektive.

Ndizni sobën dhe lëreni të ziejë për aq kohë sa dëshironi. Në vetëm 5 minuta do të filloni të nuhatni aromën në ajër. Ju mund të rimbushni ujin dhe përdorni përzierjen më shumë se një herë.

3-Vaji dhe uthulla për të pastruar pjesën e bufesë prej druri.

Mbushni gjysmën e një shishe me llak me vaj limoni dhe gjysmën tjetër me uthull të bardhë.

Spërkateni këtë përzierje dhe fshijini të gjitha sipërfaqet prej druri me një peshqir të mikrofibër të thatë. Dollapët tuaj do të shkëlqejnë shkëlqyeshëm

4-Pak kafe në enët me yndyrë dhe aromat do të zhduken.

Vendosni enët e pista, mundësisht të thata në lavaman dhe spërkatni sipër me disa lugë pluhur kafeje.

Prisni disa sekonda dhe më pas filloni të lani e shpërlani pluhurin e kafesë.

Shpëlajeni me ujë të ngrohtë dhe nuk do të keni enët me shkëlqim të ëmbël të ndritshëm.

5-Kripa do t’iu ndihmojë në pastrimin e furrës.

Kur të keni bërë pjekje, ndërsa furra është ende e nxehtë, spërkatni kripë në krye të derdhjeve.

Prisni disa minuta. Kripa do të kthehet në hirit dhe ky është momenti i përsosur që ju të fshini rrëmujën e nxehtë një herë e përgjithmonë.

6-Letër alumini dhe uthull molle për të pastruar në mënyrë perfekte tenxheret tuaja./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Horoskopi javor sipas astrologut të famshëm italian/ Zbuloni surprizat që ju presin

Publikuar

-

Nga

Dashi Java fillon pozitivisht dhe mbështetet nga një qiell i mirë . Hëna dhe Venusi i favorshëm do të lejojnë përmirësime të vogla. Sipas horoskopit Paolo Fox ju jeni ndër shenjat e pasigurta të zodiakut në këtë fazë dhe duhet të mendoni për ndryshime për të ardhmen e afërt por është gjithashtu e nevojshme të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

Nesër në serialin “Lule të vetmuara”/ Gokhan i propozon për martesë Xhemresë

Publikuar

-

Nga

Neriman dyshon se Seher e gënjen për punën e saj të dytë. Zejno ia vë syrin Serkanit dhe nuk heq dorë derisa ta bëjë për vete. Mesude nuk ndahet dot nga Kemali dhe gjen sërish arsye për ta takuar. Kader shet xhaketën dhe këpucët e saj për të fituar para me të cilat telefonon të […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

10 arsyet pse seksi është i mirë për trupin dhe trurin

Publikuar

-

Nga

1. Seksi lëshon kimikate që lehtësojnë dhimbjen Endorfinat janë qetësuesit natyralë të trupit. Gjatë seksit, endorfinat përmbytin trupin dhe trurin, duke lehtësuar çdo siklet. Për disa njerëz, mund të kurojë një dhimbje koke . Kjo mund të jetë për shkak të endorfinave, ose lëshimit të serotoninës neurotransmetuese, gjë që ju bën të ndjeheni të lumtur. […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: