Connect with Us

5 ushqimet që duhet të konsumoni për të mbrojtur trurin tuaj

Life Style

5 ushqimet që duhet të konsumoni për të mbrojtur trurin tuaj

Publikuar

-

Ka shumë gjëra që mund t’ju ndihmojnë të ushtroni trurin tuaj dhe ta mbani atë të shëndetshëm, por nuk është aq e njohur që dieta juaj gjithashtu luan një rol vendimtar në zvogëlimin e rrezikut të zhvillimit të demencës dhe sëmundjes së Alzheimerit. Një studim i fundit tregoi se një dietë specifike, e quajtur dieta “MIND” , mund të zvogëlojë rrezikun e këtyre sëmundjeve.

Në  Bright Side , pas një studimi të gjerë, mblodhën elementët kryesorë ushqyes që duhet të përfshini në planin tuaj të dietës për një tru të fortë.

  1. Manaferrat janë frutat numër një që duhet të konsumohen.
  2. Hani zarzavate
  3. Arrat janë ushqimi më super që mund të ndihmojë shumë trurin tuaj
  4. Përdorni sa më shumë vaj ulliri
  5. Konsumoni të paktën një herë në javë peshk./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Shtiren sikur nuk iu intereson asgjë/ Këto shenja të horoskopit janë më të afeksionuara në një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Ujori Ujori ka tendencën të largohet pasi përfshihet shumë emocionalisht. Ata janë të mirë në maskimin e emocioneve të tyre duke përdorur logjikën.  Ujorët kanë frikë se mos lëndohen, kështu që ata racionalizojnë duke kufizuar sa të prekshëm janë, duke mos kuptuar se kjo ndikon në aftësinë e tyre për t’u lidhur me të tjerët. […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si të mbroni sytë nga kompjuteri apo telefoni/ 10 këshillat që duhet të keni parasysh

Publikuar

-

Nga

Njerëzit që qëndrojnë shumë kohë para telefonit apo kompjuterit rrezikojnë të kenë probleme serioze me shikimin. Dy orë në ditë para monitorit mund të shtohen seriozisht problemet e shikimit dhe gjysma e orëve që kalohen para kompjuterit në punë ose në shtëpi mund ta kalojnë orarin zyrtar të 8 orëve. Për këtë arsye “American Academy […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE