Connect with Us

9 arsyet pse duhet të konsumoni gjalpin e kikirikut

Shëndeti

9 arsyet pse duhet të konsumoni gjalpin e kikirikut

Publikuar

-

Humbja e kileve të tepërta, parandalimi i kancerit të gjirit, pagjumësia. Për të gjitha këto probleme shëndetësore duhet të konsumoni gjalpin e kikirikut. Gjalpi i kikirikut është një thesar natyror që mund të promovojë shumë ndryshime pozitive në trup! Është plot me vitamina, minerale të dobishme, yndyrna të shëndetshme dhe elemente që trupi juaj thjesht dëshiron. E tëra çfarë ju duhet të bëni është thjesht ta shijoni atë në moderim dhe do t’i shihni rezultatet mjaft shpejt.

Bright Side ka listuar disa nga benefitet që sjell konsumimi i gjalpit të kikirikut.

1-Ndihmon në reduktimin e rreikut të prekjes nga kanceri i gjirit.

2-Rrit mundësinë e humbjes në peshë.

3-Zvogëlon nivelin e stresit

4-Aktivizon trurin dhe memorien.

5-Ndihmon në relaksmin e muskujve pas palestrës.

6-Mban nën kontrroll presionin e gjakut.

7-Ul shanset për tu prekur nga diabeti

8-Është i mirë për gratë shtatzënë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Ndikon në sistemin imunitar dhe lufton sëmundjet/ Përfitimet e jashtëzakonshme të vajit të farës së zezë

Publikuar

-

Nga

Vaji i farës së zezë është i njohur për përfitime të shumta shëndetësore.Vaji i farës së zezë (Nigela Sativa) ka një përdorim të gjerë rreth 2500 vjeçar dhe gjurmët e përdorimit të tij janë gjetur në qytetërimet e lashta greke dhe egjiptiane. Sot, vaji i farës së zezë konsiderohet si një ilaç universal dhe i […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Përmirësimi i cilësisë së ajrit/ Ulja e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme

Publikuar

-

Nga

Përmirësimi i cilësisë së ajrit ka qenë e vetmja e mirë që ka sjellë Coronavirus dhe duhet të mbahet përmes çdo strategjie daljeje. Historitë e jetës së egër që kthehen në hapësirat e mëparshme të pabanueshme dhe dioksidi i azotit i cili është ulur deri në 60 përqind në disa qytete kanë siguruar një lehtësim […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Eksperimenti më i ri i studiuesve/ Vitamina D ul rrezikun e infektimit nga Covid-19?

Publikuar

-

Nga

Vitamina D është objektivi i fundit për studiuesit që hetojnë opsionet e trajtimit të koronavirusit . Hulumtimet e mëparshme kanë treguar që vitamina, e cila vjen kryesisht nga ekspozimi në diell dhe është thelbësor për një sistem të shëndetshëm imunitar, mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër infeksioneve të tjera të frymëmarrjes. Tani, studiuesit spanjoll kanë […]

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: