Connect with Us

Lufton sëmundjet si kanceri dhe ndihmon në humbjen në peshë/ Kjo është dieta që duhet të ndiqni

Life Style

Lufton sëmundjet si kanceri dhe ndihmon në humbjen në peshë/ Kjo është dieta që duhet të ndiqni

Publikuar

-

Kuzhina indiane është e njohur për erëzat, bimët e freskëta dhe larminë e aromave të pasura. Megjithëse dietat dhe preferencat ndryshojnë në të gjithë Indinë, shumica e njerëzve ndjekin një dietë kryesisht të bazuar në bimë. Rreth 80% e popullsisë indiane praktikojnë hinduizmin, fe që promovon një dietë vegjetariane ose lakto-vegjetariane.

Dieta tradicionale indiane thekson një konsum të lartë të ushqimeve bimore si perime, thjerrëza dhe fruta, si dhe një konsum të ulët të mishit.

Sidoqoftë, mbipesha është një çështje në rritje e popullatës indiane. Me disponueshmërinë në rritje të ushqimeve të përpunuara, India ka parë një rritje të obezitetit dhe sëmundjeve kronike të lidhura me mbipeshën si sëmundja e zemrës dhe diabeti (1 Burim i besuar, 2 Burimi i besuar).

Ky artikull shpjegon se si të ndiqni një dietë të shëndetshme indiane që mund të nxisë humbjen e peshës. Ai përfshin sugjerime se cilat ushqime për të ngrënë dhe shmangur dhe një meny mostër për një javë.

Një dietë e shëndetshme tradicionale indiane

Dietat me bazë bimore janë shoqëruar me shumë përfitime shëndetësore , duke përfshirë një rrezik më të ulët të sëmundjeve të zemrës, diabetit dhe kancere të caktuara siç është kanceri i gjirit dhe zorrës së trashë.Për më tepër, dieta indiane, në veçanti, ka qenë e lidhur me një rrezik të zvogëluar të sëmundjes së Alzheimerit. Studiuesit besojnë se kjo është për shkak të konsumit të ulët të mishit dhe theksimit të perimeve dhe frutave.

Ndjekja e një diete të shëndetshme të bazuar në bimë indiane jo vetëm që mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të sëmundjes kronike, por gjithashtu mund të inkurajojë humbjen e peshës.

Çfarë duhet të hamë

Perimet: Domate, spinaq, patëllxhan, zarzavate mustardë, okra, qepë, pjepër të hidhur, lulelakër, kërpudha, lakër.

Frutat: Përfshirë mango, papaja, shegë, guva, portokall, tamarind, lyche, mollë, pjepër, dardha, kumbulla, banane.

Arra dhe fara: Kaçkë, bajame, kikirikë, fistikë, fara kungulli, farat e susamit, farat e shalqirit etj.

Bishtajore: Fasule të kuqe, bizele me sy të zi, fasule, thjerrëza, qiqra.

Rrënjët dhe zhardhokët: Patatet, karrotat, patatet e ëmbla, rrepat.

Drithëra të tërë: Oriz kafe, oriz basmati, miell, hikërror, quinoa, elb, misër, bukë me drithëra.

Qumështorja: Djathë, kos, qumësht.

Barishte dhe erëza: Hudhër, xhenxhefil, kardamom, qimnon, koriandër, garam masala, paprika, shafran i Indisë, piper i zi, kopër, borzilok.

Yndyrna të shëndetshme: Qumësht kokosi, qumështor me yndyrë të plotë, avokado, vaj kokosi, vaj mustarde, vaj ulliri, vaj kikiriku, vaj susami.

Burimet e proteinave: Tofu, bishtajore, qumështore, arra dhe fara./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Shtiren sikur nuk iu intereson asgjë/ Këto shenja të horoskopit janë më të afeksionuara në një marrëdhënie

Publikuar

-

Nga

Ujori Ujori ka tendencën të largohet pasi përfshihet shumë emocionalisht. Ata janë të mirë në maskimin e emocioneve të tyre duke përdorur logjikën.  Ujorët kanë frikë se mos lëndohen, kështu që ata racionalizojnë duke kufizuar sa të prekshëm janë, duke mos kuptuar se kjo ndikon në aftësinë e tyre për t’u lidhur me të tjerët. […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Si të mbroni sytë nga kompjuteri apo telefoni/ 10 këshillat që duhet të keni parasysh

Publikuar

-

Nga

Njerëzit që qëndrojnë shumë kohë para telefonit apo kompjuterit rrezikojnë të kenë probleme serioze me shikimin. Dy orë në ditë para monitorit mund të shtohen seriozisht problemet e shikimit dhe gjysma e orëve që kalohen para kompjuterit në punë ose në shtëpi mund ta kalojnë orarin zyrtar të 8 orëve. Për këtë arsye “American Academy […]

LEXO TE PLOTE

Life Style

E pangopur me s*ks/ Rrëfehet 28 vjeçarja: Kam shkuar me 130 meshkuj

Publikuar

-

Nga

Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte 13 vjeç dhe nëna e saj u shpërngul. Babai i saj punonte si shofer taksie, kështu që shpesh ishte në shtëpi vetëm, duke u ndierë e vetmuar dhe e izoluar. Frankie humbi virgjërinë e saj në moshën 14 vjeç dhe më pas vazhdoi të ketë një lidhje […]

LEXO TE PLOTE