Connect with Us

E pabeshueshme/ Samsung krijon tastierën e padukshme për telefonat inteligjentë

Teknologji

E pabeshueshme/ Samsung krijon tastierën e padukshme për telefonat inteligjentë

Publikuar

-

Samsung ka zbuluar një mënyrë shumë kreative për të përdorur telefonat celularë pa i prekur ato drejtpërdrejt, por me një tastierë të padukshme të quajtur “SelfieType”.

Tastiera e padukshme lidhet me kamerat e përparme të telefonave.  Kjo funksionon duke kombinuar Inteligjencën Artificiale me kamerën e përparme të telefonave dhe në një tavolinë apo sipërfaqe tjetër reflektohet tastiera e padukshme dhe lëvizjet e gishtërinjve përkthehen në tastierë.

Kompani të tjera të teknologjisë janë përpjekur të zhvillojnë programe të ngjashme, por nuk ia kanë arritur. Tastierat virtuale konsiderohen jo të besueshme për të punuar me saktësi dhe efikasitet.

Won Chun, një studiues i C-Lab është shprehur kundër përpjekjeve të mëparshme të dështuara për “SelfieType”, pasi pretendon se me algoritmet analizohet që lëvizjet e përbashkëta të jenë më efektive, të sakta dhe të gjithanshme.

Ndërkohë, Samsung nuk ka komentuar se kur do të dalë në treg për pakicë “SelfieType”./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Coronavirus/ Si të ndaloni keqinformimin të bëhet viral

Publikuar

-

Nga

Keqinformimi i koronavirusit po pushton internetin dhe ekspertët po i bëjnë thirrje publikut të praktikojë “higjenën e informacionit”. Cfarë mund të bëni për të ndaluar përhapjen e informacionit të keq? 1-Ndaloni dhe mendoni Ju dëshironi të ndihmoni familjen dhe miqtë dhe t’i mbani ato të informuar. Kështu që kur të merrni këshilla të freskëta – […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Ndihmojnë fëmijët të mësojnë dhe të qëndrojnë aktiv gjatë izolimit/ Këto janë aplikacionet më të mira

Publikuar

-

Nga

Bedtime Math Duke filluar nga ‘Wee Ones’ deri tek ‘Big Kids’, Bedtime Math ofron 1.600 ushtrime për tu përshtatur fëmijëve nga çerdhja deri në shkollën fillore. Aplikacioni falas ka edhe një sfidë mode ‘Sky’s the Limit’, i cili madje do të testojë të rriturit. Një studim i rishikuar ne  2015 tregoi se ky aplikacion u […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Aplikacioni koronavirus në Mbretërinë e Bashkuar “duhet të respektojë të drejtat e privatësisë”

Publikuar

-

Nga

Ekspertët e shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar po nxiten të mbrojnë privatësinë e njerëzve përpara publikimit të pritshëm të një aplikacioni për të ndihmuar në trajtimin e pandemisë së koronavirusit. Një letër e hapur e publikuar nga një grup i “teknologëve përgjegjës” paralajmëron se nëse thyhen rregullat e privatësisë, besimi i publikut në NHS do […]

LEXO TE PLOTE