Connect with Us

Gjuha e dhjamosur/ Humbni yndyrnat e tepërta për të përmirësuar gjumin tuaj

Shëndeti

Gjuha e dhjamosur/ Humbni yndyrnat e tepërta për të përmirësuar gjumin tuaj

Publikuar

-

A e keni pyetur ndonjëherë veten: A kam një gjuhë të dhjamosur?

Kjo nuk është një pyetje boshe. Nëse jeni një nga një miliardë njerëzit që vuajnë nga apnea obstructive e gjumit, të keni gjuhë dhjamore mund të jetë arsyeja kryesore për ët cilën ju gërhisni, apo keni një bllokim frymëmarrjeje gjatë natës.

Pyetja tjetër që lind pas kësaj është nëse keni një gjuhë të dhjamosur, si mund të kujdeseni apo digjni kaloritë për të mos patur më një problem të tillë?

Obeziteti është një faktor kryesor rreziku për gjendjen. Një studim i mëparshëm nga Schëab dhe ekipi i tij kishte zbuluar se njerëzit obezë me apnea obstruktive të gjumit kishin gjuhë dukshëm më të madhe me përqindje më të lartë të yndyrës se sa gjuha e personave obezë pa kushte.

Studimi i ri zbuloi se ju mund ta zvogëloni gjuhën tuaj të yndyrshme ndërsa humbni yndyrën e përgjithshme të trupit.

“Ky studim tregon se ulja e yndyrës së tepërt në përgjithësi mund të zvogëlojë madhësinë e gjuhës,” tha Dr. Raj Dasgupta, specialist i gjumit në Keck Medicine në Universitetin e Kalifornisë Jugore, i cili nuk ishte i përfshirë në studim.

Në projektin e ri, studiuesit përdorën imazhin MRI për të matur efektin në rrugët e sipërme të frymëmarrjes të një humbje peshe prej 10% në 67 pacientë obezë. Imazhet treguan se ulja e yndyrës në gjuhë ishte arsyeja kryesore që rezultatet e përgjithshme të apnea të gjumit u përmirësuan me 31%.

“Në fakt, sa më shumë yndyrë në gjuhë të keni humbur, aq më shumë apnea juaj është përmirësohet”, tha Schwab, i cili është bashkëdrejtori i Qendrës Penn Sleep në Penn Medicine./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

E ardhmja e pasigurt e fëmijëve/ Zbuloni çfarë paralajmërojnë studiuesit

Publikuar

-

Nga

Asnjë vend nuk i ofron një fëmije edhe mundësinë e një edukimi të shëndetshëm dhe një mjedis të përshtatshëm për të ardhmen e tyre, thotë Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH). Ekspertët thonë se ndryshimi i klimës dhe reklamat e dëmshme që inkurajojnë konsumin e ushqimit të shpejtë dhe pirjen nën moshë po i rrezikojnë fëmijët. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Gjumi në orët e vona i dëmshëm për fëmijët nën 6 vjeç/ Rrezik për tu prekur nga obeziteti

Publikuar

-

Nga

Kohët e fundit është zhvilluar një stusim që lidhet me fjetjen vonë të fëmijëve nën moshën 6 vjeç dhe riskun për tu prekur nga obeziteti. Por jo për këtë arsye, nënat duhet të nxitojnë të vënë në gjumë fëmijët më herët. Sipas studimit ata duhet të përqëndrohen për të mbajtur një rutinë të rregullt kur […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Melanoma/ Shtetet me rrezikshmërinë më të lartë për tu prekur nga kjo sëmundje

Publikuar

-

Nga

Shtetet me normat më të larta të rasteve të melanomës të lidhura me rrezatimin ultravjollcë janë përhapur në të gjithë Shtetet e Bashkuara në brigjet e Lindjes dhe Perëndimit, në Hawaii dhe në shtetet e bllokuara, sipas një studimi të botuar të hënën në Gazetën Ndërkombëtare të Kancerit. Melanoma është një nga kanceret me rritje […]

LEXO TE PLOTE