Connect with Us

Mark Zuckerberg heq dorë nga sfidat personale/ Nuk ka qëllim për këtë vit

Teknologji

Mark Zuckerberg heq dorë nga sfidat personale/ Nuk ka qëllim për këtë vit

Publikuar

-

Themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg, në çdo muaj janar paraqet sfidat e tij personale për gjatë gjithë vitit.

Por duket se këtë radhë, Zuckerberg nuk do të dalë jashtë kësaj tradite, pasi ka vendosur të mos paraqesë një sfidë vjetore, për një reflektim afatgjatë.

“Këtë dekadë do të bëj një fokus më të gjatë. Në vend që të kisha sfida nga viti në vit, jam përpjekur të mendoj për atë që shpresoj se bota dhe jeta ime do të duken në vitin 2030, kështu që mund të sigurohem që jam duke u përqëndruar në ato gjëra”, deklaroi Zuckerberg.

Ai gjithashtu tha se shpreson që brenda dekadës së ardhshme, teknologjitë për të cilat kompania po punon sot, të jenë aq të zhvilluara sa njerëzit të ndjehen sikur janë në dhomë me dikë tjetër, edhe nëse në të vërtetë janë me kilometra larg .

Sfida personale e themeluesit të Facebook, nisi në vitin 2009, kur ai shpalosi për herë të parë qëllimin që i kishte vendosur vetes për atë vit. Por vendimi i tij për të mos i vënë një qëllim vetes, vjen pas një viti shumë të vështirë për Facebook, pasi janë ngritur akuza për dezinformim dhe cënim të privatësisë.

Sfidat e tij për vite me radhë ishin:

2009 – Të vishte një kravatë për të punuar çdo ditë për të treguar se sa serioz ishte ai për rritjen e Facebook

2010 – Të mësonte gjuhën mandarinë

2011 – Të hante kafshë që i gjuante apo therte vetë

2012 – Të kodonte çdo ditë

2013 – Të takonte çdo ditë dikë që nuk punon në Facebook

2014 – Të shkruante të paktën një shënim falënderimi çdo ditë

2015 – Të lexonte nga një libër çdo javë

2016 – Të vraponte një milje në ditë dhe të zhvillonte një sistem për të ndihmuar në vrapim

2017 – Të vizitonte çdo shtet të SHBA

2018 – Të riparojë Facebook

2019 – Të presë një seri një seri diskutimesh për rolin e teknologjisë në shoqëri/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Coronavirus/ Si të ndaloni keqinformimin të bëhet viral

Publikuar

-

Nga

Keqinformimi i koronavirusit po pushton internetin dhe ekspertët po i bëjnë thirrje publikut të praktikojë “higjenën e informacionit”. Cfarë mund të bëni për të ndaluar përhapjen e informacionit të keq? 1-Ndaloni dhe mendoni Ju dëshironi të ndihmoni familjen dhe miqtë dhe t’i mbani ato të informuar. Kështu që kur të merrni këshilla të freskëta – […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Ndihmojnë fëmijët të mësojnë dhe të qëndrojnë aktiv gjatë izolimit/ Këto janë aplikacionet më të mira

Publikuar

-

Nga

Bedtime Math Duke filluar nga ‘Wee Ones’ deri tek ‘Big Kids’, Bedtime Math ofron 1.600 ushtrime për tu përshtatur fëmijëve nga çerdhja deri në shkollën fillore. Aplikacioni falas ka edhe një sfidë mode ‘Sky’s the Limit’, i cili madje do të testojë të rriturit. Një studim i rishikuar ne  2015 tregoi se ky aplikacion u […]

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Aplikacioni koronavirus në Mbretërinë e Bashkuar “duhet të respektojë të drejtat e privatësisë”

Publikuar

-

Nga

Ekspertët e shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar po nxiten të mbrojnë privatësinë e njerëzve përpara publikimit të pritshëm të një aplikacioni për të ndihmuar në trajtimin e pandemisë së koronavirusit. Një letër e hapur e publikuar nga një grup i “teknologëve përgjegjës” paralajmëron se nëse thyhen rregullat e privatësisë, besimi i publikut në NHS do […]

LEXO TE PLOTE