Connect with Us

Ndryshimi i klimës nga ngrohja globale/ Fillojnë të rriten bimë në Himalaje

Kuriozitete

Ndryshimi i klimës nga ngrohja globale/ Fillojnë të rriten bimë në Himalaje

Publikuar

-

Ngrohja globale ka ndryshuar klimën në të gjithë botën dhe kjo është reflektuar edhe në malet Himalaje.

Mediat e huaja raportojnë se në Himalaje kanë filluar të rriten bimë, në një vend ku nuk kishte pasur bimësi asnjëherë më parë.

Bimësia është vërejtur në rajonin Hindu Kush Himalayan dhe janë kryesisht barëra të vogla dhe shkurre.

Një ekip ka përdorur të dhëna satelitore nga 1993 deri në 2018 për të matur shtrirjen e zonës së bimëve dhe zonës që mbulohej nga bora.

BBC shkruan se bimësia ishte rritur midis 5,000 metra dhe 5,500 metra lartësi. Në Everest, studimi zbuloi se kishte një rritje të konsiderueshme të bimësisë në të gjitha lartësitë.

Studiues dhe shkencëtarë të tjerë që punojnë në akullnaja dhe sistemet e ujit në Himalaje, kanë konfirmuar zgjerimin e bimësisë. Hulumtimet shqyrtuan se ekosistemet në Himalaje janë shumë të ndjeshme për shkak të klimës./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Prapavija e Mërkurit në astrologji/ Shenjat e horoskopit që preken në dashuri

Publikuar

-

Nga

Kur ndodh prapavija e Mërkurit në vitin 2020? Në vitin 2020, Mërkuri shkon në prapavijë tre herë: 17 Shkurt – 10 Mars (tek Peshqit dhe Ujori) 18 qershor – 12 korrik (në Gaforre dhe Luan) 14 tetor – 3 nëntor (në Peshore dhe Akrep) Por, si ndikon kjo astrologji në horoskopin tuaj të dashurisë? Gjatë […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Seksi dhe udhëheqës/ Si performon shenja e akrepit në shtrat

Publikuar

-

Nga

Si është Akrepi kur bie në dashuri? Akrepi bie në dashuri kokë e këmbë. Ata janë  jashtëzakonisht të përkushtuar ndaj përtnerëve të tyre. Por ndonjëherë e shohin partneritetin si një pronësi. Ata njihen si shenja më pasionante e zodiakut ndaj janë shuëm të zjarrtë dhe të fortë. Cila është puna apo karriera që duhet të […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Udhëheqës dhe dinamikë/ Zbuloni me cilat shenja të horoskopit Luani do të formonte çiftin perfekt

Publikuar

-

Nga

Luani është shenja më e fuqishme dhe e guximshme e zodiakut në astrologji. Ata janë besnikë, të sigurt, të vendosur, të guximshëm dhe pasionantë. Luanët vendosin qëllime, i arrijnë ato dhe pastaj vendosin synime më të larta. Simboli që shenja e luanit mbart, është në pajtueshmëri të plotë me shenjën e zodiakut, ndaj sugjerohet të […]

LEXO TE PLOTE