Connect with Us

Të gjithë e dimë që është i dëmshëm për shëndetin/ Por ja cilat janë organet që prek më së shumti duhani

Shëndeti

Të gjithë e dimë që është i dëmshëm për shëndetin/ Por ja cilat janë organet që prek më së shumti duhani

Publikuar

-

Pirja e duhanit shkakton dëme në pothuajse çdo organ të trupit dhe është drejtpërdrejt përgjegjës për një numër sëmundjesh.

Çdo vit më shumë se 480.000 vdesin në Shtetet e Bashkuara për shkak të sëmundjeve të lidhura me duhanin. Pirja e duhanit mund të rrisë mundësinë e një goditje në tru nga 2 deri në 4 herë. Goditjet mund të shkaktojnë dëmtim të trurit dhe vdekje.

Truri

Një mënyrë që goditja mund të shkaktojë dëmtim të trurit është përmes një aneurizmi të trurit , i cili ndodh kur muri i enës së gjakut dobësohet dhe krijon një fryrje. Kjo fryrje më pas mund të shpërthejë dhe të çojë në një gjendje të rëndë të quajtur një hemoragji subarachnoidale.

Kocka

Pirja e duhanit mund t’i bëjë kockat të dobëta dhe të brishta, gjë që është veçanërisht e rrezikshme për gratë , të cilat janë më të prirura për osteoporozë dhe kocka të thyera.

Pirja e duhanit bën që në gjak të ndërtohen pllaka. Pllaka ngjitet në muret e arterieve ( ateroskleroza ), duke i bërë ato më të ngushta; kjo zvogëlon rrjedhën e gjakut dhe rrit rrezikun e koagulimit.

Zemra

Pirja e duhanit gjithashtu ngushton arteriet, duke e bërë më të vështirë rrjedhjen e gjakut, si dhe rritjen e presionit të gjakut dhe rrahjeve të zemrës. Gjithashtu, kimikatet në tymin e duhanit rrit mundësinë e problemeve të zemrës dhe sëmundjeve kardiovaskulare.

Disa nga më të zakonshmet janë:

Sëmundja koronare e zemrës – arteriet e ngushta ose të bllokuara rreth zemrës. Isshtë ndër shkaqet kryesore të vdekjes në SH.B.A.

Sulmi në zemër – duhanpirësit kanë dy herë më shumë të ngjarë të kenë një sulm në zemër .

Dhimbje gjoksi të lidhura me zemrën .

Monoksidi i karbonit dhe nikotina në cigare e bëjnë zemrën të funksionojë më shumë dhe më shpejt; kjo do të thotë që duhanpirësit do ta kenë më të vështirë ushtrimin.

Edhe duhanpirësit që pinë 5 ose më pak cigare në ditë mund të kenë shenja të hershme të sëmundjes kardiovaskulare.

Sistemi imunitar mbron trupin kundër infeksionit dhe sëmundjeve. Pirja e duhanit e kompromenton këtë dhe mund të çojë në sëmundje autoimune, siç është sëmundja e Crohn dhe artriti reumatoid .

Sëmundja kronike obstruktive pulmonare (COPD): Kjo është një sëmundje afatgjatë që përkeqësohet me kalimin e kohës. Shkakton frymëmarrje, gulçim dhe shtrëngim të gjoksit. Ai është shkaku i tretë kryesor i vdekjes në SHBA Nuk ka shërim.

Bronkiti kronik: Kjo ndodh kur rrugët e frymëmarrjes prodhojnë shumë mukus, duke çuar në një kollë. Atëherë rrugët e frymëmarrjes bëhen të përflakur, dhe kolla është e gjatë. Me kalimin e kohës, indi mbresë dhe mukusit mund të bllokojnë plotësisht rrugët e frymëmarrjes dhe të shkaktojnë infeksion. Nuk ka kurë, por ndalimi i duhanit mund të zvogëlojë simptomat.

Emfizema: Ky është një lloj COPD që zvogëlon numrin e qeseve në mushkëri dhe i prish muret në mes. Kjo shkatërron aftësinë e personit për të marrë frymë, edhe kur pushon. Në fazat e fundit, pacientët shpesh mund të marrin frymë vetëm duke përdorur një maskë oksigjeni./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

E ardhmja e pasigurt e fëmijëve/ Zbuloni çfarë paralajmërojnë studiuesit

Publikuar

-

Nga

Asnjë vend nuk i ofron një fëmije edhe mundësinë e një edukimi të shëndetshëm dhe një mjedis të përshtatshëm për të ardhmen e tyre, thotë Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH). Ekspertët thonë se ndryshimi i klimës dhe reklamat e dëmshme që inkurajojnë konsumin e ushqimit të shpejtë dhe pirjen nën moshë po i rrezikojnë fëmijët. […]

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Gjumi në orët e vona i dëmshëm për fëmijët nën 6 vjeç/ Rrezik për tu prekur nga obeziteti

Publikuar

-

Nga

Kohët e fundit është zhvilluar një stusim që lidhet me fjetjen vonë të fëmijëve nën moshën 6 vjeç dhe riskun për tu prekur nga obeziteti. Por jo për këtë arsye, nënat duhet të nxitojnë të vënë në gjumë fëmijët më herët. Sipas studimit ata duhet të përqëndrohen për të mbajtur një rutinë të rregullt kur […]

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Melanoma/ Shtetet me rrezikshmërinë më të lartë për tu prekur nga kjo sëmundje

Publikuar

-

Nga

Shtetet me normat më të larta të rasteve të melanomës të lidhura me rrezatimin ultravjollcë janë përhapur në të gjithë Shtetet e Bashkuara në brigjet e Lindjes dhe Perëndimit, në Hawaii dhe në shtetet e bllokuara, sipas një studimi të botuar të hënën në Gazetën Ndërkombëtare të Kancerit. Melanoma është një nga kanceret me rritje […]

LEXO TE PLOTE